Hayır’ları bertaraf uğruna Hayırlı olmayan bir kriz

Geçtiğimiz haftanın önemli gündem maddesi Hollanda ile yaşanan kriz oldu …

Hollanda’nın yaptığı düpedüz bürokratik nezaketsizlik …
Tasvip etmek tabi ki mümkün değil …

Ancak Hayır’ları bertaraf etmek uğruna yapılan sınır ötesi ziyarette pek de hayırlı olmayan bir krizimizin olduğu da gözden
kaçmamalı …

Hemen karşılıklı kılıçlar çekildi … öfke patlamaları yaşandı …

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaşanan kriz karşısında ilk tepkisi, Hollanda yönetimine “faşist ve Nazi kalıntısı” suçlamalarını yöneltmek oldu.

Başbakan Binali Yıldırım, ‘Türkiye Cumhuriyeti olarak tabii biz buna gereken karşılığı vereceğiz’ derken, Vatandaşlara seslenerek, herhangi bir şekilde tahriklere kapılmalarını istemediklerini bildirdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye Cumhuriyeti Bakanını Hollanda’ya sokmuyorlarsa, Hollanda’yla ilişkilerimizin askıya alınmasının gerekliliğini bildirdi ve ekledi: “Türkiye büyük bir ülkedir ve bunun kurallarına uymak zorundadır. Bu işin referandumla ilişkisi yoktur. Bu iş milli bir iştir. Türkiye’nin çıkarlarını savunmak her siyasi partinin ortak görevidir, biz bu görevimizi yerine getirmeye hazırız.”

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Avrupa kıtasının insanlık değerlerinin çiğnendiği, temel hak ve özgürlüklerin örselendiği, hukuk ve diplomatik teamüllerin öğütüldüğü karanlık bir sürece hapsolduğunu açıklarken, devletin, hükümetin yanında sapasağlam duruş göstereceklerini, barışçıl ve demokratik nitelikli protestoların yeri geldiğinde icrasından kaçınmayacaklarını bildirdi, ayrıca Hollanda ile diplomatik ilişkilerin askıya alınması, diğer yaptırım ve tedbirlerin sırasıyla hayata geçirilmesinin acil bir ihtiyaç olduğunu sözlerine ekledi.

Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de, Bakanların toplantılarının engellenmesinin utanç verici olduğunu belirtti, İslam ve Türk düşmanlığını Avrupa’da hiçbir dönemde görülmediği kadar körükleyen yeni popülist partiler ve azgın liderlerinin Avrupa için büyük tehdit oluştururken, onlara fırsat verecek her türlü taşkınlıktan uzak durulmasının önemine vurgu yaptı ve ‘Unutmayalım ki başta ekonomik, güvenlik, bilim, kültür ve insani konularda karşılıklı büyük çıkarlarımız vardır’ açıklamasında bulundu.

Sonuçta, komşularla sıfır sorun politikasıyla çıkılan yolda sorun yaşamadığımız komşu kalmazken, bu defa ki sorun ise sınır ötesini de aştı, Hollanda’ya kadar ulaştı…

Oturup ciddi ciddi düşünmek lazım …

Memleket içinde neredeyse şehit haberlerinin gelmediği gün yok, terör belasının kökünü bir türlü kurutamadık…
Anaların gözyaşını bir türlü dindiremedik …

Dış politika da ise krizlerin ardı arkası kesilmiyor …

Yetkililer ve etkililer artık özeleştiride bulunmalı, sıkıntıları sıfıra indirmeli …

Mevcut sorunların çözümünü, O yüce insan yıllar önce söylemiş aslında …

Gazi Mustafa Kemal Paşa, “Yurtta Sulh Cihanda Sulh” demişti …

İşin sırrı, püf noktası da burada …

Sağlıcakla kalın …

(Visited 1 times, 1 visits today)