10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü

10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü

10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü, Cuma günü kutlanıyor. Hatay Valiliği İnsan Hakları Kurulu’ndan, gün ve yapılacak etkinliklerle ilgili şu bilgi verildi:

“Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu tarafından kabul edilen İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi çerçevesinde insan haklarının güvence altına alınması, geliştirilmesi, bu konuda tüm dünyada insanların bilgilendirilmesi ve insan hakları bilincinin yaygınlaştırılması açısından anlam ve öneminin dünya kamuoyunca paylaşılması amacıyla, her yıl ‘10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’ olarak kutlanmaktadır.

Bütün dünyada yaşanan son gelişmeler, insan haklarına olan ihtiyacı daha da arttırmıştır. Koronavirüs salgını, savaşlar, her türlü şiddet, bağımlılık, çocuk istismarı, kadınlara yönelik olumsuz davranışlar, özürlü haklarının ihlali, giderek kirlenmekte olan çevre kaynaklarımız, bütün insanları tehdit etmektedir. Bu koşullarda hemen her kesime düşen, gerek bireysel ve gerek kurumsal sorumluluk bilinciyle, insan hakları konusunda her zamankinden daha çok duyarlı olmaktır.”

10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü kutlama programı da şöyle:

Tarih: 10 Aralık Cuma saat 10.00

Yer: Cumhuriyet Alanı-Atatürk Anıtı

Çelenk sunma takdimi esnasında, İl İnsan Hakları Kurulu Başkanlığı’nca hazırlanan konuşma metninin icrası,

•İl İnsan Hakları Kurulu Başkanı Vali Yardımcısı Aydın Tetikoğlu tarafından, Atatürk Anıtı’na çelenk sunulması,

Saygı duruşu.

-Mehmet Durmaz-