Temiz Ülke Artık Hayal mi?

Mayıs ayına giriş yaptığımız andan itibaren Türkiye kendini bambaşka bir mecranın etkisine odaklanmış buldu.

Organize suç şefi Sedat Peker’in bir tripod ve bir kameranın önünde çektiği videoların içerikleri başta merak ardından ilgi alanımızı genişletti. Bugün 25 milyonun üzerinde izlenen içeriklerden çıkan iddialar akıllara durgunluk verecek nitelikte.

Bu iddialar karşısında içinde bulunduğumuz durumun vahameti daha da belirgin hale geldi. Birçok alanın gırtlağına kadar pisliğe bulaşmış olduğunu ve etrafı pis kokuların kapladığını öğrendik.

Medyanın ayağı, siyasetin kolu, iş dünyasının gövdesi, bürokrasinin eli vs. bu pisliğin içinde kirlendiği iddiası nereye varacak, doğrusu merak ediyorum.

Tüm bu pisliklerden temizlenip temizlenemeyeceğimiz üzerine meraklanıyorum.

Yıllarca gariban insanlar üzerinde boza pişirildiğini genel hatlarıyla biliyorduk. Bu iddialarla birlikte bozanın nasıl ve hangi yöntemler kullanılarak pişirildiğinin teferruatlarını yavaş yavaş öğrenir olduk.

Çökmeler, tezgâhlar, şantajlar, maaşı namusu kadar olan gazeteciler…

Peki, bu tüyler ürperten hukuksuzluk ve namussuzluğu bilmesi gereken ve vatandaşı bu tehlike ve tehdide karşı koruması gereken yetkili ve sorumlular ne yaptı?

Öyle anlaşılıyor ki; çetelerin sırtları sıvazlanmış, korunmuş ve birbirlerini kullanmış hatta birbirlerini öve öve yüceltmişler.

Şimdi çıkar savaşlarının galibi kim olacak diye bekliyoruz.

Suçlayan mı?.. Suçlanan mı?..

Bugünün hukuk sisteminin üzerinde siyaset kurumunun kuvveti olduğu sürece daha çok bekleriz.

Çünkü hukuksuzluk, kayırma ve korku atmosferi kanımıza girdi. Her köşe başını kapmış sistem görevlileri demokratik yollarla olsa da kendi aleyhlerine tecelli edecek her hareketi adım adım takip ediyor; kimseye aman vermiyor.

Hapisten çıktığı andan hemen sonra organize suç örgütü lideri Sedat Peker’e köşenin en başı verilmiş, ona imtiyazların alası bahşedilmemiş miydi?

Siyaset kurumunun izni olmadan istediği gibi at oynatamayacağını hem kendisi hem de ona bu alanı açan yetkililer biliyor. Uçan kuştan haber alan devlet görevlileri bu adamın neler yaptığını bilmeyecek kadar naif olabilirler mi?

Hukuksuzluk, namussuzluk at başı doludizgin koşuyor. Hızına ulaşmak ne mümkün. İnsanı insan yapan kişilikler bölünüyor. Namuslu görünenlerin birden namussuzluğun kitabını yazacak kadar, nasıl ilerlediklerine tanıklık ediyoruz.

Hukuka bağlı olduğunu dillerinden düşürmeyenlerin de hukuksuzluk tezgâhlarının başrol oyuncusu olduğunu da.

Siyaset kurumu ülkeyi hukukla, namusla yönetmek içindir, halkın politikacılara güvenmesi gerek. Devleti emanet ettiğimiz kişilerin geçmişini, kim olduğunu, yetenek ve karakterlerini bilinmezsek başımıza neler geleceğini kestiremeyiz.

Aynı hassasiyet basın için de geçerlidir. İş alemi, bürokratlar kısaca tüm kurumlar için de öyledir.

Aksi takdirde, bugün yaşadığımız rezalet ötesi hadiseleri izlemek zorunda kalır, hapı hep birlikte yutarız.

Bir kimse sırf kendi çıkar hesabı için, hakikatte ret edeceğini sözde benimser, inanmadığı fikri kabul etmiş görünür; çevresini, toplumu, halkı aldatıp kandırılabiliyorsa; bunun adı takıyyedir.

Ülke takiyye uzmanlarıyla doluşmuş vaziyette.

Dün üstlerinde takkiye gömleklerini giymiş halde Sedat Peker isimli mafya lideriyle yakınlaşmak, onunla fotoğraf çekilmek için can atanlar, bugün o gömlekleri üstlerinden atma, resimlerini, methiyelerini silmenin telaşıyla meşguller.

Alaattin Çakıcı adında bir mafya liderini özel afla hapishaneden çıkartan, onu dava adamımız diye yere göğe sığdıramayan MHP genel başkanının; ‘’mafya ile işimiz olmaz, onları takmaz, onları tanımayız’’ ifadesi takiyye değil midir?

Velhasıl, güzel ülkemiz bugünlerde gırtlağına kadar kirletilmiş. Bu ülkenin temizlenmesini kirletenlerden ve/veya kirletmeye çanak tutanlardan beklemek hayal ötesidir.

[email protected] рефинансирование кредита без справки о доходах