Ruben’e Rağmen Temiz Sayfa

Volkan Demirel, Türk futboluna damga vurmuş bir isim. Ülkenin en büyük kulüplerinden birinde yıllarca takım kaptanlığı yapmış, şampiyonluklar yaşamış, Şampiyonlar Ligi’nde çeyrek final görmüş ve milli takımın en şaşalı dönemlerinde boy göstermiş bir isim… Futbolculuk kariyerini burada anlatmaya gerek yok. Volkan Hoca’nın teknik direktörlük kariyerinde neler yapacağı ise merak ediliyor. Bu konuda henüz tam anlamıyla geçerli bir referansı yok fakat şunu iyi biliyorum ki futbolculuk kariyerinde yıllarca büyük kulüplerde kaptanlık yapmış bir futbol adamı, genelde, teknik direktörlük kariyerinde başarılı oluyor. Dünyaca ünlü oyunculara kaptanlık yapmak kolay değil. Oradan gelen liderlik vasfı ve başat karakteri, teknik adamlık kariyerine de olumlu şekilde sirayet ediyor.

Futbolda zamanlama her zaman önemli bir yer tutmuştur. Bu, bazen bir pas, bazen bir şut, bazen bir oyuncu değişikliği, bazen idarecinin alacağı herhangi bir karar olabilir. Volkan Demirel-Hatayspor birlikteliği zamanlama açısından tam da olması gereken bir dönemde gerçekleşti. Tertemiz bir sayfa ve her şey sil baştan…

Hoca göreve geldikten sonra verilen demeçler iddialıydı. Sivasspor deplasmanı bu bağlamda da önemli bir yer tutuyordu. Nitekim, ilk 6 maçta toplamda 2 gol bulan Hatayspor, Sivas deplasmanına ilk 20 dakikada 2 gol bularak başladı. Üstelik sahaya sürülen geri dörtlü bu sezon ilk kez bir arada forma giyiyor. Volkan Demirel ikonik bir futbol adamı. Bundan dolayı futbolculuğu ve teknik adamlığı arasında birtakım mukayeselere maruz kalıyor ve kalacak da. Bu iki dönemde hem benzerlikler hem de farklılıklar olduğunu düşünenlerden biriyim. Örneğin, cesareti en büyük benzerliklerinden biri. İlk 6 maçta toplam 20 dakika süre alan Bertuğ Özgür Yıldırım’ı ilk 11’de tercih etmesi, ilk haftalarda 9 numara olarak oynatılan Ayoub El Kaabi’nin, bir anda geçen sezonki rolünde oynatılması vb. kararları gelir gelmez, hemen ilk maçtan almak pek kolay değil. Hocanın takıma dokunuşu her sekansta ayrı ayrı gösterdi kendini. Hataysporlu futbolcular sahadaki her aksiyonda varlardı. Saha içinde gelişen en ufak bir pürüzde bile topyekûn hareket edildi. Bu birlikteliği ve takım ruhunu bu kadar kısa sürede aşılamak büyük meziyet.

Yeni hocanın, yeni kadroyla ve yeni oyun anlayışıyla çıktığı ilk maçta, ilk 11’de yer alan oyuncular arasında takım ruhunu zedeleyen bir oyuncu olacak, sizce bu hangi isim olur diye sorsam, muhtemelen herkes ilk sıraya aynı kişiyi yazar; Ruben Ribeiro…

Geçen sezon benzer tutum ve davranışlarından ötürü kadro dışı bırakılmıştı. Yaz transfer döneminde özürler dileyerek ve yeni bir Ruben vadederek kontrat yaptı. Kendisiyle bu süreçte görüşmüştüm. Bana, Hatay’ı evi olarak kabul ettiğini ve farklı kulüplerden teklif almasına rağmen evinde kalmayı tercih ettiğini söylemişti. Şimdi soruyorum, madem bu kulübü evin olarak kabul ediyorsun, neden aynı çatı altında mücadele eden aile fertlerinin emeğine ihanet ediyorsun? Bu yaptığı emek hırsızlığıdır. Takım hafta boyunca neredeyse her gün çift idman yaptı. Tertemiz bir sayfa açılacak diye demeçler verildi, analizler yapıldı. Sen, anlamsız bir yerde ve anlamsız bir dakikada net sarı kartlık bir faul yapıp üzerine fütursuzca kendini attırdın. Bu art niyetten başka bir şey değildir. Dilerim, kulüp ve teknik ekip tarafından en ağır yaptırıma maruz kalır.

Ruben’e rağmen tertemiz bir sayfa açıldı. Başta Erce Kardeşler ve Ayoub El Kaabi olmak üzere, gireniyle çıkanıyla süre alan herkes sahaya karakter koydu. Uzatmalarla birlikte yaklaşık 60 dakika 10 kişi oynayan Hatayspor, Süper Lig’e yükseldiği günden bu yana galip gelemediği Sivasspor’u mağlup etti. Ze Luis’in yavaş yavaş süre bulmaya başlaması da çok kıymetli. Bu takıma daha Atsu ve Soni entegre edilecek. Dünya Kupası’nın ardından bambaşka bir Hatayspor seyredebiliriz. Takım ve teknik ekip, ilk maçta üzerlerine düşeni yaptı, sıra taraftarlarda… Hatayspor’a gönül veren herkesin, Alanyaspor karşılaşmasında, bahaneleri bir kenara bırakıp stada gelmesi ve bu takımı desteklemesi gerekiyor. Şayet, son iki sezonki tablo isteniyorsa tam da bu dönemde camianın kenetlenmeye ihtiyacı var.