“Kriz miriz yok bunların hepsi Manipülasyon…!”

Kötü haber Çarşamba günü geldi. Eylül ayı enflasyonu belli oldu. Enflasyon, eylül ayında tüketici fiyatlarında yüzde 6,30 artarken, yıllık bazda yüzde 24,52 oldu. Çekirdek enflasyon yüzde 24.05 oldu. Eylül ayında ÜFE yüzde 10.88 olurken yıllık ÜFE yüzde 46 oldu.

Mutfak enflasyonu yüzde 50’yi aştı. 9 aylık fiyat artışları yüzde 41.35, bir yıldaki fiyat artışları ise yüzde 51,75’e ulaştı. Son bir yılda sadece sebze fiyatları yüzde 200 arttı. Yoksulun 100 lirasının 31 lirası gıdaya gidiyor. 4 kişilik bir ailenin elektrik faturası 137 liraya yükseldi.

Yani; son 15 yılın en yüksek enflasyonu. Yani; bu kriz öyle gelip geçici, bir anda köpürüp sonra soğuyan, dış güçlerin oyunu falan değil yapısal ve son derece büyük bir kriz. Bu krizin bir başka yönü de Türkiye’nin bugüne kadar yaşadığı en derin ve en büyük kriz olduğu gerçeğidir. 3 bine yakın şirket konkordato ilan etti. İflaslar vatandaşa da yansıdı. Mersin ve Kuşadasında ödeme güçlüğü çeken 2 vatandaş konkortado ilan ettiğini resmen açıkladı. Son 3 ayda zam gelmedik bir şey kalmadı. Elektrik ve doğal gaz zamları yüzde 60’a yaklaştı. İyi parti genel başkanı Meral Akşener’in ifadesiyle “Milli aşuremizin her tanesi ithal”.

Yurt içinde özellikle AKP döneminde önemli ölçüde para kazanıp bunları yasal ve gayri yasal yollarla yurt dışına çıkarmak isteyenlerin sayısı hızla artıyor. Saray’ın inşaatını yapan inşaat firmasının yurt dışına para çıkarmak için kalkan uçağının geri indirildiği belirtiliyor. Kaçırılmak istenen rakam milyonlarca dolar olarak belirtiliyor. 280 kişi Amerika’ya 2,5 milyar lira transfer ettikleri gerekçesiyle gözaltına alınıyor. Yani AKP zenginleri yavaş yavaş ülkeden sıvışıyor. Hükümet AKP’lilerin yere göğe sığdıramadığı 2. Abdulhamit döneminde yaşanan Düyun-u Umumiye dönemindekilere benzer bir şekilde “McKinsey” adlı şirkete 16 bakanlığın sadece bütçelerini değil iş yapma namusunu emanet ediyor. İktidarın yandaşlığını ve yancılığını yapan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli bile; “Kemerleri hep sesi çıkmayan milyonlar mı sıkacak” diye isyan ediyor. Otomotivde daralmanın yüzde 70’e ulaştığı belirtiliyor.

Türkiye’nin yılsonuna kadar ödeyeceği borç 26 Milyar Dolar. Ama bir de cari açık var, onun da miktarı 12 Milyar Dolar. Toplam borç 38 Milyar Dolar. Merkez Bankasının rezervlerinde ne kadar para var; 28 milyar dolar.

CHP genel başkanı Sayın Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında açıkladı. 2018’de yani yıl sonuna kadar ödeyecekleri faiz 81 Milyar 400 Milyon lira, eski parayla 81 Katrilyon lira faiz ödenecek. 2019’da ödenecek faiz 124 Milyar 700 Milyon lira, yani eski parayla 124 Katrilyon lira faiz ödenecek. 2020’de 156 Milyar, 2021’de 180 Milyar 700 Milyon Lira faiz ödeyecekler. Peki hazinede para var mı; yok. Nasıl ödeyecekler halkın sırtına yıkılacak. Yani daha bu işin başındayız zamlar yağmur gibi yağacak…

Reis! ve ülkenin tartışılmaz tek adamı partisinin grup toplantısında hala “Ürünlerde görülmedik fiyat farkı varsa bunu zabıtalara iletin” diyerek krizi ve halkı hala hafife alıyor. Sosyal yardımlar ve sağlık destek uygulamalarının en geç yılbaşına kadar yeniden düzenleneceği yani kısılacağı ve önemli bir kısmının kesileceği yandaş olmayan yazarlarca belirtiliyor.

Ve krize karşı çakanların başına ne geliyor derseniz; Şanlıurfa’da dolar 7 lira oldu tweet atan bir genç tutuklandı. 78 yaşındaki Ali Ergin Güran Cumhurbaşkanına hakaretten 7 yıl hapis cezasına çarptırıldı.
Ve sen bunları görmüyorsun, yok sayıyorsun…

Ve sen hala “Kriz yok bunlar manipülasyon” diyenin sözüne inanmaya devam ediyorsun.

Ne diyelim; yolun açık olsun.

Anlayana sivrisinek saz, anlamayana davul zurna az…..

Fatih Ertürk