1000 işsize iş

1000 işsize iş

Turanlı, dün Hatay’da açıkladı; “hemen 1000 işsizi işe alıyorum”
Hatay’da dün başlayan İnsan Kaynakları İstihdam Fuarı’nda sürpriz bir gelişme yaşandı. Fuar’ın açılışında bir konuşma yapan İşadamı, Taşyapı Group sahibi Emrullah Turanlı, “1400 TL asgari ücretle işçi karnı doymaz. Daha yüksek ücretle Hatay’da 1000 işsizi hemen işe alacağım” dedi.

İskenderun Teknik Üniversitesi’nde dün başlayan Fuar’da mikrofona gelen İşadamı Emrullah Turanlı, Hatay Valisi Erdal Ata’ya hitaben, “Sayın Valim, kırın şu bürokrasiyi. İşadamlarının önünü açın” dedi ve şöyle devam etti:
“İnsanlarımız perişan. 12 milyon işsizimiz var. Olacak şey değil. Bütün Türkiye ayağa kalksın. Bu evlatlar bu milletin evlatları. Hangi partiye, kime, hangi kuruluşa nereye oyu olursa olsun, bu milletin evlatları bunlar. Bunlar doymak zorunda, karınları doymak zorunda.”
Turanlı, bu sözleri söylerken, salonda alkış tufanı kopunca da şöyle devam etti:
“ Alkışı boş ver, alkışı sonra yaparsınız. Önemli olan, beni davet edenlerle iletişim kurayım. Alkış işi benim işim değil. Kardeşler, yirmi yıl okumuş bir evladımız, eğer okuldan mezun olduktan sonra karnı doymuyorsa, hiçbirinizin ‘bu başarıdır’ diye alkışlamamamız lazım. Oturup kara kara kara düşünmemiz lazım. Çünkü bunlar bizim çocuklarımız, başkasının değil. Hatta ve hatta bu evlatlarımız gençlerimiz dünyaya hükmedecekler dünyaya.
İnsanlarımız perişan. 12 milyon işsizimiz var, olacak şey değil. Bir de 1500 liralık işsizimiz var. Otomotiv sanayi çalışamıyor, buzdolabı çalışmıyor, televizyoncu çalışmıyor, mobilyacı çalışmıyor. Niye? Bin 400 lirayla mobilya olmaz. 1400 lirayla araba olmaz. 1400 lirayla hamsi teknesi olmaz. Bu insanların fazla kazanması lazım Onun da fazla hizmet vermesi lazım. Onun için eğitim kursları açalım.”
Taşyapı Group sahibi Emrullah Turanlı, geldiği Hatay’daki HİKAF Fuarı konuşmasında, uygulamalı eğitime geçilmesinin şart olduğunu bildirdi ve şöyle devam etti:
“Bir yüksekokuldan mezun olan mimar kardeşimin, makine mühendisi kardeşimizin; inanın bana Hocalarım, inanın bana Valim, inanın bana Rektörüm, okuldan mezun olup işe geldiğinde, bakın bizde 4 bin, endirekt 15 bin insan çalışıyor. Üzülüyorum, kahroluyorum. Niye o genç kardeşimiz 2 bin, 2 bin 500 lira maaş alıyor? Kardeşimiz, bütün gençlik hayatını bu üniversitelerimizin sıralarında geçirmiş. Ama anne babayı kara haller basıyor. Niye? Biz bu çocuğa nasıl iş bulacağız? Neden kaynaklanıyor bu? Uygulamalı eğitim olmayışından kaynaklanıyor. Okuldan mezun olan gençleri, bizim gibi işadamları bu kapılarda beklemesi lazım. Bizi arayıp ‘bu çocuğu iş alın’ denmemesi lazım. Onun için bu eğitimin mükemmel uygulamalı sisteme geçmesi lazım.
Siyasi liderlerimizden rica ediyorum. Valilerimizden, Rektörlerimizden, Milli Eğitim Bakanımızdan rica ediyorum. Allah aşkına, öğrenci kardeşlerimden rica ediyorum. Öğrenci kardeşlerim, geleceğiniz için açın ağzınızı, siyasilere yapın talebinizi, uygulamalı eğitim istediğinizi üstüne basa basa söyleyin. Okullardan mezun olduğunuz zaman 10 bin lira maaş alabilecek duruma gelin. Yirmi yılınız boşa gitmesin evlatlarım. Benim çocuklarım da yüksekokullardan mezun oldular. Ama aynı acıları paylaşıyorum.”
EMRULLAH TURANLI Kimdir?
1963 Rize doğumlu. 1977’de 14 yaşında iken Almanya’daki babasının yanına gitmek üzere İstanbul’a gitti. Ancak Almanya’ya gidemeyince, İstanbul’da 14 yaşında inşaat işçiliği ile iş hayatına atıldı. Patronunun güvenini kazanınca da zücaciye mağazası açtı. 1983’te M.Emin Dumankaya ile ortaklığa girdi. Babasının sermayesi ile de Irak, Kazakistan ve Avrupa ülkelerinde 36 büyük projeye imza attı. Turanlı, bugün yurt içi ve yurtdışında çok sayıda projenin de mimarı. -Cemil Yıldız-

(Visited 1 times, 1 visits today)