10 Ekim 2015 saat 10:04 Yer: Ankara Garı

10 Ekim 2015 saat 10:04 Yer: Ankara Garı

Ankara Katliamı’nın üzerinden tam 5 yıl geçti. Saldırıda yakınlarını kaybedenlere göre, ne acılar hafifledi ne de adalet sağlandı. Hatay Halkevi üyesi Necla Duran ile Halkevleri Ahmet Atakan Kütüphanesi’nde gönüllü öğretmenlik yapan Filistinli Ahmed Alkhaldi de ölenler arasındaydı.

Aralarında, Hatay’dan, Hatay Halkevi üyesi Necla Duran ile Halkevleri Ahmet Atakan Kütüphanesi’nde gönüllü öğretmenlik yaparak Arapça öğreten Filistinli Ahmed Alkhaldi’nin (Ahmet el-Haldi) de olduğu 10 Ekim Ankara patlamasında yaşamını yitirenler için adalet bekleyenler, aradan geçen 5 sene sonunda gelinen noktaya işaret ediyor. Türkiye tarihinin en kanlı intihar saldırısı olarak kayıtlara geçen, karanlık noktaları ise aydınlatılmayan katliamın mağdur avukatları ise saldırıda ihmali olan kamu görevlilerinin yargılanmasını istiyor.
Saldırıya ilişkin 20’si tutuklu 36 kişi’nin yargılandığı 2016’da başlayan ilk dava, 2018’de sonuçlandı. Mahkeme heyeti, 9 sanığa, “Anayasal düzeni ihlal” ve “kasten öldürme” suçlarından toplam 101’er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi. Bu karar, istinaf sürecinde. Kasım 2018’de firari sanıklarla ilgili ikinci bir dava görülmeye başlandı. Son duruşması 21 Eylül’de yapılan bu dava halen devam ediyor.
-İHMAL!-
DW Türkçe’ye konuşan mağdur avukatlarından Sanem Doğanoğlu, mevcut delillerin, kamu görevlilerinin ihmaline işaret ettiğini savunarak, “Bizce bazen kasten yapılmış (ihmaller) olmakla birlikte, kamu görevlilerinin hesap vermesini istiyoruz. Aynı zamanda IŞİD’in örgütlenmesinin ve 10 Ekim Ankara Katliamı’nın gerçek faillerinin ortaya çıkartılmasını istiyoruz. IŞİD’in tüm katliamları gibi bu katliamın da insanlığa karşı bir suç olarak değerlendirilmesini istiyoruz” değerlendirmesinde bulundu.
Menfur saldırıda, 2’si çocuk 100 kişi hayatını kaybetti, 20’si çocuk 391 kişi yaralandı. Tamer Yazar

(Visited 1 times, 1 visits today)