Boyun Düzleşmesi Nedir ?

Boynumdaki Ağrı Düzleşmeden mi Fıtıktan mı ?    

Modern zaman insan hayatında kas iskelet ağrıları çok yaygın olarak görülmekte. Özellikle teknoloji ile birlikte hareketsizliğin artması ve bunun üzerine Covid-19 pandemisi hareketsizliği perçinledi. Sedanter (hareketsiz) yaşamın getirdiği farklı bir çok hastalık var bugün ise boyun düzleşmesi üzerine bilgilendirme hazırladık. Ya sizde ya da çevrenizde boyun düzleşmesi şikayetleri olan birileri vardır. Düzleşme  ömür boyu sürecek bir hastalık mıdır?

Aslında düzleşmeyi hastalıktan çok bir omurga dizilim bozukluğu olarak düşünmemiz lazım. Önce kısaca omurganın normal diziliminden bahsederek açıklaması yapalım. 7 boyun 12 sırt 5 bel ve sakrum ve kuyruk sokumu kısımlarıyla birlikte 33 adet kemikten oluşmaktadır. Omurgaya yandan baktığımızda S şeklinde bir omurga dizilimi görmeliyiz. Omurgaya önden-arkadan bakıldığında düz olması gerekmekte fakat yandan bakıldığı zaman S şeklinde boyun ve belde öne doğru sırtta ise arkaya doğru hafif eğilmelerin gözlemlenmesi gerekmektedir. Bu kıvrımlar kişide olması gereken C şeklinde kıvrımlardır. Boyunda ve belde olan bu kıvrımlara lordoz , sırttakine ise kifoz diyoruz. Yani boynunda düzleşme olan bir hastada bu kıvrımda azalma olduğu düşünülmelidir. Düzleşme durumunda olmasını beklediğimiz bu kıvrımların azalması ya da tamamen yok olması anlamına gelmektedir. Bazı ileri seviye düzleşmelerde ters tarafa bir açılaşma dahi görülebilmektedir.

Boyun Düzleşmesi Belirtileri

Kendini en çok ense arkası boyun üzerinde ağrılar ile göstermektedir. Bölgenin düzleşmesi ile kas gerginliklerinde artışlar oluşabilir ve boyun, ense, sırt ve omzun üst kısımlarına kadar ağrılar hissettirebilir. 

Ağrı dışında boyunda hareket kısıtlılığı , güçsüzlük omuzlarda yük varmış gibi hisler olabilmektedir. Düzleşmeyi fıtıktan ayırmak için önemli bulgulardan biri ellerde olabilecek elektriklenme, güçsüzlük ,karıncalanma gibi hislerdir. Düzleşme çok ileri seviyelerde olmadıkça bu şekilde nörolojik semptomlar göstermeyen bir tablodur.

Tanı için branş uzmanı hekimin fiziksel muayene ve hasta hikayesi dışında gerekli durumlarda X-Ray MR , CT gibi görüntüleme yöntemlerinden destek alınabilir.

Düzleşme Neden Olur ?

Düzleşme temelde kesin bir postür bozukluğudur. Baş önde duruşun düzleşmenin alt yapısında çok önemli rolü vardır. Omurganın pozisyonu düzleşmede o kadar önemlidir ki sadece uyanık pozisyonlar değil uyuma sürecinde olan pozisyonlar dahi alt yapısında yatan sebeplerden olabilir. Bu nedenle doğru postür ile şikayetlerin nüks etmesinin de önüne geçilmelidir. Bunların dışında;

  • Çalışma hayatının ergonomiden uzak olması
  • Masa başı çalışma & uzun süreli sabit postür
  • Telefon , tablet, gazete gibi baş önde pozisyona sebep olan kullanımlar
  • Çocuklarda ağır sırt çantası taşıma
  • Kız çocuklarında ergenlik döneminde vücudu saklama
  • Bazı genetik faktörler ile sebepleri sıralayabiliriz.

Bu yanlış duruş alışkanlıkları ile birlikte yaş ilerledikçe de yer çekimi etkisi ile omurgada bulunan bu fizyolojik kavislerde azalmalar ve öne eğik postürler ( kifoz artışı) görülmektedir.

Boyun Düzleşmesinde Tedavi

Her zaman söylediğimiz gibi hastalık yoktur hasta vardır kuralı yine geçerli. Teşhisi almış olan hastaya ayrıntılı bir fizyoterapi değerlendirmesi yapılır ve sonucuna göre tedavi basamakları da şekillenmiş olur. Yapılan tetkiklerin sonucunda tanı konulan hastalığa göre hastaya tedavi planı belirlenir. Yardımcı ortezler (boyunluk, korse ) kullanılabilir. Kullanılan ortezlerin uzun süreli olmaması önerilir. Boyun düzleşmesine neden olabilecek bilgisayar kullanımı, telefon kullanımı, iş ortamı,  yastık seçimi gibi günlük hayatta yapılan hatalar için hasta bilgilendirilir doğru postür alışkanlıkları kazandırılır. Tedavide ilk aşamada fizyoterapi rehabilitasyon yöntemleri tercih edilir. Öncelikli hedef kişinin hayat kalitesinin artılrılması ve ağrının ortadan kaldırılmasıdır. Ağrının giderilmesi ile birlikte kaybolan fizyolojik kıvrımların manuel terapi yöntemleri ile tekrar desteklenmesidir. Elbette kişinin durumu ve tedaviye uyumu başarıyı etkileyecek unsurlardır. Manuel terapi ve diğer fizyoterapi yöntemleri ile çeşitli boyun ve postür egzersizleri, boyun traksiyonları ve masajlar hem bölgedeki kasların güçlendirilmesi, hem omurganın bası belirtilerinin rahatlatılması hem de kemik yapıların yeniden düzenlenmesi açısından faydalıdır. Her ne kadar geçmiş dönemlerde düzleşme hastada ömür boyu sürecek bir rahatsızlık olarak bilinse de yakın zamanlarda yapılan çalışmalar doğru tedavi ve egzersiz planlaması fizyolojik açıların tekrar oluşabildiği gösterilmiştir.