İş yerindeki Davetsiz Misafir: Mobbing

Sevgili okurlarım, bugün sizlere adını sıkça duyduğumuz fakat tam olarak ifade edemediğimiz, içeriğini bilmediğimiz mobbingten bahsedeceğim. Hepimizin duyduğu, birçoğumuzun aşina olduğu ve iş hayatında maalesef bazılarımızın maruz kaldığı ‘’mobbing’ kelimesi ne demek, neler mobbing olarak ele alınıyor hadi gelin birlikte bir bakalım..

  Mobbing ilk olarak psikolojik taciz adlandırılmış ardından Türkçe’ de “yıldırma” olarak ifade edilmiştir. Mobbing bilinenin aksine sadece pskikolojik değil biyopsikososyal bir sorundur. Kuşaklar arası çatışma Mobbing yaratan etkenlerden biridir. Mobbing uygulayanların belli başlı kişilik özellikleri vardır;

-Narsist

-Bağırgan

-İkiyüzlü

-Megolaman

-Hayal kırıklığı yaşayan

kişiler daha fazla mobbing uygularlar. Mobbing uygulayanlar kendi sorunlarını çözemeyip başkalarına yansıtarak çözmeye çalışan kişilerdir. Mobbing uygulayan ve mobbinge maruz kalan kişilerin de yanında izleyicileri bulunur. Mobbinge izleyici olan taraf bununla nasıl baş edeceğini bilmeyen insanlardır ve kişilik özelliklerine göre tarafını seçerler.

Mobbinge maruz kalanlar kişilerde genellikle çekingen, hayır diyemeyen, kendilerini ifade edemeyen, zorbalık karşısında susan, dürüstçe söylemekten kaçınan özellikleri olduğu bunların aynı zamanda mobbingin sonucu olarak da çıktığı görülebilir. Mobbinge maruz kalan kişiler çoğunlukla diğerlerinden farklıdır örneğin: iş yerine yeni katıldınız ve potansiyeliniz diğer çalışanlardan fazla ise çalışma ortamında risk olarak algılanıyorsunuz ya da cinsiyetiniz örneğin:iş yerinde çalışan tek kadın veya tek erkek olmanız, farklı tarzda giyinmeniz mobbinge maruz kalma riskinizi arttıran faktörler.

Bilinen aksine mobbing yalnızca üstler tarafından alta değil aynı zamanda altlar tarafından üstlere uygulanabiliyor. Peki, gerçekten mobbing mi değil mi nasıl anlayacağız? Size inanmıyorlar mı? Kimse sizle konuşmuyor mu? Kendinizi dışlanmış mı hissediyorsunuz, bir ortama girdiğinizde iş arkadaşlarınız/yöneticiniz ortamı terk ediyor ya da sessizleşiyorlar mı bakın bakalım. Veya sosyal ortamda iş yerinizden birinin doğum günü var ama sizin haberiniz yok bunu internetten mi görüyorsunuz/öğreniyorsunuz? Ya hiç iş ya da yapabileceğinin altında iş mi veriliyor? Kişinin potansiyelini gösterememesi veya sizin beceriniz varsa bunu engellemek amacıyla herhangi bir neden olmaksızın size iş verilmemesi durumu varsa kesinlikle mobbingi düşünmelisiniz.

Peki, eğer mobbinge maruzsanız bununla nasıl baş edebilirsiniz? Baş etmek için en önemli şey: ‘şuan da ne yaşıyorum’ üzerine biraz düşünmeniz ve yaşadığınızın adını koymanız. Bakın bakalım gerçekten yaşadığınız mobbing mi ve bunun nedeni siz misiniz yoksa karşınızdaki mi iyice düşünün. Daha sonra bu konuda kendi kontrolünüzdekileri kontrol edin. Nasıl mı? Siz çok fazla mı çekingensiniz, hayır demekten korkuyor musunuz vs. özelliklerinizi değerlendirin. Eğer hala bu konuda problemleriniz devam ediyorsa ve  esas sebep yönetici ise bunu onunla konuşmayı denemelisiniz.

[email protected] – instagram:psikolog.gulnaz_ates- Facebook: Gülnaz Ateş