Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

Meteoroloji’den kuvvetli yağış uyarısı
Meteoroloji, ilimizi de kapsayan bölgede kuvvetli yağış uyarısı yaptı.
Meteoroloji’nin uyarı tahmini şöyle:
“Yağışların; Adana, Mersin, Osmaniye, Kahramanmaraş ve Hatay kıyı kesimlerinde yer yer kuvvetli olması beklendiğinden, yaşana-bilecek olumsuzluklara karşı (sel, su baskını, ulaşımda aksamalar vb.) dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

İskenderun cinayeti faili yakalandı
İskenderun’da geçtiğimiz hafta içinde yaşanan pompalı silahla cinayet olayı faili yakalandı. İskenderun Polisi, sokakta yürüyen Mehmet Yılmaz adlı 37 yaşlarındaki vatandaşı pompalı silahla öldürdüğü belirtilen Mehmet Arıkan (58) adlı şüpheliyi yakaladı. Şüphelinin, adliyede tutuklandığı öğrenildi.

Yapı-İnşaat Fuarı bugün açılıyor
Hatay İnşaatçılar ve Boyacılar Odası’nın düzenlediği, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) ile Hatay Esnaf ve Sanatkarları Oda Başkanlığı (HESOB) tarafından desteklenen “Yapı ve İnşaat Fuarı” bugün açılıyor. Otogar yanındaki HBB Fuar alanında yapılacak olan 3. Hatay Yapı İnşaat ve Gayrimenkul Fuarı, 5 gün sürecek. Açılış saat 14.00’te.

İskenderun’da kaza
1’i Ağır 2 Yaralı
İskenderun’da, direksiyon hakimiyetini kaybeden bir otomobil önce önündeki TIR’a çarptı, sonra takla attı. Kazada, 1’i ağır 2 kişi yaralandı. Kaza, İskenderun Akçay mevkiinde yaşandı. Alınan bilgiye göre, 01.FF.228 plakalı otomobil, önündeki TIR’a çarptı. Çarpmanın şiddetiyle savulan otomobil, karşı şeride yuvarlandı ve takla attı. Kazada, otomobil sürücüsü ağır olmak üzere, 2 kişi yaralandı.

Bugün enerji verilemeyecek yerler
Toroslar, ilimizde sürdürülebilir enerji temini için şehir şebekeleri ile trafolara yönelik bakım, onarım ile yenileme çalışmaları kapsamında kesinti uygulanacağını bildirdi. Bugün ilimizdeki enerji kesintisi programı şöyle:
Arsuz İlçesi Madenli Mahallesi İdil, Halil Çıplak, Profesör Doktor İskender Sayek, Ahmet Harbiyeli, 10, 14 ve 65 Sokaklara 9:00-17:00 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Nardüzü Mahallesi 2, İsmet İnönü, 3, 9, 4, 5, 6, 8, Atatürk (Şevre) ve Nardüzü Sokaklara 9:00-12:00 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Karaağaç Mahallesi Yarıkkaya Sokağa 15:30-18:00 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Karaağaç Mahallesi Şirin (Mustafa Kemal), 410, 405, 402, 401, 411, 392, 404 ve 404/1 Sokaklara 12:30-15:00 saatleri arası,
Defne İlçesi Yeşilpınar, Gümüşgöze ve Samankaya Mahallelerine 12:00-17:00 saatleri arası,
Defne İlçesi Çekmece Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi Çaylı Mahallesi, 201 Nolu, Özincegül, Kazım Karabekir, Gülüzar, 222 Nolu ve 202 Nolu Sokaklarına 10:00-17:00 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi Numune Evler Mahallesi, 101 Nolu, 102 Nolu, Dumlupınar, Altınışık, Çaylı, Park, Hasan İkiz ve Abdi İpekçi Sokaklarına 9:30-10:00 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi Numune Evler Mahallesi, Şehit Tarık Kendir, Neşeli, Hasan İkiz, İnci, Lale ve 104 Nolu Sokaklarına 9:00-9:30 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi Karakese Mahallesi Ç.Topaktaş Sokağa 9:00-17:00 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi Numune Evler Mahallesi Sahil 1 Nolu, Acar, Balıkçı, Tarla Yolu, Sahil 3 Nolu, 1 Nolu Deniz Yolu, 2 Nolu Deniz Yolu ve Cevdet Çakmur Sokaklarına 9:00-17:00 saatleri arası,
Kırıkhan İlçesi Özkızılkaya Mahallesine 9:00-16:00 saatleri arası,
Kırıkhan İlçesi Cumhuriyet Mahallesine 9:00-11:00 saatleri arası,
Kumlu İlçesi Akpınar ve Kaletepe Mahallelerine 9:00-16:00 saatleri arası,
Defne İlçesi Subaşı Mahallesi Abdullah Sokak, Çekmece Mahallesi Doğan Sokak ve Turunçlu Mahallesi Yeşiltepe Sokağa 0:30-8:30 saatleri arası.
Antakya İlçesi Orhanlı Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arasında Tesis çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

