Diyette Ekmek Tüketimi

Birçok insanın zayıflama diyetlerini uygularken ekmek tüketimini kısıtladığını veya ekmeği tamamen hayatından çıkardığına şahit oluyoruz. İnsanların düşündüğünün aksine ekmek yemek kilo aldırmaz, kilo vermede yardımcı olur. Burada önemli olan ekmeğin içeriği, tüketim sıklığı ve porsiyonudur. Doğru ekmek seçimi hedeflediğiniz kiloya ulaşmanıza yardımcı olmakla birlikte sağlığınızı da korur.

EKMEK SEÇİMİ

Tam tahıllı ve kepekli ekmekler birçok vitamin ve mineral içerirler. Bunlardan en önemlileri B grubu vitaminleri ve E vitaminidir. Bu vitaminler beyaz ekmekte bulunmamaktadır. Tam tahıllı ve kepekli ekmekleri tüketerek bu vitamin ve minerallerden yararlanma düzeyimizi arttırmış oluyoruz. Ekmek türevleri olan makarna, galeta, gevrek vb. ürünlerde de tercihimiz tam tahıllı ve kepekli ürünler olmalıdır.

Ekmek tüketiminde üstünde durulması gereken başka konu ise Glisemik İndekstir. Glisemik indeks, bir gıdanın kan şekerini ne kadar hızlı yükselttiğini gösteren değerdir.  Kan şekerini dengede tutabilmek için glisemik indeksi düşük gıdalar tüketmeye özen gösterilmelidir. Glisemik indeksi yüksek bir besin tüketildiğinde fazla insülin salgılanır ve besinler vücutta yağ olarak depolanır. Bel çevresinde oluşan yağlanmanın sebebi sanılanın aksine ekmek tüketimi değil, beyaz ekmek tüketimidir.

Posa, sindirim sırasında enzimler tarafından sindirilmez ve bağırsaklarda belirli hacim oluşturarak hareketi sağlar. Vücut için gerekli olmayan maddelerin vücuttan atılmasını sağlar. Bağırsak sağlığı için önemli yere sahip olan posa miktarı da beyaz ekmekte düşüktür.  Bunun yanında, kepekli ve çavdar ekmeğinin içerdiği posa sayesinde daha uzun tokluk hissi oluşur. Beyaz ekmek tüketen biri kısa süre sonra tekrar açlık hissi duyabilir.  Posanın en iyi kaynağı tahılların kepek kısımlarıdır. Bu nedenle, kepekli ekmek ve tam tahılların tüketimi yeteri kadar olmalı, beyaz ekmek tüketimi azaltılmalıdır.

Tüketimi önerilen ekmek; içeriği zengin doğru undan yapılan ekmektir. İçeriğinde tam tahıl ve kepek unu barındıran ve hijyenik koşullarda üretilen; bol lifli, protein, vitamin ve mineral yönünden zengin tam tahıllı ekmek doğru ekmektir.