1 Mayıs mesajları

1 Mayıs mesajları

1 Mayıs mesajı
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü nedeniyle bir kutlama mesajı yayımladı.
Başkan Savaş’ın mesajı şöyle:
“Bizler için, alın teri ve emek en yüce değerdir. Çünkü bizler, insana insan olarak değer veren, emeğe saygı duyan ve alın terini kutsal gören bir anlayışa sahibiz. Büyükşehir Belediyesi olarak da, emekçilerimizin daha iyi yaşam koşullarına ulaşmaları için elimizden gelen çabayı gösteriyoruz.
1 Mayıs; şiddetin, kavganın, çatışma ve gerginliğin günü değil, birliğin, beraberliğin, dayanışmanın, mücadelenin, barışın, kardeşliğin ve baharın günü olmalıdır. 1 Mayıs’ı kaygı, korku, telaş günü gibi karşılama duygusundan ivedilikle kurtularak, dünyada 165 ülkenin kutladığı gibi bir mutluluk, bir sevinç, bir emek, dayanışma, barış, bahar güzelliği olarak kutlamamız gerekmektedir.
En yüce değer olan emeğin, alın terinin, üreterek çalışmanın gücünün kutlandığı bu günde tüm emekçilerin, demokratik hak ve özgürlükleri için canları pahasına verdikleri mücadelenin simgesi olan 1 Mayıs’ı içtenlikle kutluyorum.
Bu yıl da isteklerini ve sıkıntılarını alanlarda kararlı biçimde, barış, sevgi, dostluk içinde dile getirmelerini, bayramın özüne uygun biçimde kutlanmasını diliyor, işçilerimizin ve emekçilerimizin 1 Mayıs İşçi Bayramı’nın barış ve huzur içinde geçmesini temenni ediyorum.”

Yaman: 1 Mayıs, barışa ve kardeşliğe uzanan sevgi selamı
Defne Belediye Başkanı Dr. İbrahim Yaman, 1 Mayıs İşçi Bayramı dolayısıyla yayınladığı mesajında, bugünün barışa ve kardeşliğe uzanan bir sevgi selamı olduğu vurgusu yaptı. Defne Belediye Başkanı Yaman, toplumsal dayanışmanın, üretenlerin ve hayatı dönüştüren emekçilerin bu özel ve önemli gününün birlik, beraberlik ve barış günü olarak, bir bayram havasında kutlanması gerekliliğini dile getirdi ve şöyle devam etti:
“Ülkemizin çalışma hayatına yön veren emekçi kitlesinin varlığı, çalışma hayatındaki kolaylığı ve dayanışmayı sağlamak hepimizin ortak görevidir. Demokrasiye olan inancımız ve beklentimizle kutladığımız 1 Mayıs İşçi Bayramı’nın tüm işçilere, emekçilere ve çalışanlara eşit ve özgür bir dünya getirmesini diliyorum. Toplumsal barışın tesis edilmesinde alın teri döken, emeği ile ülkesine ve çevresine hizmeti kutsal sayan emekçileri saygıyla selamlıyor, emeğin en yüce değer olduğunu yinelemekten onur duyuyorum. Omuz omuza kutlayacağımız, aynı yürek ve aynı sesle özgürlüğü haykıracağımız bu mutlu ve umutlu gün, barışa, huzura ve kardeşliğe uzanan bir sevgi selamıdır. Bu anlayış ve duygularla bayram havasında kutlayacağımız gün, hepimize kutlu olsun. Yasaksız ve özgür bir dünya özlemi ile yaşasın 1 Mayıs, yaşasın emekçilerin dayanışması, yaşasın barış.”

