Sinan Oğan’ın kararı…

İlkeler mi Kazanımlar mı?

Son dönem oluşan ittifaklara bakıldığında, ASLA BİR ARAYA GELEMEZ dediğimiz neredeyse herkesin aynı halay içinde, güç ve iktidar şarkıları eşliğinde Ankara hayali kurduğunu görüyoruz ! Aslında TBMM’ye normal şartlarda GİREMEZ dediğimiz bir çok parti ve isim de şu an halkın meclisinde !

“HİZBULLAH, TERÖR ÖRGÜTÜ DEĞİLDİR” diyen HÜDAPAR mesela !

6284 sayılı, Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun’un kaldırılmasını isteyen Yeniden Refah Partisi mesela !

Eski AKP’liler, Türkiye’nin bugün tartışılan sorunlarının bir çoğunda imzası ve katkısı olan Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu’nun sürüklediği DEVA ve Gelecek Partileri mesela !

Meclis’e 3 isim sokma başarısı (!) gösteren, Altılı Masa’nın sandalye sahiplerinden Demokrat Parti mesela !

Peki, bu kalabalığa katılan ATA İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Sinan Oğan’ı bu listede nereye koymak gerek sahi ? 14 Mayıs’ta büyük bir çekişmenin yaşandığı seçimlerin 28 Mayıs’taki son ayağında neredeyse KİLİT isim haline gelen Oğan’ın AKP / MHP ittifakına dahil olma kararını, önceki açıklamalarının gölgesinde nereye dahil etmek gerek sahi ?

Bir Gazeteci dostum demiş ki;

“Bazı insanların, otoritenin gücü karşısında, savunduğu ilkelerini ve vicdani değerlerini TERK edip İTAAT sergilemelerine dair çok sayıda psikolojik deney var…”

AKP’nin tersine, “Suriyeli sığınmacıları gerekirse zorla göndereceğiz” diyen Oğan’ı bahse konu İLKELER ve VİCDANİ DEĞERLER noktasında eleştiren çok kişi var ! Eline geçirdiği ilk pazarlık fırsatında, savunduğu değerleri omuzlamak yerine, eleştirdikleriyle kader ortaklığı yapması yüzünden, siyasete olan güvenin duvara tosladığını söyleyenler de !

Niye mi ?

Biraz hatırlayalım mı ?

2012 yılında, TBMM Genel Kurulu’nda, 13 ilin büyükşehir yapılmasına ilişkin tasarının görüşmeleri yapılırken kürsüye gelen, o dönemin MHP Milletvekili Oğan, “Atama bekleyen öğretmenlerimiz var, gelin onlar için de sabaha kadar çalışalım ! Bu, bir BÖLÜNME yasasıdır, Türkiye’nin belli bir bölgesini Türkiye’den ayırma yasasıdır, federasyon yasasıdır…” demiş, “Recep Tayyip Erdoğan korkusu, sizde Allah korkusundan daha öteye gitmiş” diye de eklemişti !

2104 yılında, TBMM’de, AKP ve MHP Milletvekilleri arasında çıkan arbedede ise yumruklar konuşmuştu. “’Sayın Recep Tayyip Erdoğan, kürsülerde öyle bir NEFRET DİLİ kullanıyor ki, buradaki milletvekilleri de olası bir değişiklikte kabinede nasıl yer alabilirim derdinde ! En çok yumruğu ben atarsam, kavgada en önde ben olursam, kabinede ben yer alırımın derdinde” diyen Oğan’a o gün yumruk atan isim ise AKP Milletvekili Muhyettin Aksak olmuştu !

Haklısınız, daha düne kadar muhalif yönü ağır basan Oğan için bu kadar eskiye gitmeye gerek yok !

Yakın dönemde katıldığı ‘Mevzular Açık Mikrofon’ programında kendisine yöneltilen, “Şu an Devlet Bahçeli karşınızda olsa ona NE söylemek istersiniz?” sorusuna verdiği yanıtta, “Türk Bayrağındaki ‘Türk’ ismini (ifadesini) çıkarmayı talep eden HÜDAPAR’la Türk Milliyetçileri nasıl YAN YANA gelebilir?” demişti !

20 Mayıs’ta, Oğan’ın bir başka açıklamasını daha okuduk !

“Bu ülkede ADALETSİZLİK var… İsminde adalet olan parti, bu ülkeyi ADALETSİZ hale getirdi… Ama az kaldı ! 15 Mayıs sabahı hepsine bay bay diyeceğiz…

Hatta, onu TV ekranlarına çıkarmayanlara cevap verdiği bir diğer açıklamasında, “Ben, şimdi neyle yarışıyorum ? 14 tane uçak, 81 İlin Valisi, İstihbarat, Emniyet, Jandarma, Genelkurmay, havuzun paraları… Her şey karşımızda… Ve ben, şimdi tek tek kapı kapı gezerek kendimi anlatıyorum” demişti Oğan !

Konu, baş edemediği güçle anlaşıp, sorunları sıfırlama isteği mi ?

Konu, 28 Mayıs’ın GÖRÜNEN (!) KÖY (!) hikayesinde kılavuzunu kazanandan (!) yana kullanma isteği mi ?

Konu, Erdoğan’ın liderliğini kayıtsız şartsız kabul eden eski partisi MHP’ye bir şekilde yaklaşma isteği mi ?

Peki,

…savundukları !
…şu ana dek eleştirdikleri !
…OLMAZSA OLMAZ dedikleri !
…KABUL EDİLEMEZ diye ekledikleri !

Onlar NE olacak ?

Otoritenin gücü karşısında rafa mı kalkacak ?

Siz cevap verin, Sayın Sinan Oğan ?

Çünkü biz bir şey anlamadık ! Anlayıp da TAMAM dediğiniz şeyi anlamadık ! 15 Mayıs sabahı “bay bay” diyeceğinizi söylediklerinizle kurduğunuz ittifakınıza dair şeyi hiç anlamadık !