Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

1 Nisan’daki açılışa hazırlanan Hatay…

Bahar’ı da Expo’da Kutlayacak

Bahar’ı da Expo’da Kutlayacak

Tarihini, medeniyet birikimini, gastronomisini ve barış içinde yaşama kültürünü EXPO ile gözler önüne sermek için büyük bir heyecanla hazırlanan Hatay için konuşan Başkan Savaş, Meclis’teki AKP’li ve MHP’li üyeleri eleştirdiği son açıklamasında, “2021’in yüzde 40 borçlanmasını vermemelerine rağmen, çok şükür bitiriyoruz” şeklinde konuştu.

Olimpiyat oyunları ve FIFA Dünya Kupası’nın ardından üçüncü büyük organizasyon olarak kabul edilen EXPO için sadece 17 gün kaldı. Pandemi nedeniyle iki kez tarih değişikliğine uğrayan organizasyon, 1 Nisan’da, ‘Medeniyetler Bahçesi’ temasıyla kapılarını yerli ve yabancı ziyaretçilerine açacak.

320 dönümlük iki faklı alanda; Medeniyetler Bahçesi, bin 600 metrekarelik Varoluş Mozaiği, arkeopark, tıbbi aromatik ve endemik bitki müzeleri, gastronomi köyü, amfi tiyatro, hortikültür sera alanları, ulusal ve uluslararası şehir bahçeleri, çocuk oyun alanları ve daha nice değer yer alacak.

-ANLAMLI-

EXPO’21 Hatay’ın logosu ve maskotları da organizasyon kadar anlam taşıyor. Amanos dağlarında yetişen, 2011 yılında akademisyenler tarafından keşfedilerek “Barış” adı verilen çiçek, EXPO’21 Hatay’ın logosunu renklendiriyor.

Barış çiçeğinin en belirgin özelliklerinden biri, 13 yaprağa sahip olması. Bilindiği gibi Hatay coğrafyası, 13 medeniyete ev sahipliği yapmış kadim bir coğrafya. İşte bu iki benzerlik, EXPO’da birlikte parlıyor. Türü koruma altında olan Gazella Gazella dağ ceylanları ise EXPO’nun maskotlarına hayat veriyor. Defne ve Zeytin adı verilen maskotlar, hem organizasyona neşe katıyor, hem de bu göz alıcı güzelliğe sahip ceylanların yaşamı için farkındalık yaratıyor.

-BORÇLANMA-

Dünya Web TV’de Vahap Munyar’ın sorularını yanıtlayan ve EXPO gibi büyük bir projeyi kendi kaynaklarıyla ve imkanlarıyla finanse ettiklerini söyleyen Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Meclis’teki AKP’li ve MHP’li üyeleri eleştirdiği son açıklamasında, “2021’in yüzde 40 borçlanmasını vermemelerine rağmen, çok şükür bitiriyoruz” şeklinde konuştu. Başkan Savaş, çalışmaların yüzde 99’dan fazlasının tamamlanmış olduğuna da dikkati çekti.

Bu arada, 1 Nisan’daki açılış halka yönelik olurken, protokol açılışının ise 31 Mayıs olarak belirlendiği ifade edildi.

Tamer Yazar