Heykeli Dikilecek Adam

            

Ziraat Türkiye Kupası geçmişten bugüne hep standardın dışında enstantanelerin yaşandığı bir sahne olmuştur. Türkiye Kupası’nda yaşanan spesifik enstantaneleri kolajlayarak sosyal medya üzerinden servis eden hesaplar bizleri hep güldürmüş veya şaşırtmıştır.

 Hatayspor geçmişten bugüne hep hikâyelerin takımı olmuştur. Bu takım, 3. Lig’de de, 2. Lig’de de, 1. Lig’de de ve daha evvel Türkiye Kupası’nda boy gösterdiği maçlarda da hep sıra dışı hikâyeleriyle gündeme gelmiştir. Yıllarca alt liglerde Play Off’larda yaşananlar, Türkiye Kupası’nda Antakya Atatürk Stadyumu’nda oynanan karşılaşmada Galatasaray’a karşı 2-0’dan 4-2 çevrilen maç, 56 yıl sonra Süper Lig’e yükselen bir takımın ilk sezonunda elde ettiği başarı… İyisiyle kötüsüyle bu ve buna benzer onlarca hikâyeyi içinde barındıran bir kulüp Hatayspor. Eyüpspor karşısında yaşananlar ise bence sadece Hatayspor özelinde değil Türk futbolunun genelinde eşine ve benzerine çok az rastlayabileceğiniz türden bir hikâye.

Mame Biram Diouf… Ömer Erdoğan, teknik ekibiyle birlikte transfer süreçlerinde herhangi bir oyuncuyu analiz ederlerken en az saha içi başarısı kadar oyuncunun karakter analizini de yaptıklarını söylemişti. Hatta bazı oyuncuların karakterleri hakkında bilgi sahibi olabilmek için birlikte çalıştığı önceki hocalarla da birebir iletişime geçtiklerini dahi ifade etmişti. Ömer Hoca, Diouf’un transfer sürecini anlatırken ise Stoke City B takımında çıktığı bir karşılaşmayı işaret etmişti. Diouf’un forma giydiği takımın penaltı kazandığını ve Diouf gibi bir oyuncunun o penaltıyı genç bir takım arkadaşının kullanmasına müsaade edip gol olur olmaz da hızla topu kaleden alarak santra noktasına koyduğunu aktarmıştı. Hoca haklı olarak bu olaydan çok etkilenmiş. Stoke City A takımından B takımına gönderiliyorsun ve orada böyle bir örnek davranış sergiliyorsun. Hatayspor’a imza attığı günden bu yana saha içi başarısı, Hatay’a olan aidiyeti, bir maestro gibi takımı yönlendirmesi ve oyuncular arasındaki aile ortamına abilik etmesi gibi etkenler yetmiyormuş gibi Eyüpspor karşılaşmasında yaptıklarıyla da Mame Biram Diouf bu şehrin tarihine geçti diyebiliriz. Bu maça tanıklık eden herkes aradan on yıllar geçse de bu maçı heyecanla yâd edecektir diye düşünüyorum. Kalecin kırmızı kart görsün, Diouf kaleye geçsin, maçı uzatmalara taşı. Uzatmalarda yeni eklenen oyuncu değişikliğiyle birlikte yedek kaleciyi sahaya sür, o da kırmızı kart görsün yine Diouf kaleye geçsin, 9 kişi maçı penaltılara taşı. Yetmesin geçen sene 19 gol 5 asistle oynayan ve bu sezon yine ligdeki gol krallığının en büyük adaylarından biri olan santraforun penaltılarda da kaleye geçsin ve tur atla… Abarttığımı düşünmüyorum, sanırım bu olayın dünya futbolunda bile muadili yok. Heykeli dikilecek adamsın Diouf.