Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

Samandağ Sallandı
İlimiz Samandağ ilçesi Büyükçat merkezli olmak üzere, önceki gece yarısı küçük ölçekte bir deprem yaşandı.
Kandilli Rasathanesi ölçümlerine göre, Pazartesi’yi Salı’ya bağlayan gece saat 23.10 sıralarında, yerin 5,5 km derinliğinde 2,9 büyüklükte bir deprem yaşanırken, aynı gün sabah 04.36’da bu kez Altınözü Hacıpaşa merkezli 16 km derinlikte 2,1 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.

Defne Belediyesinde Atamalar,
Organlara SeçilenlerDefne Belediyesi Meclisi ilk toplantısında, organ seçimleri ve komisyonlara seçilecek üyeleri belirledi. Defne Belediyesi’nde 2 başkan yardımcılığı dahil yapılan atamalar ve seçimler sonucundaki görevlendirmelerin tamamı şöyle oluştu:
Meclis Başkanı Vekili: Yılmaz Özbay
Divan Katipleri: Dablan Dablan, Ali Açıkyol
Plan ve Bütçe Komisyonu: Aydın Teker, Kemal Gül, Yağmur Turunç
İmar Komisyonu: Muti Buru, Mehmet Çapar, Mehmet Aslanyürek
Sosyal Yardım Komisyonu. Bilgen Duman, İsmail Yüksek
Defne Belediye Başkan Yardımcıları: Ali Mansuroğlu, Ali Yorulmaz, Selahattin Künefeci, Girne Mansuroğlu
Eğitim ve Kültür Komisyonu: Ahmet Soydinç, Nazmi Altınöz, Semir Baklacı
Tarihi Kentler Birliği Üyesi: Seval Eskiocak
2. Meclis Başkanı Vekili: Kenan Gül
Encümen Üyeleri: Bilgen Duman, Süleyman Çekmece, Necati Summakoğlu
İçişleri ve Hukuk Komisyonu: Ece Altunay Önal, Kenan Gül, Aydın Teker
İsimlendirme Komisyonu: Ahmet Soydinç, Ahmet Sezen, İsmail Yüksek

Dörtyol D. Hastanesi temeli atıldı
Yabancı kredi olanakları kullanılarak yapılacağı belirtilen Dörtyol Devlet Hastanesi’nin temeli atıldı. Temel atma töreni, dün öğleden önce saat 11.00’de gerçekleşti.

Prof. Dr. Pamir’in acılı günü
Kayınvalidesi Vefat Etti
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hatice Pamir’in eşinin annesi vefat etti. Prof. Dr. Hatice Pamir’in kayınvalidesi vefat etti.
ANTAKYA, merhumeye Allah’tan rahmet, yakınlarına ve sevenlerine başsağlığı diler.

Özgün’den
Notre Dame Yangını Mesajı
CHP Hatay İl Başkanı Av. Halil İbrahim Özgün, Fransa’daki Notre Dame Katedrali yangınından duydukları üzüntüyü dile getirdi. CHP İl Başkanı Özgün, mesajında, “İnsanlık kültürel mirasının önemli varlıklarından biri olan Notre Dame Katedrali’nin yanması çok üzücü bir hadise. Fransızlar başta olmak üzere, tüm insanlığın üzüntüsünü ve acısını paylaşıyorum” dedi.

AKP’den
YSK’ya itiraz
AK Parti, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin iptali ve yenilenmesi için YSK’ye olağanüstü itiraz dilekçesini sundu.

Samandağlı Opr. Dr. Yazar,
kitap fuarına katılıyor
Samandağlı Op. Dr. Sezer Yorgun, “Bay X’in Ajanı” adlı kitabıyla, Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından organize edilen 3. Hatay Kitap Fuarı’nda okuyucularıyla buluşuyor. Samandağ Lisesi mezunu Op. Dr. Sezer Yorgun, öykü kitabı ile hem öykü severlerle hem de tüm hemşerileriyle, 20 – 21 Nisan tarihlerinde 3. Hatay Kitap Fuarı’nda okurlarıyla buluşacak.
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olan Op. Dr. Sezer Yorgun, halen İzmir ili Ödemiş Devlet Hastanesi’nde Kadın Hastalıkları ve Doğum Doktoru olarak görevini sürdürüyor.

Kene’yi Hafife Almayın
Havaların ısınması ile birlikte, piknik alanlarında kene tehlikesi de baş göstermeye başladı. Sağlıkçılar, “Keneyi hafife almayın, tedbiri elden bırakmayın!” uyarısı yapıyor.

Defne Belediyesi etkinliği
Satranç Tunuvası Hafta Sonunda
Defne Belediyesi’nin geleneksel hale getirdiği “Satranç Turnuvası” hafta sonunda yapılıyor. Satranç Turnuvası, 19-20 ve 21 Nisan tarihlerinde yapılıyor. Başvurular bugün sona erecek. Bu arada Satranç Turnuvası’nın 7-8-9-10 yaş arası çocukları içerdiği bildirildi.

Emniyet uyardı
Emniyet Genel Müdürlüğünden, 15 Temmuz darbe girişimi ve 31 Mart yerel seçimleriyle ilgili kamuoyunu yanıltmaya yönelik bazı sosyal medya hesaplarından sahte belgelerle yapılan algı operasyonuna itibar edilmemesi gerektiği bildirildi.

