Hatayspor’daki Bu Sessizlik Nedir?

     Ara transferde 11.gün geride kalırken, Hatayspor’daki sessizlik ise sürüyor. Süper Lig’de kulüpler, transferlerle kadrolarını takviye ederken, Bordo-Beyazlı ekipteki sessizliğe  anlam verilemiyor. Taraftar, yönetime soruyor; ”Ne yapmak istiyorsunuz? Bu kadro yapısı ile takımın ligden düşeceğini görmüyor musunuz?”

Ara transferde 11 gün geride kaldı. Hatayspor’un, yaklaşık 2 aydır takımla idmanlara çıkan, ancak  ilk maça lisansı bile yetiştirilemeyen Burak Bekaroğlu dışında transferi bulunmuyor..

 Yönetime söyleyeceklerim var…

      Hatayspor’a şampiyonluklar kazandıran sizler olabilirsiniz, ama bu gerçek, size takımın ligden düşmesine seyirci kalma hakkını vermez. Süper Lig’de Hatayspor dışında bütün takımlarda ara transfer hareketliliği var. Sesi çıkmayan tek takım, Hatayspor!

İkinci yarı başladı. İlk hafta maçın olmaması bir avantaj olabilir, ama bu avantajı da tüketmek üzeresiniz. Bugün bir futbolcuyu Hatay’a getirmek isteseniz, sahaya çıkabilmesi koşullarını oluşturana kadar 3-4 maç öyle geçer. Kaldı ki Hatayspor’un 7 günde; Trabzonspor, Gaziantep, Kasımpaşa olmak üzere çok önemli 3 maçı var. Kasımpaşa ve Gaziantep maçlarından mutlak 6 puan alınmalı. Bu takımlar, ligde kalma mücadelesinde Hatayspor’un rakipleri. Bordo-Beyazlı ekip, bu iki takımı yenmek zorunda. Mevcut kadro yapısı ile 2 maçı kazanabilmek mümkün mü? Çok çok güç, neredeyse imkansız.

Peki, bu bekleme, sessizlik neden? Transferler ne zaman olacak? Anlaşma sağlandığı belirtilen  isimler, takımla idmana çıkmayacak mı, birlikte çift kale maçı yapmayacak mı? Dışarıdan, hele yurt dışından gelecek futbolcunun ortama, Hatay’ın havasına alışması için 15-20 güne ihtiyacı varken, son dakikada transfer yaparak, “İşte transfer yaptık” demek gerçekçi olmaz.

Açıkça söylüyorum…

Hatayspor, bugün yarın, 48 saat içerisinde, orta sahaya yaratıcı, oyun kurucu, yönlendirici, top cambazı konumunda 3 hazır futbolcu yanı sıra ileriye de biri açık ve diğeri santrfor olmak üzere toplam 5 futbolcuyu transfer edemezse, yarın için “GEÇMİŞ OLA” demekten başka diyecek bir şey yok!

Gelecek futbolcuların hazır olması, direk oynayabilecek olması şart. Bordo-Beyazlı ekibin önündeki 6-7 haftada alacağı puanlar, ligdeki kaderini belirleyecek. 6-7 maçta alınacak olası kötü sonuçlardan sonra takımı ayakta tutabilme, ligde kalabilmesini sağlama çok çok zor, hatta imkansız olur. Zira artık ilerleyen her haftada maçlar sadece sahadaki mücadele ile kazanılmayacak, masa başı oyunlar devreye girecek. Bunun için Hatayspor’un, 48 saat içerisinde en az 4-5 hazır futbolcu ile kadrosunu takviye etmesi şart.

Spor kulislerinde dolaşan söylentilere göre de profesyonel futbolun gereklerini, yönetmelik ve pratikteki uygulamaları bilen yöneticiler pasifize edilmiş, etiketli ya da sözde kariyerli-paralı isimlere yetki verilmiş. Yani bileni pasifize edeceksiniz, ”Sen kenara geç, otur” diyeceksiniz, bilmeyen de ya bir şey yapamayacak ya da yaparsa da yanlış yapacak, tıpkı Burak’a lisans çıkartılamaması olayında olduğu gibi! Kulübün Onursal Başkanı ile Teknik Direktörünü, Türk futbol kamuoyu önünde güç duruma düşüreceksiniz… Bu, kabul edilemez! Bunun bir faturası olmalı!

Bunlar, amatör yöneticiliğin sonuçları…

Sorun; Profesyonel yöneticiliği bilen de bilmeyenin de Hatayspor yönetiminde olması. Asıl sıkıntı burada.

Bu, ayrı bir konu. Ama yukarıda özetlediğim gibi, Hatayspor’da sıkıntı orta sahada. Süper Lig’in en kaliteli orta saha oyuncusu Ruben Ribeiro, ağır yükü nedeniyle istenilen randımanı veremiyor. Orta sahaya alınacak en az 2 hazır isimle Ruben Ribeiro’nun yükü hafifler, verimi artar. Defans ve kaleci de kendini daha güvende hisseder. İleriye de biri El Kaabi’nin yerine olmak üzere, 2 hazır, direk oynayabilecek isim alınmalı. Yönetimin, bu aşamada “Paramız yok” deme lüksü yok. Diğer kulüpler nasıl buluyorsa, siz de bulacaksınız kardeşim.

Hatay’da yöneticiler, iş insanları siyasetçiler, size sırtlarını dönmüş olabilirler. Hatayspor’u yalnızlaştırma çabaları olduğu doğrudur, ki Lütfü Savaş’ı çekememeden ötürü, sözde Lütfü Savaş’a vurma adına Hatayspor’a zarar veriliyor. Hatayspor’a destek olmak isteyenlerin engellendiği de biliniyor. Bunların hepsi doğru. Ama siz her şeye rağmen, borçlanarak da olsa parayı bugün bulmak ve transferleri 2-3 gün içinde yapmak zorundasınız. Bugün kaynak bulunamıyorsa, borç alınarak, 70-80 milyon liralık kaliteli transferlerle Hatayspor’u ligde tutabilirsiniz, ama kazara düşse, seneye 500 milyon lira ile bu takımı yeniden üst lige çıkartamazsınız. Bu, böyle biline…

Son mesajım şu;

Hatayspor’a hazır transferler, hemen bugün-yarın, ertesi gün geç olabilir!