Yürüyedur Anadolu

  

Hatayspor-Antalyaspor karşılaşması takımların performansı itibariyle iki yarısı siyahla beyaz kadar farklı bir maçtı diyebiliriz. 9. Hafta itibariyle takımın başına getirilen Nuri Şahin yönetimindeki Antalyaspor’un bu haftaya kadar, son 4 maçta sadece tek mağlubiyeti vardı. Maç önünde ise futbolseverler tarafından başa baş bir mücadele bekleniyordu. Her ne kadar Hatay’a eksiklerle gelmiş olsa da Antalyaspor, özellikle hücum hattında her an her şeyi yapabilecek oyunculara sahip.

 Hatayspor, bilhassa evinde çıktığı maçların ilk 15 dakikasını, iç saha avantajını da kullanarak rakibe baskı kurarak oynuyor. Fakat bu defa ilk 15 dakikada ve ilk yarının genelinde neredeyse hiç varlık gösteremeyen ve rakibin oyun üstünlüğüne boyun eğen bir Hatayspor seyrettik. İlk yarıyı izleyenlerin birçoğu Nuri Şahin yönetimindeki Antalyaspor’un Hatayspor’a iyi çalıştığına kanaat getirmiştir. Eğer Süper Lig’de üst sıralarda yer alıyorsanız ve sezon sonu için belli bir gayeniz varsa kötü oynarken de skor bulmanız gerekiyor. Bu sebeple Hatayspor’un etkisiz oyununa rağmen öne geçmesi çok kıymetli diye düşünüyorum. Fas milli takımı formasıyla çıktığı son 5 maçta 5 gol kaydeden ve Hatayspor’daki skor katkısısını da sürdüren Ayoub El Kaabi’nin gol anonsunun hemen akabinde Mukairu’nun ayağından gelen gol ise futbolun adaleti olarak nitelendirilebilir.

Biz, Antalyaspor’un 45+3’te bulduğu gol, Hatayspor’un soyunma odasına demoralize girmesine sebep oldu diye düşünürken ikinci yarı bambaşka bir maç seyrettik. İkinci devre, oyunu ve istatistiki verileri dengelemeyi başaran Hatayspor, kumandayı eline aldı. Maç genelinde topa daha fazla sahip olan Hatayspor maçın ikinci yarısında topun kıymetini de hatırlayarak oyunu daha iyi yönlendirdi. Ömer Erdoğan ve öğrencileri, ikinci yarıda Mukairu, Amilton ve Doğukan’ın alanlarını ve bloklar arası boşlukları çok iyi daralttı. Top Antalyaspor’a geçtiğinde Diouf’un başlattığı ve sahadaki tüm Hataysporlu futbolcuların senkronize bir şekilde uyum sağladığı başarılı bir takım savunması uygulandı. 1. ve 2. bölgedeki kaymalarda genel itibariyle sorun yaşanmadı. Kaldı ki Antalyaspor’un ikinci yarıda isabetli şut dahi bulamamış olması bunların bir tezahürü diye düşünüyorum.

Milli takımdan yorgun dönmesi muhtemel olan Ayoub El Kaabi’nin saha içi enerjisi, sahada yine en fazla başarılı pas, en fazla şut pası, en fazla başarılı çalım yapan oyuncu olma sıfatını kimseye bırakmayan 34 yaşındaki Ruben Ribeiro’nun goldeki deparı ve o akıl almaz soğukkanlılığı, son olarak da sezon başında bedelsiz olarak kadroya dâhil edilen ve sergilediği savunma liderliği ile tüm Süper Lig takımlarının gıpta ettiği Fatih Kuruçuk değinilmeden geçilmemesi gereken unsurlar arasında yer alıyor.

Hatayspor Süper Lig’de bu haftayı da 2. Sırada tamamladı. Ligin 13. Haftasına gelinmesine rağmen puan durumunda ilk 4 sırada Trabzonspor, Hatayspor, Konyaspor ve Alanyaspor yer alıyor. Medyanın, namağlup Trabzonspor’a, ligin en az gol yiyen iki takımı Hatayspor ile Konyaspor’a ve bu sezon üç büyüklerin tamamını da mağlup ederek ilk 4’teki yerini muhafaza eden Alanyaspor’a daha fazla yer vermesi ümidiyle. Yürüyedur Anadolu…

(Visited 40 times, 1 visits today)