Hatay’ Spor Taraftarı Olmak

Saygıdeğer Okurlar,

1984-1994 yılları arasında oynadığım 10 sezonun 8 yılında 1 veya 2.ci kaptanlığını yaptığım Hataysporun eski profesyonel bir futbolcusu olarak son haftalardaki kötü gidişatı beni üzüyor olsa da sporcu psikolojisini bilen birisi olarak farklı bir bakış açısıyla artıları ve eksileri değerlendirmek istedim.

Öncelikle 9 yıldır baştan beri tasvip etmediğimiz Suriye’deki savaştan dolayı yaşanılan ve şehrimiz üzerindeki psikolojik, sosyolojik ve son zamanlarda artarak büyüyen ekonomik krizin etkileri hepimizi fazlasıyla üzmektedir.

Suriye’deki savaşın yarattığı ve şehrimizde yaşanılan krizin etkisi işin olumsuz bir boyutu, olumlu olarak görülmesi gereken diğer bir boyutunu irdelersek yaşanılan tüm bu sıkıntılara rağmen son 5 yıldır borçlu ve küme düşme potasından her yıl üst üste koyarak borçsuz ve şu an itibariyle süper lige en yakın aday olan HATAYSPORLA futbol, 2016 ve 2018 yıllarında Türkiye’nin en büyük kupası olan Cumhurbaşkanlığı kupasını 2 kez müzesine götüren Hatay Büyükşehir Belediyesi ile KADIN BASKETBOL TAKIMI, 2017 Ocak ayında Dünyanın üçüncü en büyük organizasyonu olan EXPO’nun Hatay’a kazandırılması, 2017 Kasım ayında Unesco tarafından GASTRONOMİ ŞEHRİ unvanı verilmesi, 2019 Haziran ayında yine Unesco tarafından ÖĞRENEN ŞEHİRLER Ağına seçilmemiz ve Unesco tarafından bu iki ödüle layık görülen Dünyadaki tek il olmamızı sayabilir.

Yaşanılan tüm sıkıntılara rağmen Hatay’ı bir spor kenti yapmaya çalışan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Doç.Dr. Lütfü Savaş’ın şehrimize kazandırdığı ve ekonomik olarak canlanmasına vesile olacak diğer kazanımlarla beraber en büyük kazancın bunda olduğuna inandığı Hatayspor’a yürekten destek vermesidir.

Yukarıdaki kazanımlar ile ilimizde yaşanan ekonomik krize bunlar bir nebze olsun can suyu katabileceği gibi sürekliliği düşünüldüğünde inanıyorum ki son 9 yılın yarattığı tahribatı tedavi edebiliriz.

Bunun en önemli ayağı da unutulmamalıdır ki HATAYSPOR’dur.

Bu konuda öncelikle ilimizin ve halkımızın ekonomik olarak refah içinde yaşamasına vesile olan ve olmaya devam edecek kazanımları Hatay’a kazandırdığı ve kazandırmaya devam ettiği için Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Doç.Dr. Lütfü Savaş’a ne kadar teşekkür etsek azdır.

Gelelim köşe yazımın HATAY’ SPOR TARAFTARI OLMAK başlığının ne amaçla yazıldığına;
Futbol oynadığım yılları izleyenler çok iyi hatırlayacağı gibi izlemeyenler için Hatayspordaki unutamadığım anılarımdan olan iki maçtan bahsetmek istiyorum. 1986 ve1987 yılları, biri İslahiyespor biride Besnispor müsabakaları, ilki İslahiyespor maçı ilk yarı başa başa bir oyun sonrasında 2-1 mağlup olarak soyunma odasına girdik ve hoca soyunma odasında gerekli uyarıları yaptı ve sinirli bir şekilde çıktı. Ben soyunma odasında sesimi yükselterek bu maçı alacağız alacağız diyerek sahaya çıktık ve suskun olan tribünlerden açık tribünlere dönerek ve bağırarak bağırın bağırın diyerek onları harekete geçirdim. Açık tribün o kıvılcımla coşkulu bir şekilde tezahürat yapmaya başladı ve o kıvılcım tüm tribünlere sirayet ederek tüm stad Hatayspor diye tezahürat etmeye başladı. Ve bu coşkulu destek sayesinde maçı 7-2 galip bitirdik. Aynı şekilde Besnisporla oynadığımız maçta da ilk yarı soyunma odasına 2-1 mağlup girmiştik. İslahiyespor maçını hatırlayan taraftarlar sahaya çıkmadan ve bizler soyunma odasında iken başlayan tezahürata ile ikinci yarıda 4 gol atarak maçı 5-2 kazandık.

Şimdi gelelim cumartesi günü oynanan Akhisarspor müsabakasına, ilk yarının son beş dakikası 2 gol daha yiyerek soyunma odasına 3-1 mağlup giriyorsun. İşte burada HATAY’ SPOR taraftarı olmak devre girmeli bu arada kimsenin taraftarlığını tartışma gibi bir düşüncem olmadığını söylemeden de geçmeyeyim. Çünkü stada gelen herkes Hatayspor taraftarıdır. Eski profesyonel bir futbolcu ve spor psikolojisini bilen biri olarak benim burada anlatmak istediğim kendi sahasında soyunma odasına 3-1 mağlup olarak giren bir takımın oyuncularının moral ve motivasyonu çok düşmüştür. Özgüvenini kaybetmiş ve maç böyle biterse tepki ile karşılaşabileceğini düşüneceğinden beyin ayaklara hükmedemeyecektir. İşte burada sporcular soyunma odasında iken başlayacak ve tüm stada yayılacak tezahürat sadece futbolcularımızın özgüvenlerini tekrar kazanmalarına değil rakip takımı ve hakemleri baskı altına alacaktır.

Kaybedilmiş puanlar var fakat kazanılacak 36 puanın olduğunu aynı zamanda altımızdaki 2 takım ile sahamızda oynayacağımızı unutmamalıyız. Bu takımı bu futbolcular buraya kadar getirdi ve inanıyorum ki şampiyonluğu da bu futbolcular kazandıracak. Bizler yeter ki yukarıda bahsettiğim gibi, kendi oynadığım yıllardaki maçlardan vermiş olduğum örnekler gibi onların iyı gününde olduğu gibi bu kötü günlerinde de arkalarında olduğunu tüm iliklerine kadar hissettirelim.

Sizlerle şunu açık yüreklilikle paylaşmak istiyorum, Hataysporun şampiyon olması için gecesini gündüzüne katan ve Hataysporun Onursal Başkanı olan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Doç.Dr. Lütfü Savaş başta olmak üzere tüm taraftarlar olarak yürekten destekleyeceğimiz Hatayspor kalben inanıyorum ki Süper Lige direk olarak çıkacaktır.
Saygılarımla,

(Visited 1 times, 1 visits today)