Şehrimizden Su’suz Manzaralar

Önceki gün akşam üstü her gün olduğu gibi evime geldim. Kapının eşiğinden adımımı attığım anda eşim bana, saatlerdir suların yine kesik olduğunu söyledi.

Başta illallah olmama rağmen, artık kanıksıyor, susuzluğun şehir yaşamının bir parçası olduğunu kabul ediyordum.
Hatta suyu kesenler her kimler ise tebrik etmek istiyordum.!

Lakin Su’suz kalınca, ev hanımları evlerinde iş yapamaz duruma geliyor, konu komşu daha sık toplanıyor sosyalleşmenin en üst çıtasına yükseliyorlar.!

Suyu kesen her kimse, bilmeyerek de olsa, aslında çok büyük hizmetlere imza atıyor.!

Aylarca bu kesintiyi kimlerin rutin hale getirdiğini merak ediyorum. Nasıl bu kadar becerikli olunduğunu öğrenmek istiyorum. Hatta bu kesintilerin baş mimarını alnının tam ortasından öpmeyi düşünüyorum!.

Hatta Su’suzluk yarışında, Su’suzluğumuzu zirveye ulaştırana som altından şampiyonluk kupası vermek isterdim!

Tam on ikiden vurulmuş bir başarı hikâyesi. Halk jargonuyla hikâyelerin feriştahı.

Sanırım yüzbinlerce insanı susuz bırakma projesini amacına ulaştıran büyük başkanlar çok mutlu olmuşlardır.!

Sadece ufak bir pürüz var: Canlıların var olduğu yerlerde susuz yaşanmıyor.!

Lakin Su’suz hayat sürdürmeyi öğrenemedik. Su’suz sağlığımızı elde tutamadık. Su’suz hijyenimizi sağlayamadık. Su’suz ruh halimizi düzeltemedik. Su’suz yıkanamadık. Su’suz temizlenemedik.!

Su’suz işimizi yapamadık, evimize rızk götüremedik.

Nasılda su’suz yaşamayı öğrenemedik yahu, hayıflanmamak elde değil. Öğrenmiş olsaydık, Su mesele olmaktan çıkardı. Bizler de mesele etmezdik. Rahmetli Demirel’in dediği gibi; ‘’Meseleyi mesele yapmazsanız, mesele mesele olmaz’’dı. Sahi, biz neden durduk yere Su’yu mesele yapıyoruz ki. Hiç gerek yokken olayı büyütüyoruz. Baksanıza Tv. de, gazetelerde dünyanın köşe bucaklarında Suyu olmayan yerleri görmüyor musunuz? Dünyanın her yerinde Su yok ki.

Bizim şehirde Su vardı da Su’yu mu bizden esirgediler. Su’yu getirecek teknoloji vardı da, onlar mı kullanmadı. Su’yu bulanlar bu Su’yu zimmetlerine mi geçirdiler. Hayır, hayır hemen acı acı cevap vermeyin. Bir bildikleri vardır elbet. Koca belediye ne yaptığını bilmez mi? Bilir, elbette bilir.

Yukarıda okuduğunuz satırların ironi olduğunu anlamışsınızdır. Bazen canınızı sıkan hadiseler karşısında kızgınlığınızı ironi yaparak dizginlemeye çalışırsınız. Ben de bazen bu yola başvururum.

Bazen ciddiyetin düşündüremediği yerlerde, ironin işe yarayabileceği görülür.

Halk olarak bizler, hizmetin ne demek olduğunu çok iyi biliriz. Hizmet kalitesini, yönetim anlayışını, doğru yaklaşımları kavrayan esnekliğimiz eksik değildir.

Belediyenin hizmet akışında aksaklıklar, yanlışlıklar, eksiklikler sadece suyla sınırlı değildir.

Su’dan bahanelerle her hangi bir sorun yazılmaz. Şehrin sorunları dağ gibi. Mevcut sorunların üstüne yenileri ekleniyor.

Şehir, kızgın, şehir, üzgün, şehir küskün, şehir öfkeli.

Şehir, hayal kırıklığı yaşamış gibi hüzünlü.

Şehir, ihanete uğramış gibi kederli.

Yolları perişan, trafiği felç. İmarı çarpık. Çöpleri yollardan, tozları havadan eksik olmuyor.

Eloğlu, şehirlerine yeni kimlikler, modern görünümler, çağdaş çözümler üretmeye devam ediyor.

Bizler ise, belediyeler eliyle maalesef, hüviyeti kaybettirilmiş, dokusu bozulmuş, benzi soldurulmuş büyük bir köyde yaşamaya zorlanıyoruz.

Şehir sakinleri olarak, hakkımız olan hizmetleri talep etmeye, kaybettirilen değerleri dillendirmeye devam edeceğiz.

Önümüzdeki seçimlerde temennim, ideolojiden bağımsız, özde yöneticilerin adilane ölçülerde, sorun çözecek karakterde ve yetenekte olmalarıdır.

[email protected]