Dengede Kalmak

Kişilerin yaşadıkları problemleri çözebilmeleri için belli başlı alanları dengeli bir şekilde beslemesi gerekir. Bu alanlar; beden, başarı, ilişki ve gelecek/maneviyat boyutu olmak üzere dört gruba ayrılır. Kişinin gerçekliği ne şekilde ele aldıklarının ipuçları onların bu dört boyutun her birine ne kadar yatırım yaptıklarında yatar. Bu nedenle kişilerin bu alanlarını dengeli bir şekilde kullanması gerekir. Çünkü pozitif psikoterapi anlayışına göre, kişinin tam olarak üretken ve sağlıklı olması aslında bu dört temel yaşam boyutuna harcayacağı enerji ve zaman, vereceği önemde dengeyi sağlayabildiğinde mümkün olacaktır.

Peki,  bunu günlük yaşantımıza nasıl kullanabiliriz gelin birlikte daha yakından inceleyelim.

İlk olarak günlük hayatınızda yanınızda bir kâğıt-kalem veya not edebileceğiniz bir defter edinin. Bir gününüzün nasıl geçtiğini, gün içerisinde neler yaptığınızı düşünün ve ardından elinizdeki kâğıda/deftere BEDEN, BAŞARI, İLİŞKİ, GELECEK/FANTEZİ yazarak dört sütunlu bir tablo oluşturun. Gün içerisinde neler yaptığınızın örneğin; yemek yaptım, yedim gibi eylemlerinizin hangi başarı alanına denk olduğunu hangi alana yatırım olduğunu yerleştirin. (örneğin; yemek yaptım, yedim/spor yaptım vs.- BEDEN & arkadaşlarımla/ailemle gezdim/kahve içtim-İLİŞKİ). Bu düzenleme bittikten sonra her bir sütunun %25’lik değerde olduğunu ve günlük yaptığınız etkinliklerin yüzde kaçlık değerde olduğunu hesaplayın.

Bu etkinliği günlük hayatınıza uyguladıkça hayatınızda dengeyi sağlamak adına büyük bir kolaylık sağladığını göreceksiniz. Etkinlik, sizin hangi alanda ne kadar yatırım yaptığınızı, hangi alana yatırım yapmadığınızı görüp hayatınızdaki dengeyi sağlamak adına o alana yatırım yapmanızı ve daha sağlıklı, üretken bir hayat yaşamanıza katkı sağlayacaktır.

☎0(850) 474 83 60

[email protected]

instagram:psikolog.gulnaz_ates- Facebook: Gülnaz Ateş