Her biri tonlarca ağırlığında, 6 harf ! Soluyanı nefessiz bırakan, 6 harf !


Adalet… !

Nerede sahi ?
Şeytan mı alıp götürdü ?
Yoksa kaf dağının ardında mı ?

Ne dersiniz?

Umut Vakfı Kurucu Başkanı Nazire Dedeman, “Umut” davasında “adalete” ulaşabilmek için çok mücadele etti… Dava sürecinde kâh deliller kayboldu, kâh önüne engeller çıkarıldı… Çalmadık kapı, başvurmadık seçenek bırakmadı… Yıllarca süren dava sürecinde, ne yazık ki aradığı “adalete” ulaşamadı… Sonunda da; yargılama sürecinde yaşadığı “adaletsizlikleri”, hukuk fakültesi öğrencilerine ve hak, hukuk, adalet için mücadele edenlere örnek olması amacıyla, “Umut’suz Adalet” kitabında belgeleriyle ortaya koydu…

Adaletsizlik…
Cezasızlık…

Bu iki kelime,

Acılar yaşayan, soruşturmalar ve yargılamalarla adalete ulaşmak için mücadele edenlerin acılarına daha da büyük acı katıyor… Yani adaletsizlik, acılardan gark olmuş insanları, “Mağdur üstüne mağdur ediyor”… Ve sonuçta; Adalete, hukuka olan inanç, her geçen gün daha da azalıyor, hatta azalmak kelimesi bile az kalıyor ! Sokağa çıkıp vatandaşlara sorun, “yok” denecek kadar az olduğunu göreceksiniz…

…demiş Umut Vakfı !

Ama bitmemiş !

ADALETSİZLİK ve CEZASIZLIK için sıralamış örneklerini…

Önce, Tokat’tayız !

Erbaa ilçesinde yaklaşık 9 ay önce “yorgun” diye tabir edilen, bir magandanın silahından çıkan “katil” merminin isabet etmesi sonucu gencecik bir kız, 17 yaşındaki lise öğrencisi Hanife Büşra Konyar, hayatını kaybetmişti, hatırladınız mı ? Hakkında, ‘bilinçli taksirle ölüme sebebiyet verme’ suçundan 9 yıl hapis cezası istemiyle dava açılan MAGANDA, önce 5 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırılmış, sonra da, sanığın “pişmanlığı ile yargılama süresindeki davranışları”yla gözaltı ve tutukluluktaki süreler ile verilen ceza miktarının dikkate alındığı belirtilerek tahliyesine karar verilmiş !

Ağrı’da, 2018 yılında kaybolduktan 18 gün sonra cansız bedeni bulunan 4 yaşındaki Leyla Aydemir davasındayız bu defa… Ağrı 1. Ağır Ceza Mahkemesi, yargılanan yedi sanık hakkında beraat kararı vermiş, ki sanıklar zaten tutuksuz yargılanıyordu !

Adalet…

Hayatınızın, bu 6 HARF ile şekil bulduğu, bazen de yok edildiğini düşünün !

6 harf !
Sadece 6 harf !
Adaletin tanrıçasına ait 6 harf !
Her yerinden kan damlayan 6 harf !

Bizler, bu 6 harfin yakıp yıktığı insanları, Gezi davalarının Antakya ve Eskişehir adreslerinde, Ali İsmail Korkmaz’da, Abdullah Cömert’te yaşamadık mı ?

Davaları yüzlerce km öteye taşınan ailelerin bugün bile dinmeyen gözyaşlarında yaşamadık mı ?

6 harf !

Her biri tonlarca ağırlığında, 6 harf !
Soluyanı nefessiz bırakan, 6 harf !

Mülkün temelinde unuttuğumuz hani…

(Visited 4 times, 1 visits today)