CHP’de Başlayan Maçın Kuralları Belli Değil!

CHP’de belediye başkanlığı ve meclis üyeliği aday adaylığı başvuruları bugün sona eriyor. Yerel seçim takvimini erken başlatan CHP’de Genel Merkez, daha önce 19 Ekim olarak belirlediği son başvuru tarihini ileriye alarak 26 Ekim şeklinde revize etmişti

Yeniden uzatma olmaması durumunda, CHP’de başvurular bugün sona erecek. Top artık Genel Merkez’de. Demokrasiyi ağızlarından düşürmeyen CHP Yöneticileri, Türkiye’de 81 il, 900’a yakın ilçe ve binlerce beldede başkan adayları ve meclis üyelerini dilediği yöntemle belirleyip seçime girecek. CHP’nin 16 kişilik MYK’sı ve her kararı onaylayan PM’nin onayı ile adaylar, sıralamalar belli olacak. Kimi yerlerde ön seçim, kimi yerlerde sözde eğilim yoklaması ya da anketlerle seçmenin karşısına çıkacak olan CHP kurmaylarının, başvuru takvimi ile birlikte adaylık saptama yöntemini ilan etmemiş olmaları garip değil mi?

Neden anket? Neden eğilim yoklaması? Neden Genel Merkez takdiri, kararı?

Siz halka inanmıyor musunuz, halka güvenmiyor musunuz?
Hatay özelini ele alacak olursak… Bugün birçok ilçede çok sayıda CHP’li aday adayı olmak istiyor. Bu, herkesin hakkı… Ancak sandık koşulu ile yarışa girmek istediğinden, içlerinde çok değerli birçok kişi cesaret edip karar veremiyor.

Genel Merkez yöneticilerinin iki dudağından çıkacak kararla, aday belirleme yöntemi, Hatay gibi aydın ve ilerici bir kitlenin ağırlıkta olduğu bir yerde kabul edilebilecek bir yöntem değil. Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş da çok doğru bir tespitle, geçtiğimiz hafta içinde Defne, Samandağ ve Arsuz’da tüm mahallelerde sandık konularak partili- partisiz herkesin oy kullanabileceği yöntemle aday belirlemesinden yana olduğunu açıklayarak bir ölçüde Genel Merkez’e kopya verdi.

CHP Genel Merkez kurmayları şunu iyi bilsin ki, Hatay’da; Antakya- İskenderun, Dörtyol, Kırıkhan, Reyhanlı, Defne, Samandağ, Arsuz gibi ilçelerde eğilim yoklaması, anket kandırmacası ile aday belirleme yöntemini taban kabul etmez, şiddetle reddeder.

CHP, eğer özellikle Antakya, İskenderun, Defne, Arsuz ve Samandağ ilçelerinde kazara Genel Merkez kararıyla aday belirlemeye kalktığı takdirde, altından kalkamayacağı bir vebalin altına girer, ki bunun faturası da çok ağır olur.

Hatay’da Büyükşehrin banko ismi Lütfü Savaş dahil olmak üzere, Büyükşehir ve 15 ilçede de CHP’nin ön seçimle aday belirlemesi en demokratik olanıdır. CHP’ye yakışan, ilkeleriyle örtüşen de budur. CHP’yi diğer partilerden ayıran en önemli özelliklerden birisi de parti içi demokrasi ve demokratik yöntemlerle aday belirleme değil mi?

CHP, Hatay’da başarı elde etmek istiyorsa, partili üyeler ‘adayları sandıkta’ belirlemeli. Yok eğer Genel Merkez kararıyla adaylar belirlenecek olursa da, o zaman tarihi yenilgi kaçınılmazdır. Bu böyle biline…