Babacan’ın Kaderi Nasıl Tecelli Eder?

Siyasetin çetrefilli yollarında ortaya konan mücadelede hiçbir zaman sabit kurallar işlemez. Bugün beraber çıkılan yolun arkadaş, ya yolun yarısında liderini/partisini bırakır veyahut yolun yarısında lider/parti tarafından yoldan atılır.

Bu genelleme özellikle Ortadoğu kültüründe rastlanılan bir durumdur. Siyaset kurumunda demokratik teamüllerin kıt olması sebebiyle bu gibi olaylarla karşılaşırız.

Ülkemizde AKP iktidara geldikten sonra yaşananlar baz alınırsa, bireysel kopuşlar/koparışları saymazsak ilk ses getiren hadise, Meral Akşener’in MHP’den dinlenmeye gönderilmesiyle başladığını ve buna mukabil Sayın Akşener’in gösterdiği tepkiyle boyut değiştirdiğini söylemek yanıltıcı olmaz.

Zira önce Akşener’in, MHP kurultayını toplayıp genel başkanlığına aday olmak istediğini, bir ilçe mahkemesinin kurultayın toplanmasını hukuka uygun bulduğunu, yapılan itiraz sonucunda başka bir ilçe mahkemesinin uygunluk kararını bozduğunu ve çok gerilimler yaşandığını hatırlayalım.

En nihayetinde Akşener ve arkadaşları İYİ partiyi kurmuş; çiçeği burnunda bu parti ülke genelinde 41 ilde henüz teşkilatlarını kuramadığı ve kongre yapamadığı gerekçesiyle seçime sokulmama riskine karşı CHP’nin 15 Milletvekili vermesiyle mecliste gurup kurarak 2018 seçimlerine katılabilmişti.

‘’Talih’’, ‘’kader’’ gibi inanışlar bizim kültür vahamızda sıkça dile getirilir. Belki de Akşener talihinin yardımıyla kaderini örmüş, belki de kaderi talihinin yolunu açmıştır kim bilir?

Kader ve talih kelimesini kasıtlı seçtiğimi belirtmek isterim. Neden bu kavramları kullandığımı aşağıda anlatmaya çalışacağım.

AKP’den ayrılan/ayrılmaya zorlananlar arasında malumunuz eski Başbakan ve eski genel başkan Ahmet Davutoğlu Gelecek partisini, eski bakanlardan Ali Babacan ise Deva partisini kurdular.

Bugün Babacan ve partisi başarılı olabilir mi sorusuna cevap aramaya çalışacağım.

Ha bugün kurulacak, ha haftaya kurulacak derken Mart ayında Deva partisi kuruldu. Daha kendini tam olarak tanıtmadan dünyayı saran virüs nedeniyle nerdeyse unutulur vaziyete geldi. Toplum, sağlık ve ekonomik derdine düşmüşken yeni kurulan parti insanların hafızasında pek yer alamadı.

Zaten kendisi de ana akım medyada yer alamıyordu. İktidarı kızdıracak herhangi bir adımı ana akım medyanın atması da beklenmiyordu.

Bu nedenlerle Babacan, sosyal medya platformları üzerinden kendini ve partisini ifade etmeye çalıştı. En son bir belgesel niteliğinde 140 journal isimli youtube kanalında Babacan ile yapılan tanıtım videosu ciddi bir yankı uyandırdı. Bu video paylaşımında Babacan’dan ziyade, değişik meslek guruplarından oluşan halkın ağzından, mevcut iktidarın hatalarını ve bu hataların bizlere neler yaşattığı acı gerçeklerini anlatıyordu.

İçeriği kadar video filminin ana kurgusu ‘’sakın kader deme’’ üzerindeydi. Deva partisinin neler amaçladığını, nasıl toplumsal sosyoloji tabanı yaratma potansiyeli taşıyabileceğini bu videoyu izleyen tecrübeli siyaset erbabı sezer.

Büyük ihtimalle Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan başta pek kaale almadığı Babacan’ın bu youtube kanalında içerik ve ‘’sakın kader deme’’ vurgusunu AKP’yi etkiler mahiyette gördüğü için Babacan’a yüklenmeği tercih etti. Ama ters akıma neden oldu. Bugün itibariyle iki milyona yakın kişi bu etkileyici videoyu izledi.

Yetmedi daha sonra Cüneyt Özdemir’le yapılan canlı yayını da beş yüz bine yakın kişi izledi.

Siyaset takipçileri hatırlayacaklardır; Sayın Erdoğan ‘’kader’’ kavramı üzerinden iktidara ilk geldiği andan itibaren dilinden düşmedi. Her fırsatta Sezai Karakoç’un şiirinden

‘’Sakın kader deme kaderin üstünde bir kader vardır
Ne yapsalar boş göklerden gelen bir karar vardır
Gün batsa ne olur geceyi onaran bir mimar vardır. ‘’
Mısralarını paylaşırdı. Kendisini iktidara getiren kadere hep atıfta bulunur kader üzerinden seçmenlere ‘’damardan’’ dokunurdu.

Babacan’ın talihi Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan gibi yaver gidip kader onu yükseklere taşıyacak mı?
Yoksa kader onu ‘’buraya kadar’’ diyerek mi getirmiş oldu, zaman ilerledikçe göreceğiz.

Tabii siyasette başarılı olabilmenin sayısız teknik ve insan kaynaklı parametreleri var.

Ben burada, bu parametrelerin içinde ayrıca var olan ‘’talih ve kader’’ penceresinden hatırlatmalarda bulunmak istedim.

Lakin talihin kimlerin yüzüne güldüğüne, kaderin kimleri nerelere kadar getirdiklerine sadece etrafınıza bakarak görebilmeniz mümkün.

[email protected]