Sosyal Etkinlik Komisyonu Başkan
Ümit Seyfettinoğlu
Hatay Barosu bünyesinde, “Sosyal Etkinlikler Komisyonu” oluşturuldu, başkanlığına da Av. Ümit Seyfettinoğlu getirildi. Hatay Barosu’ndan, gelişme ile ilgili şu bilgi verildi:
“Hatay Barosu Sosyal Etkinlik Komisyonu, 3 Nisan Çarşamba günü, Yönetim Kurulu üyemiz Av. Mehmet Bilgili başkanlığında Hatay Adliyesi’nde ilk toplantısını gerçekleştirdi. Gerçekleştirilen toplantı sonucunda, Sosyal Etkinlik Komisyon Başkanlığı’na Av. Ümit Seyfettinoğlu, Sosyal Etkinlik Komisyon Başkan Yardımcılığına Av. Elif Ceyda Yüksel ve Sosyal Etkinlik Komisyonu Koordinatörlüğü’ne de Av. Meryem Ece Karaçadır getirildi.”

Defne’de 2 Komutan Ziyareti
Başkan Güzel’e…
Defne yeni Belediye Başkanı İbrahim Güzel’e tebrik ziyaretleri sürüyor. Bu kapsamda dün, Defne İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Yusuf Can Gökgöz ve Karakol Komutanı Kürşat Deniz, Başkan Güzel’e kutlama ve tebrik ziyaretinde bulundu.

Karlısu SBL’den
2 öğrencisine tebrik
İlimiz orta dereceli eğitim kurumlarından Antakya Karlısu Sosyal Bilimler Lisesi’nin Yönetimi, yarışmada dereceye giren iki öğrencisini kutladı. Karlısu SBL’den yapılan açıklamada şöyle denildi:
“Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından düzenlenen, milli mücadelenin 100. Yılında ‘Gençlerden Ecdada Mektup 1919’ Yarışması’nda, öğrencilerimizden Cemile Çay, 18-21 yaş kategorisinde Hatay il birincisi, Nisa Nur Köse ise 13-17 yaş kategorisinde Hatay il ikincisi olmuştur. Öğrencilerimizi, başarılarından dolayı kutlar, emeği geçen öğretmenlerimize teşekkür ederiz.”

335 Suriyeli MKÜ’de kursa gitti
Türkçe Öğrendiler
Avrupa Birliği Bursları Mezuniyet Töreni önümüzdeki hafta başında ilimizde yapılıyor. 335 Suriyeli öğrenci, MKÜ’de dil kursuna gitti ve Türkçe öğrendi.
SPARK, adlı kuruluş, yardım ettiği Suriyeli gençlerin sertifika törenini üstlendi. Tören, 15 Nisan Pazartesi günü saat 14.00’te MKÜ’de yapılıyor.

Samandağ Meclisi toplanıyor
Samandağ Belediye Meclisi’ne seçilen üyeler bugün ilk toplantıyı yapıyor. Başkanlık çağrısıyla, Samandağ Belediye Meclisi, ilk toplantısını bugün saat 10.00’da yapacak ve organ-komisyon seçimleri gerçekleştirilecek.

Sözleşmeli Öğretmenlikte
Taban Puanlar Açıklandı
Milli Eğitim Bakanlığı’nca, sözleşmeli olmaya çağrılan Öğretmen adayların taban puanları yayınlandı.
En düşük puanla alım yapan bölümler; İlköğretim Matematik- 50,00425, İngilizce- 50,00544, Özel Eğitim- 50,0423, Güzellik ve Saç Bakım Hizmetleri- 50,8424 oldu. En yüksek puanla kapan bölümler ise Gıda Teknolojisi, Psikoloji, Halkla İlişkiler, Radyo TV, Gazetecilik, Eğlence Hizmetleri oldu.

Yılmaz, mesaj yayınladı
Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, bir mesajla Sağlık Haftası’nı kutladı. Başkan Yılmaz, mesajında, “Sağlık; bedenen, zihnen, ruhen ve sosyal yönden tam iyilik hali içinde hayatın sürdürülmesidir. Dünya sağlık haftası kutlu olsun” dedi.

