Çocuklarda Sorumluluk Bilinci

      Ebeveynleri olarak çocuğumuzun birçok sorumluluğunu üstlendiğimiz zamanlar olabiliyor. Çocuğun kişilik gelişiminin desteklenmesi çocuğa verilen sorumluluk duygusuyla şekillenir. Yetişkinler olarak sorumluluk duygusu ile dünyaya gelmediğimiz gibi çocukların da bu tür beceriye sahip olarak dünyaya gelmediğini unutmamalısınız. ” Çocuktur ne anlar” ya da “çocukluğunu doya doya yaşasın” gibi söylemleri çocuğunuzun sağlıklı gelişimi adına bir kenara bırakmanız gerekir. Çocuğun cinsiyeti ve yaşına uygun belli başlı sorumluluklar almaya teşvik etmeniz onların sorumluluk becerilerini geliştirecektir. Bu da çocuğun kişilik gelişimi açısından büyük önem taşımaktadır.

Peki, Yaş Gruplarına Göre Çocukların Alabileceği Sorumluluklar Neler?

      Üç yaşındaki çocuk dağılan oyuncakları yerine yerleştirebilir, çöpü çöp kutusuna atabilir, taşıyacağı ağırlık ve büyüklükte olan eşyaları taşıyarak anne babasına yardım edebilir. Kendi başına ellerini yıkayabilir, yardım alarak ayakkabısını giyinebilir.

      Dört yaşındaki çocuğun ise gelişimi ile birlikte artık tuvaletini, temizliğini kendi başına yapabilmesi beklenir. Masayı hazırlamada aileye yardım edebilir. Kendi başına giyinebilir. Okul çantasını ailesiyle birlikte hazırlayabilir.

      Beş yaşındaki bir çocuk artık çok daha rahat kendi başına kıyafet değiştirebilir, ayakkabısını giyebilir. Okul çalışmalarını yapabilir. Yemek yapılırken yardımcı olabilir.

Ebeveynleri olarak bu sürece nasıl destek olabilirsiniz?

      Çocuğa sorumluluk verirken yaş grubunu göz önünde bulundurarak ona uygun sorumluluklar vermek çok önemlidir. Kendi yaşına uygun olmayan sorumluluklar çocuğun motivasyonunu olumsuz etkiler. Bununla birlikte çocuğun kendine olan güvenini zedeleyebilir.

      Çocuğun yerine getirdiği sorumluluklarda çocuğun çabasına yönelik olumlu dönütlerle onu desteklemelisiniz. Bu sayede çocuğunuzun sorumluluk bilinci pekişecektir.

Çocuğun aldığı sorumluluğu yerine getirirken ona çok fazla müdahalede bulunmamak, ona alan tanımak büyük önem taşır. İzin verilen çocuğun sorumluluk bilinci artar ve özgüveni desteklenir.

      Ona birlikte bakabileceğiniz bir evcil hayvan veya bir bitki hediye etmeniz sorumluluk bilincini geliştirmesine yardımcı olacaktır.

☎0(850) 474 83 60
[email protected]
instagram:psikolog.gulnaz_ates- Facebook: Gülnaz Ateş