120.000’den fazla insanın kış mücadelesi!

120.000’den fazla insanın kış mücadelesi!

Hatay’a komşu Suriye’nin kuzeyindeki topraklarda savaştan kaçan 120.000’den fazla insan, haftalardır süren yağmurdan, sular altında kalan kamp alanlarını tahrip eden şiddetli rüzgardan korunmak için mücadele ediyor.

İdlib, 2011’den bu yana Suriye’de devam eden çatışmaların son adresi olarak, yüz binlerce yerinden edilmiş sivile ev sahipliği yaparken, Hatay’a komşu Suriye sınır kentinde yaşanan insanlık trajedisi için bölgede olan yardım kuruluşları, yardım çabalarını da, yardım çağrılarını da sürdürüyor.
Bölgedeki en büyük kurumsal kimlik olan Birleşmiş Milletler’in İnsani İşler Eşgüdüm Ofisi, durumu felaket olarak nitelendiriyor. Yardım çalışmalarını sürdüren insani yardım personeli, zorlu şartlar içinde ayakta kalmaya çalışan sivillere ulaşmak, çamurlu ve enkazla dolu yolları yeniden açmak için günün her saati çalıştıklarını söylüyor.
Birleşmiş Milletler Sekretaryası içinde yer alan OCHA’nın (İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi) sözcüsü Jens Laerke, şiddetli yağmurların ve kuvvetli rüzgârların, yaklaşık 300 alanda on binlerce insanı barındıran en az 21.700 çadıra zarar verdiğini veya yok ettiğini bildirdi. Ağır şartlar nedeniyle, bir çocuğun öldüğünü ve en az üç kişinin yaralandığını söyleyen Laerke, “Hayatta kalmak için mücadele eden birçok insanın yiyecek stokları da, ev eşyaları ve diğer eşyaları da kullanılmaz hale gelirken, su kaynakları kirlendi” diye konuştu.
Sıcaklığın sıfırın altına düştüğü bölgede, İdlib ve Suriye’nin kuzeybatısındaki diğer yerlerden kaçan 2,7 milyon insan barınıyor. Sıkıntılara işaret eden Laerke, uluslararası desteğe son derece ihtiyaç duyulduğunu ve binlerce insanın, temel malzeme ve hizmetlere günlerdir ulaşamadığının da altını çiziyor.
OCHA, Hatay ve diğer sınır illerine bakan Suriye topraklarındaki yerinden edilmiş insanların, dondurucu kış mevsiminde hayatta kalmalarına ve selle başa çıkmalarına yardımcı olmak için yardımların sürdüğüne işaret etti. Tamer Yazar