Avrupa Hayal Değil

Ne zaman ‘’Hatayspor düşüşe mi geçiyor’’ diye düşünmeye başlasak teknik ekip ve oyuncular bambaşka bir futbol izletiyor bize. Matematikte standart sapma grafikleri vardır. Hatayspor bu ligde standart sapması en tutarsız takımlardan biri sanırım. Bunu hem oyunuyla hem de aldığı skorlarla sık sık tescilliyor. Geçen hafta oynanan Kasımpaşa maçının ardından kim bilebilirdi ki Hatayspor’un Galatasaray karşısında bu denli coşkulu bir futbol izlettireceğini?

Galatasaray Hatay’a 8 eksikle geldi ve hafta içerisinde teknik direktör Fatih Terim ile yolların ayrılmasının ardından kulüp içerisinde bir yaprak dökümü yaşandı. Bunlar her ne kadar Galatasaray cephesinde handikap yaratsa da Hatayspor bu etkenler yaşanmamış olsa bile böyle bir oyunla Galatasaray’ı sahadan silerdi diye düşünüyorum. Maçın başlama düdüğünden bitiş düdüğüne kadar kendi oyun anlayışını rakibe kabul ettiren bir Hatayspor seyrettik. Takım, ev sahibi olma avantajını da kullanarak özellikle ikinci yarıda oyunu domine etti. Şunu bir kez daha anlamış olduk ki ‘Hatay’da rakiplere kolay maç yok’. Çünkü Hatayspor iç sahada kaybederken bile rakiplerine rahat bir maç imkânı tanımıyor.

Ömer Erdoğan, kapan-çık futbolu oynatan ve savunmada kompakt bir anlayışı izleyip kontra atak peşinde olan bir oyun anlayışını pek tercih etmeyen bir teknik direktör. Dolayısıyla Hatayspor, bu bağlamda diğer Anadolu takımlarına nazaran daha eksepsiyonel bir takım görüntüsü çiziyor. Bu özgüven bazen ters tepse de genel itibariyle benim hoşuma gidiyor diyebilirim. Çünkü takımların futbol oynama çabasının, izleyicilerin seyir zevkine daha çok hitap ettiği kanısındayım. Pragmatist bir oyun anlayışı gözeterek skoru bulduktan sonra maçı soğutan ve bizi futbol zevkimizden eden hocaların takımlarına vakit ayırmaktansa Ömer Erdoğan gibi idealist hocaların oynattığı veya oynatmaya gayret ettiği oyunu izlemeyi yeğlerim. Artık köklü İstanbul takımlarına karşı galip gelmek eskisi kadar zor ve sürpriz değil. Ligde birçok takım bunu başarabilecek güçte. Mühim olan oyun üstünlüğünü de kurarak galip gelmek ve takım bunu bu 90 dakikada çok iyi başardı.

Hatayspor bu galibiyetle birlikte ligde maç fazlasıyla 3. Sıraya yükseldi. Skorlardan ve puan tablosundan bağımsız bir şekilde açık yüreklilikle şunu söyleyebilirim ki Hatayspor için Avrupa hayal değil. Zaman ne gösterecek bilemeyiz tabi. Ama birkaç takviye ile birlikte bu takım lige damga vurmaya devam edebilir. Belki de işler ters gidecek. Fakat şunu çok iyi bilmek ve unutmamak gerekir ki yönetim, futbolcu, taraftar ve teknik ekip bütünleşerek bir arada dayanışma içerisinde hareket ettiği müddetçe Hatayspor bu ligde her daim kalıcı olacaktır.

twitter/ahmetdorukalkan