Parmak Çıtlatması Eklem Kireçlenmesine Sebebi mi?

Parmaklarımız neden çıtlar?

Parmaklarımız, el ve ayak bileklerimiz veya vücudumuzun herhangi bir bölümünü çıtlatmak o bölgedeki gerilimi rahatlatmak için sıklıkla başvurduğumuz bir alışkanlıktır. Bazen ses çıkarıncaya kadar tek tek parmaklarını uçlarından çekeriz. Bazen de ellerimizi yumruk yaparak veya parmaklarımızı geriye doğru iterek hepsini aynı anda çıtlatmaya çalışırız. Parmaklarımızı çıtlatmaya çalışırken parmak eklemlerimize uyguladığımız bu çekme, öne, yana ya da geriye bükme gibi hareketler eklem boşluğunun artmasına ve eklem içi basıncın azalmasına yol açarak eklem içi sıvıda gaz baloncuklarının çözünerek genleşmesine neden olur. Eklem boşluğu maksimum seviyeye ulaştığında genleşmiş baloncuklar aniden patlar. Yani parmaklarımızı çıtlattığımız zaman duyulan ses eklemlerde bulunan sıvının içindeki baloncukların patlaması sonucu oluşmaktadır.

Halk arasında eklem kireçlenmesi olarak bilinen osteoartrit ise, eklem kıkırdağının yapısının bölgesel kaybı ve eklem yüzeylerinin uyumunun bozulması ile ilgili bir hastalıktır. Kemiklerin ucunda kemiği tamamen kaplayan kıkırdak doku bulunur. Kıkırdaklar eklemlerin hareketlerini kolaylıkla yapmasını ve kemiklerin bu hareket esnasında birbirine sürtünmesini engeller. Zamanla aşınan bu doku kaybı sonucunda eklem kireçlenmesi meydana gelir. Peki parmak çıtlatmak el eklemlerinde kireçlenmeye gerçekten neden olur mu? Bazılarımız için parmak çıtlatma gergin olduğumuz anlarda başvurulan bir alışkanlık iken bazılarımız da rahatlamak için yapar. Yapılan araştırmalarda, çoğunluğu erkekler olmak üzere, insanların yüzde 25’i ila 54’ü bu yola başvurduğu sonucuna varılmıştır. Çeşitli araştırmalar incelendiğinde ise parmak çıtlatmanın parmak eklemlerinde kireçlenmeye neden olabileceği fikri mümkün olmadığı gösterilmiştir.

2009’da parodi Nobel Ödülü’ne layık görülen bir araştırmada, Californialı doktor Donald Unger 60 yılı aşkın bir süre boyunca sol elinin parmaklarını günde iki kez çıtlatırken sağ eline hiç dokunmamış. Çalışma sırasında parmaklarını her yıl inceleyen Dr. Unger’in vardığı sonuç ise: “İki elimde de herhangi bir hastalık belirtisi görmüyorum.” şeklinde olmuştur.

1975’te Los Angeles’taki bir yaşlılar yurdunda kalan bir araştırmada ise hayatı boyunca parmak çıtlatma alışkanlığı olan 28 kişide eklem osteoartrit sorunu yaşamadıkları gözlemlenmiştir.

1990’da Detroit’te yapılan daha geniş kapsamlı bir araştırmada da 45 yaş üstü 300 kişinin elleri incelendi. Parmak çıtlatanlarda görülen temel problemlerin parmaklardaki kavrama gücünde düşüş olduğu ve katılanların yüzde 84’ünde parmaklarında şişlik oluştuğu görüldü.

Sonuç olarak parmak çıtlatmanın başlıca sonucu olarak görülen kas zayıflığının çok aktif olmayan insanların karşılaştığı bir durum olduğunu unutmayın, çünkü yetersiz fiziksel aktiviteden dolayı gün içinde eklemler ve kaslar çıtlatma sonucu esner. Hareketsizlik kas yapısının güçsüzleşmesine neden olur, bunun sonucunda da kaslar yıpranmışlık ve yorgunluk hissi verir. Karar sizin, parmak çıtlatmaya devam mı?

Hepinize sağlıklı günler dilerim…

Kudret Kuş

[email protected]/ Telefon: 0535 965 25 12