Parka Bakım
Otlar 50-60cm Boyunda…
Antakya Belediyesi ekipleri, ilkbahar mevsimi ile birlikte park bakımlarına ağırlık vermeye başladı. Ekipler, iki gündür Ürgenpaşa Mahallesi Samet Kuşçu Parkı’nda çalışıyor. Samet Kuşçu Parkı’nda, çocukların güven içerisinde oynaması amacıyla oyun grubu yenilendi, çim biçme çalışmaları gerçekleştirildi, çöp kovaları arttırıldı, kent mobilyaları ve aydınlatma direklerinin bakımı yapıldı. Bu arada, ekiplerin bakım öncesi, parktaki otların 50-60 cm boyunda yüksekliğe erişmesi de dikkat çekti.

Subay alımı
Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı’na muvazzaf ve sözleşmeli subay alımına ilişkin ilan Resmi Gazete’de yayımlandı. Tüm duyurular “https://vatandas.jandarma.gov.tr/PTM/Giris” adresinden ilan edilecek.

Tek tek inceliyoruz
Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven, “Yargısal süreç devam ediyor. Önümüze gelen tüm dilekçeleri, talepleri ve itirazları tek tek incelemek suretiyle karşılıyoruz” dedi.

Fitre belli oldu
Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Ekrem Keleş başkanlığında toplanan kurulun, 2019 fıtır sadakası miktarını 23 lira olarak belirlediğini açıkladı.

Bakanlık desteği
Milli Eğitim Bakanlığı, Organize Sanayi Bölgeleri içinde ve dışında açılan özel Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerindeki öğrenciler adına bugüne kadar 603 milyon 537 bin 408 lira destek sağladı.

Dolar kazandırdı
Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi ve Tüketici Fiyat Endeksi ile indirgendiğinde, Mart’ta en fazla reel getiri dolardan elde edildi.

Lider Ardahan
Geçen yıl hane başına ortalama doğal gaz tüketimi 2 bin 581 metreküple en fazla Ardahan’da, 648 metreküple en az Antalya’da gerçekleşti.

Sinema sektörüne
Proje desteği geldi
Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Kültür ve Turizm Bakanlığı, 2019-2 sayılı Sinema Destekleme Kurulu kararı uyarınca, “İlk Filmini Gerçekleştirecek Yönetmen” ve “Uzun Metrajlı Kurgu Film Yapım” türlerinde 38 projeye 32 milyon 350 bin lira destek sağlayacak.

Esnafın talebi
Ağır piyasa şartlarında ayakta kalmaya çalışan esnafın devlet desteği ile ticaret yapan işletmelerle mücadele edemeyeceğini belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ‘Devletin imkanları ile ticaret yapan ve esnafa rakip olan faaliyetlerin önüne geçilmeli’ dedi.

60 Milyon olduk
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Pazar Verileri Raporu’ndan derlenen bilgiye göre, mobil cepten internet abone sayısı, geçen yılın sonu itibarıyla 60 milyon 436 bin 864’e yükseldi.

Gündem ‘kıdem’
En son 28 Eylül 2013’te toplanan Çalışma Meclisi’nin Mayıs ayı içinde yapılacak toplantısında, kıdem tazminatı ve istihdam seferberliği de ele alınacak.

İtirazlar bitmiyor!
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, YSK’nın İstanbul’da tüm oyların sayılmasını reddetmesinin ardı

‘Askerlikte Yaş’ kararı
Yüksek Mahkeme, hastane doğum kayıtlarına dayanmayan yaş değişikliklerinin askerlik işlemlerinde dikkate alınmamasının Anayasa’ya aykırı olmadığı sonucuna vardı.

Belediye hizmeti
Antakya Belediyesi Park Bahçe Müdürlüğü ekipleri, Ürgenpaşa Mahallesi’nde bulunan Samet Kuşçu Parkı’nda yenileme çalışmaları gerçekleştiriyor.

Hatay Şampiyonu
3-5 Nisan Tarihlerinde Hatay Büyükşehir Belediyesi Spor Kompleksi’nde yapılan Hatay Okulsporları Yüzme İl Birinciliği Müsabakaları sonucunda, Özel İKEM Ortaokulu, hem kızlarda hem erkeklerde Hatay Şampiyonu oldu.

OHAL sonrası tablo
İçişleri Bakanlığı’nca, Jandarma Genel Komutanlığı’ndan, OHAL dönemi sonrası, FETÖ/PDY kapsamında 131 personelin ihraç edildiği ve bin 127 personelin ise görevden uzaklaştırıldığı bildirildi.

Düzenleme hazır
Türkiye’de güneş enerjisiyle binaların çatı ve cephelerinden elektrik üretecek tüketiciler için aylık mahsuplaşma şartlarını düzenleyen yönetmelikte sona gelindi.