Öğrencilerin Sesini Duyun

Üniversiteler yüz yüze eğitime başlarken başta büyükşehirler olmak üzere ülke genelinde barınma krizi yaşanıyor. Artan kiralar ve yurtlardaki kapasite yetersizliği nedeniyle kalacak yer bulamayan üniversite öğrencileri, “Barınamıyoruz” sloganıyla birçok ilde çeşitli eylemler düzenliyor.

Öğrencilerin barınma sorununa belediyeler, sivil toplum kuruluşları, iş insanları ve muhalefet partileri çözüm bulmaya çalışıyor.

Mağduriyetlerini yüksek sesle dillendiren üniversite öğrencilerinin sorunlarını çözmek yerine etkili yetkililer, Gezici, terörist yaftası yapıştırmakla yetiniyor, işin içinden sıyrılmaya çalışıyor.

Ortada bir sorunun varlığı aşikar. Üniversite sayıları arttı, öğrenci sayıları da çoğaldı, devlet yurtları yetersiz kaldı. Konuyu başka yönlere çekip, dikkatleri dağıtmanın hiçbir alemi yok, hiçbir faydası da yok.

YÖK’ün verilerine göre, 2002’deki toplam öğrenci sayısı 1 milyon 882 bin 630. Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü’ne ait 190 yurt üzerinden hesaplandığında 2002’de, yurt başına 9 bin 908 öğrenci düşüyor. “Her ile bir üniversite” projesi ile birlikte 2002’de 93 olan üniversite sayısı, 2020’de 203’e yükseldi. Öğrenci sayısı da artarak 8 milyon 240 bin 997 oldu.

KYGM’ye ait yurt sayısı ise 2020’de 773 olarak kayıtlara geçti. Bu veriler üzerinden hesaplandığında, 2020’de yurt başına 10 bin 661 öğrenci düşüyor. 2020’de toplam 678 bin 763 öğrenciye hizmet veren KYGM yurtları, toplam öğrencilerin yalnızca yüzde 8.2’sinin barınma ihtiyacını karşılayabildi. Bu oran 2002’de 9.7’ydi.

Bu veriler, hem yurt başına düşen öğrenci sayısında hem de KYGM’nin barınma ihtiyacını karşılayabildiği öğrenci oranında 2002’ye göre düşüş olduğu anlamına geliyor.

Sorun ortada, çözümü ise, etkili yetkililerde. “Mağduriyetimizi giderin” diyenleri suçlamak yerine, samimi çözümler üretilebilir. Örneğin, milyarlarca liraya Millet Parkları yapmak yerine, yeni yurtlar açmak akıl edilebilirdi mesela.

Bundan sonraki süreçte çözüm olarak, gençleri sokaklarda bırakmamak adına kamu misafirhaneleri öğrencilere tahsis edilebilir.

Yeni saraylar yapmak yerine, yeni devlet yurtları yapılabilir.

Devletin fırsat eşitliğini sağlamak adına, ihtiyacı olan öğrencilere ücretsiz barınma, beslenme ve ulaşım imkânı sağlanabilir.

Nihat Matkap’ın “cemaat ve tarikat yurtları Milli Eğitim Bakanlığı’na devredilmeli” şeklindeki önerisi hayata geçirilebilir.

Yap-kirala’ modeliyle açık kapatılabilir, üniversite gençliği güvenli ve konforlu mekânlarda barınma imkânına kavuşturulabilir.

Kira zamları durdurulabilir, zamların geri alınması ve kamu denetimi altına alınması için somut adımlar atılabilir.

Geçici olarak prefabrik yurtlar inşa edilebilir.

CHP’li belediyelerin yaptığı gibi özel yurt sahiplerinden mekanları, daireler kiralanabilir, öğrencilere sembolik ücretle tahsis edilebilir.

Askıda ekmek uygulaması gibi, kentlerde “Askıda Daire” uygulaması bile hayata geçirilebilir, yeter ki çözüm odaklı politikalar benimsensin, mağdurların geleceğimizin yöneticileri oldukları idrak edilebilsin.

Öğrencilerin, eğitimleri dışında başka sorunlarla uğraşmadığı, sadece tahsilleriyle ilgilendiği güzel günlerin yakın olması dileklerimle.

Sağlıcakla kalın.

(Visited 1 times, 1 visits today)