İhtiyacı Karşılayacak Kadar Atama Yapılmalı

İhtiyacı Karşılayacak Kadar Atama Yapılmalı

Ezer, ücretli öğretmenliğin kaldırılmasını, kadrolu öğretmen atamasının yapılmasını istedi

Tüm Öğretmenler Birliği Sendikası (TÖB SEN) Genel Başkanı Deniz Ezer, Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2021 yılın öğretmen ataması için şuana kadar herhangi bir atama takvimi ve atama sayısı yayınlamadığını söyledi, bazı bölgelerde 25 şubatta eğitim öğretime başlanırken 1 mart itibariyle tüm yurtta eğitim öğretim sürecinin kısıtlıda olsa yüz yüze eğitim süreci başlayacağını bildirdi.
Öğretmen atamalarında ihtiyacı karşılayacak kadar atama istediklerini belirten Ezer, 2019 Sayıştay raporuna göre Türkiye genelinde 138 bin 393 öğretmen ihtiyacı olduğunun ortaya çıktığını, dolayısıyla konuşulan atama sayısının, atama bekleyen öğretmenleri hayal kırıklığına uğratacağı gibi ihtiyacı karşılayamacağının da ortada olduğunu, zira konuşulan rakamın 20.000 atamanın olacağı şeklinde olduğunu ifade etti.

Ücretli öğretmenlik son bulmalı …

Sayıştay’ın raporunda bahsettiği rakamın çok altında olan atama kontenjanını kabul etmeyeceklerini söyleyen Ezer, “Öğretmen açığını gidermek için ücretli öğretmenlik yoluna başvuran MEB’in eğitimde önemli olan sürekliliği ve eğitimin niteliğini görmezlikten geldiği gibi yaşam standartlarının çok altında öğretmen çalıştırarak verim sağlayacağını düşünmesi gerçekçi değildir. 2018 yılında alınan ücretli öğretmen sayısının 63 bin 656, 2019 yılında 76 bin 605,geçtiğimiz yıl 2020 yılında 80 bin 583 ücretli öğretmen çalıştırılmıştır. Her geçen yıl ücretli öğretmen artışının olması bize ücretli öğretmenlik artık bir ihtiyaç olmaktan çıkıp MEB’in eğitim politikası halini aldığını göstermektedir Atama bekleyen yüz binlerce öğretmen varken ücretli öğretmenliğin son bulması; hem eğitim sistemi adına hem de atama bekleyen öğretmenler adına büyük bir adım olacaktır. Ücretli öğretmen olarak atanan arkadaşlarımızın okulda yaşadıkları sorunlar ve Milli Eğitim Bakanlığından gördüğü ücret ayrımcılığı ile alakasız bölümlere alakasız branşların yerleştirilmesi bu uygulamanın geri bildiriminin olumsuz olduğu ortadadır” dedi.

3600 ek gösterge derhal verilmeli …

Ezer, MEB’e yönelik çağrısında taleplerini şöyle sıraladı: “Salgın dönemlerinde Eğitim Öğretim sürecinin aksamasından dolayı öğrencilerde ve eğitim sürecinde yaşanan kayıpların telafisi uzun sürecektir. Bu kayıpların erken giderilmesi için ihtiyacı karşılayan öğretmen atamasının yapılması zorunludur. Ataması yapılmayan yaklaşık 600.000 öğretmen vardır. Her yıl eğitim fakültelerinden gelecek mezunları da düşünürsek bu birikmenin önüne geçecek sistemli ve planlı bir atama sürecinin yapılmasıdır. Yine hatırlatmak isteriz ki Sayıştay’ın raporuna göre 150.000 norm kadro ihtiyacı vardır. Eğitimde tasarruf olmaz dolayısıyla maliye bakanlığı bu atama sürecinde MEB’e uygun bütçeyi sağlamak durumundadır. Yine hatırlatmak isteriz ki Milli Eğitim Bakanlığına 2021 yılı için 146 milyar 920 milyon bütçe verilmiştir.
Yukarıda belirttiğimiz gibi ücretli öğretmenlik yoluyla ihtiyacın karşılanması uygulamasına son verilmelidir. 2020 yılında; 80 bin 583 sayısına ulaşan ücretli öğretmenliğin kaldırılması yerine kadrolu öğretmen atamasının yapılması gerekmektedir. Atama yapılacak öğretmen sayısı kadar kadroların branşlara adaletli dağıtılması zorunluluktur. 2020 yılında yapılan atamaların dağılımında 24 branşa sadece 227 kadro verilmesi plansızlık olduğu kadar adaletsiz bir dağılımdır. 3600 ek gösterge derhal verilmelidir. Unutmamak gerekir ki 3600 ek göstergenin verilmesi durumunda 80 ile 100 bin arasında öğretmenin emekli olacağı tahmin edilmektedir buda kadro açığı ortaya çıkaracaktır. Özellikle doğu bölgelerimizde köy okullarının hepsinin açılması, birleştirilmiş sınıf uygulamasının kaldırılması, Eğitim Öğretim’in kalitesini artıracağı gibi öğretmen ihtiyacını konusunda gerçek veri’yi verecektir.”
Mehmet ÖZGÜN