İktidarın Tabiatı ile Vatandaşın Tabiatı

İktidar siyasetinin tabiatı ile vatandaş tabiatı arasında fark her geçen gün daha da belirginleşiyor.

Daha doğrusu geçmiş yılların iktidar siyaset tarzı ile bugünün ortaya koyduğu tarz birbirinin tam zıddı. İster buna dönüşüm densin ister değişim, tüm ülkeyi olumsuz yönde etkilediği çok açık.

Örneğin düşünce ve ifade özgürlüğünün alanını genişletme vaadiyle geldiler, bugün basından tutun da, sosyal medyanın değişik mecralarına kadar, iktidarı eleştiren yazı ve yorumlara tahammül göstermiyor.

Başka bir örnek; tüm vatandaşları eşit muameleye tabi tutacaklarını, dolayısıyla eşit vatandaş anlayışını tüm yurda yayacaklarını iddia ettiler. Bugün “ya bendensin ya da ötekilerden” kutuplaştırma siyasetiyle sadece kendi partilerine bağlı olanlar makbul sayılır hale getirildi. “Taraf olmayan bertaraf olur” siyasi söylemi, kutuplaştırma siyasetinin sert ve ürkütücü boyuta nasıl evirildiğinin beyanıdır.

İktidarın siyasi tabiatının değişmesi sadece içeride olumsuzluk yaratmıyor. Dış politikada bu denli değişimin maddi manevi ağırlığını taşımakta ülke olarak güçlük çekiyor.

Örneğin o dönem Başbakan olan Sayın Erdoğan, İsrail ile ilişkileri bir gecede “one minutes” çıkışıyla bıçak gibi kesti.15 Temmuz hain darbe girişiminin finansörü ilan edilen BEA ile ilgili edilmedik suçlama kalmadı.

Ne oldu da birden tabiat değişimi yaşandı?

Hangi tabii davranış daha makuldü?

Bu soruların net cevapları yok.

Hele iktidarın Kaşıkçı cinayeti ile gerilen S.Arabistan ilişkilerini, birden bire cinayet dosyasını S.Arabistan’a  devrederek tamir etmeye çalışmaları başlı başına garabet vesikasıdır.

Tekrar iç politikaya dönersek.

Ekonomi can çekişiyor. Ekonomi yönetiminin tabiatı ile vatandaşın tabiatı arasında uçurumlar var.

Ama ekonomi yönetimi ihracat rekorundan bahsediyor, büyümeden dem vuruyor. Dünyanın takdir ettiği ekonomi modelinin yaratıcısı olduklarını açıklıyorlar.

Oysa vatandaşın tabiat sahasında geçim sıkıntısı var. Enflasyon karşısında eriyen maaşı karşısında şaşkın. Her gün gelen zamlardan yorgun. Çığ gibi büyüyen borçlarından tedirgin. Evimi nasıl geçindireceğim kaygısıyla bitkin

İşsizler ordusunun tabiatı ile ekonomi yönetimi tabiatının rakamları da farklı. İşsizlik gün gün artarken gençlerin evden dışarı çıkacak ruh hali kalmamışken, ekonomi yönetimi işsizliği azalttığını söylüyor. Çalışmak isteyene her yerde iş imkanı sunuyorlarmış.

Hangi tabiatın doğru söylediğine inanmak istiyorsanız; kendi çocuklarınızın vaziyeti ile komşularınızın çocuklarına bakmanız kafi gelecektir.

Bir bütün olarak ülkenin ne halde olduğunun yalın gerçeği sizde vücut buluyor. Eğer yeterli ve düzenli bir geliriniz varsa ve bu gelirle ihtiyaçlarınızı sorunsuz giderebiliyorsanız, sorun yok demektir.

Eğer geliriniz istediğiniz hayatı yaşatacak düzeydeyse, iyi demektir. 

Şimdi geliri bir tarafa koyup vatandaşın gıdadan başlayıp diğer temel ihtiyaçlarını masaya yatıralım.

Bakliyat fiyatları, yağ fiyatları, şeker fiyatları, peynir-zeytin fiyatları neredeydi şimdi nerede?

Elektrik faturaları, doğalgaz, ev kira fiyatları nerede duruyordu, bugün nereye tırmandı?

Sebze-meyve fiyatları elle tutulmayacak kadar yakıcı hale neden geldi?

Vatandaşın tabiatı acı gerçekliğin şartlarıyla değişti. Kilo kilo alabildiği domatesi taneyle alıyor. Litre litre aldığı yağı ancak bardakla evine sokabiliyor.

Dert bir değil elvan elvan, vatandaşın takati kalmamış yayan.

Takati tüketilmiş vatandaşın şükretmesini beklemek hangi makul siyasi tabiatın icabıdır, bilemedim.

Keşke şükürle, gözlerin ışıltısıyla, hamasi sözlerle sorunlar bitse. Öyle bir dünya gerçeği yok. 

Japonlar şükürle kalkınmadılar, Koreliler gözlerin ışıltılarıyla büyümediler. Avrupalılar hamasi söylemlerle güçlenmediler.

İktidarın tabiatının değişimi şartların zorlaşmalarından kaynaklanmıyor. Liyakatsizlere alan açtığından, sağduyusunu kaybettiğinden, suhuletini yitirdiğinden kaynaklanıyor.

Vatandaşın tabiatının değişimi ise yukarda da belirtiğim şekilde ağır şartlara mahkum edildiğinden.

İktidarın çeperinde 3-5 dolgun maaşlar alarak insanın ahlak tabiatına aykırı yaşarken..

Vatandaş eline zar zor geçen üç kuruşla yaşam tabiatına karşı mücadele ediyor.

 [email protected]