Hatay dahil 27 İl
15 Mart-15 Aralık 2019 tarihleri arasında “Evimizde Güven, Şehrimize Güven” başlığıyla 27 İlde başlayan DASK Şehirler Yarışıyor, Sigortalılar Kazanıyor 2019 Projesi’nde hedef, tüm İlkokul 4. Sınıf öğrencilerine 31 Mayıs 2019 tarihine kadar ulaşmak olarak ifade edildi.

Süre uzatıldı
Milli Eğitim Bakanlığınca, Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında 1 Haziran 2019’da yapılacak merkezi sınav başvuruları 17 Nisan saat 17.00’ye kadar uzatıldı.

Servisler denetlendi
Emniyet Genel Müdürlüğü’nce, ülke genelinde okul servis araçlarına yönelik eş zamanlı denetim yapıldı. 20 bin 255 okul servis aracı ve sürücüsü denetlenirken bin 365 trafik ihlali tespit edildi. 133 araç trafikten men edildi, bir sürücünün belgesine geçici el konuldu.

Açık verdi
Merkezi yönetim bütçesinde, Mart ayında 24,5 milyar lira, Ocak-Mart döneminde 36,2 milyar lira açık kaydedildi.

Esnaf ‘düzen’ istiyor
Perakende yasanın yeniden düzenlenerek zincir marketlerin kuralsız açılışlarının önüne geçilmesi gerektiğini vurgulayan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ‘Var olan Perakende Yasası’na yeni bir düzenleme getirilerek, bu kuralsız açılışlara bir sınır ve çeki düzen getirilmediği takdirde esnaf ve sanatkâr zarar görmeye devam edecektir’ dedi.

10 Numara şanslısı
On Numara’da büyük ikramiyeyi 12 kişi bildi. Büyük ikramiye tutarının 337.522 lira olduğu çekilişte, On Numara Çekiliş Sonuçları: 01, 02, 06, 08, 11, 12, 14, 23, 26, 27, 29, 34, 36, 41, 42, 51, 54, 58, 67, 69, 77, 79

Genç işsizlik
Açıklanan işsizlik rakamlarına göre; Genç nüfusta işsizlik oranı 6,8 puanlık artış ile yüzde 26,7 olurken, 15-64 yaş grubunda bu oran 3,9 puanlık artış ile yüzde 15 olarak gerçekleşti.

Sigara içmeyin!
Günümüzde kanserlerin yaklaşık yüzde 30 ila 50’sinin önlenebileceğini belirten Sağlık Bilimleri Üniversitesi Öğretim Üyesi Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Ömür Berna Çakmak Öksüzoğlu, “Tütün kullanımı kanser için en önemli risk faktörüdür ve kanser ölümlerinin yaklaşık yüzde 22’sinden sorumludur” dedi.

Kontenjan azalır mı?
Milli Eğitim ve Sağlık Bakanlıklarınca yapılan ihtiyaç analizlerine göre, Öğretmenlik ile bazı sağlık programlarının kontenjanlarının azaltılması talebi, YÖK Genel Kurulu’nda görüşülecek.

Üreticiye iyi haber
Tarımsal faaliyette bulunanların prim borçlarının, sattıkları tarımsal ürün bedellerinden tahsisinden, 2024 yılına kadar kesinti yapılmayacak.

FETÖ Operasyonu
FETÖ’nün Kara Kuvvetleri’ndeki yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında biri mahrem imam, 26’sı muvazzaf 48 kişi hakkında gözaltı kararı verildi.

Belediyelerin
2023 seferberliği
31 Mart yerel seçimlerinin geride kalmasıyla birlikte belediye başkanları vadettiği projeler için düğmeye basıyor. Cumhuriyet’in 100’üncü yılı olan 2023 yılına hazırlanan belediyelerin en büyük önceliklerinden biri de simge anıtlar ve şehir müzeleri…

Yargıtay’dan
“emsal karar”
Çalıştığı iş yerindeki başvuru formundaki sorulara yanlış beyanda bulunan işçi işten atıldı. İş Mahkemesi’nin işe iade ettiği işçiye kara haber Yargıtay’dan geldi. Yüksek Mahkeme; işverene yalan söyleyen işçinin, ahlak ve iyi niyet kurallarına uygun davranmadığı ve işverenin feshinin haklı olduğuna hükmetti.

Önemli veri
19 Nisan Cuma: 14:30/Gelecek 12 Ayda Beklenen Enflasyon/Nisan/Önceki: % 15.24

Kıdemde düğüm!
Kıdem tazminatı fonu kurulacağı ve bunun için taraflarla görüşüleceğinin açıklanmasının ardından, gözler 30 günlük kıdem hakkının korunması için gerekli olan yüzde 8.3’lük kesinti oranına düğümlendi.

En fazla Marmara
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı verilerinden derlenen bilgilere göre, turizmde en çok teşvik Marmara Bölgesi’ne verildi. Marmara Bölgesi’ni 56 teşvik belgesiyle Akdeniz, 53 belgeyle Karadeniz, 45 belgeyle Ege izledi.

Yüzde 1,3 arttı
Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi, Şubat’ta bir önceki aya göre yüzde 1,3 arttı.

(Visited 1 times, 1 visits today)