CHP İl Başkanı’ndan “1 Mayıs Mesajı”
CHP İl Başkanı Mehmet Güzelmansur, yayınladığı mesajında 1 Mayıs İşçi Bayramı’nı kutladı. CHP İl Başkanı Güzelmansur’un mesajı şöyle:
“Emeğin, emekçinin hakkını alabildiği, hakça ve insanca bir dünya dileğiyle 1 Mayıs İşçi Bayramı’nı bütün kalbimle kutlarım. 17 aydır kapalı olan Nursan Fabrikası işçilerinin mağduriyetinin en kısa zamanda giderilmelidir. Bu konuyu milletvekillerimiz Meclis’e taşımasına rağmen, hükümet tarafından hiçbir şey yapılmamaktadır. CHP, bu mağduriyetin giderilmesi için elinden geleni yaptığı gibi yapmaya devam edecektir.”

Gönenç’ten “1 Mayıs Kutlaması”
CHP Defne İlçe Başkanı Mehmet Gönenç, bir mesajla 1 Mayıs İşçi Bayramı’nı kutladı. Mesajında, 1 Mayıs’ın, işçilerin uluslararası düzeyde mücadele, dayanışma ve birlikte hareket etme kararlılığı gösterdiği bir gün olduğunu hatırlatan CHP Defne İlçe Başkanı Mehmet Gönenç, şöyle devam eti:
“Bu kutsal günde, tüm dünyadaki emekçiler hak ve özgürlükleri için hep birlikte sesini yükseltiyor. Ülkesi, ulusu, ırkı, siyasal görüşü, dini, dili, mezhebi, cinsiyeti, yaşı, mesleği ne olursa olsun, yurdumuzda ve dünyanın dört bir yanında emekçiler bir araya gelip taleplerini haykırıyor. Ekmek, barış, özgürlük için bir araya gelen her işçi kardeşimiz, emekçi yoldaşımız demokrasi yoluyla özgürlük ve adalet temeline dayalı toplumsal barışın ülkede egemen olması için var gücüyle çalışmaktadır. Dünyaya ve ülkemize eşitliği, barışı, kardeşliği, özgürlüğü çağıran 1 Mayıs ruhu, emeğin gücünün savaşta değil barışta olduğunu hep savunmuştur.
Ama ne yazık ki, ülkemizde bugüne kadar uygulanan ekonomik ve sosyal politikalarla, işçiler, kamu emekçileri, emekliler, köylüler, esnaf, yani dar gelirli geniş halk kesimleri bedel ödemek durumunda kalmış, insanca yaşam koşullarından uzaklaştırılmış, sosyal adalet, eşitlik ve refahtan mahrum bırakılmış, emek dostu sendikal mücadeleden koparılmıştır. Son olarak da taşeronlaşma adı altında yapılan uygulama ve düzenlemelerle özel istihdam büroları rant ve kölelik pazarına dönüştürülmüştür.
İşsizlik, açlık ve yoksulluğun arttığı, özgürlüklerimize saldırıların olduğu, adaletsizliğin hüküm sürdüğü bu dönemde bütün bu olumsuzluklara rağmen barış için, özgürlük için, demokrasi için, iş için, savaşsız bir dünyada sömürüsüz, baskısız, insan onuruna yaraşır bir yaşam için umudumuzu yitirmeden mücadeleye devam diyoruz. İşçiler, emekçiler, kamu çalışanları, emekliler, işsizler, öğrenciler, özgür bir ülkede demokratik ve insanca yaşam isteyenler, yolsuzluğa ve yoksulluğa hayır diyenler, yaşanabilir bir dünya isteyenler, her türlü ayrımcılığa ve baskıya hayır diyenler, savaş ve şiddetle değil barış içinde yaşamak isteyenler, ötekileştirmeye ve linç kültürüne karşı çıkanlar, maden ocaklarındaki yiğitler, nükleere karşı çıkan çevreciler, doğa talanına dur deyip deresini bekleyen köylüler, üniversite sınavında adalet isteyen öğrenciler, grevdeki işçiler, toplu sözleşme ve grev hakkı isteyen kamu çalışanları, açlığa mahkum edilen işçiler ve alanları doldurup ayağa kalkan emek dostu milyonlara selam olsun.”

(Visited 1 times, 1 visits today)