10 Ekim Katliamına Kınama

10 Ekim Katliamına Kınama

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin çağrısıyla; emek, barış ve demokrasi için 3 yıl önce bir araya gelen on binlerce kişiye yönelik bombalı saldırıda hayatlarını yitiren 103 kişi, önceki gün birçok yerde olduğu gibi ilimizde de saygıyla anıldı.
Çarşamba günü Antakya köprübaşında toplanan kalabalık grup adına yapılan açıklamada, “10 Ekim Ankara katliamının yıldönümünde; toplumun vicdanında, yüreklerimizde derin ve onulmaz bir yara açan bu katliamda kaybettiğimiz arkadaşlarımızı anmak, acımızı ifade etmek, katliamı kınamak için bir araya geldik. Katliamda kaybettiğimiz 103 arkadaşımızı saygı ve özlemle anıyoruz. Yitirdiğimiz arkadaşlarımızın acısı yüreklerimizi yakmaya devam ediyor” denildi.
KESK, DİSK, TMMOB adına açıklamayı okuyan SES Hatay Şube Eş Başkanı Meryem Avcı, katılımcılara şöyle seslendi:
“Türkiye, uzun süreden beri yoğun bir şiddet ve baskı ikliminde yaşamaktadır. 10 Ekim Katliamı, içinde bulunduğumuz bu korku rejiminin en önemli ve trajik sembollerinden biri olarak tarihe geçmiştir. Ülkemizin bu karanlıktan kurtulması, başta 10 Ekim olmak üzere, o dönemde birbiri ardına yaşanan kitlesel katliamlarla hesaplaşılmasıyla mümkündür. Bu hesaplaşma, yitirdiğimiz arkadaşlarımıza karşı en büyük sorumluluğumuzdur. Katliamın tüm sorumluları yargılanana ve hak ettikleri cezayı alana kadar öfkemizi diri tutacağız. Katliamın unutturulmak istenmesine izin vermeyeceğiz. Arkadaşlarımızın hesabını mutlaka soracağız. Eşitlik, özgürlük, demokrasi ve barış mücadelesi yitirdiğimiz arkadaşlarımızın en büyük emanetidir. Bizler, bu düşün peşinde koşmaya, arkadaşlarımızın düşünü gerçek kılmak için kararlı mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz.” -Cemil Yıldız-