120 saat kursla çobanlık sertifikası

120 saat kursla çobanlık sertifikası

“Genç Çiftçi Projesi” kapsamında, sürü yönetimi elemanı benim” kursu sertifikaları verildi.

2016 yılında gerçekleşen GENÇ ÇİFTÇİ PROJESİ kapsamında, Reyhanlı ilçesinde küçükbaş ve büyükbaş hayvan projeleri kabul edilen 15 üreticiye yönelik olarak, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ile İşkur İl Müdürlüğü arasında imzalanan protokol gereği Reyhanlı ilçesinde 120 saatlik “Sürü Yönetimi Elemanı Benim” kursunu tamamlayan kursiyerlere sertifika töreni yapıldı.
Düzenlenen kursta, kursiyerlere mesleki temel bilgiler, teknolojik gelişmeler ile ilgili konular, hayvanlarda et ve süt verimini arttıran faktörler, hayvan sağlığı ve beslenmesi konularında eğitim verildiği kaydedildi. Kurs sonunda toplam 15 kursiyer, ‘Sürü Yönetimi Elemanı Belgesi’ almaya hak kazandı.
Törende açıklamada bulunan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mehmet Andiç şunları söyledi:
“Bakanlığımız tarafından yürütülen çalışmalarda, büyükbaş ve küçükbaş hayvan popülasyonu sayısının artırılması amaçlanmış, bu kapsamda üreticilerimize birçok destek sağlanmıştır. Bu desteklerden bir tanesi olan ve 2016 yılında başlatılan, tarımda genç kuşakların istihdamının artırılması ve tarımsal üretime kazandırılmasını amaçlayan Genç Çiftçi Hibe Programı kapsamında ilimizde başarılı bulunan 212 proje desteklenmiştir. Bunlardan 186 adedi hayvansal üretime yönelik projelerdir.
Bu kurs ile proje sahiplerine; hayvanların besleme ve bakımını yapabilme, çoğaltabilme, bulaşıcı ve yetiştirme hastalıklara karşı koruyabilme ve mücadele edebilme, biyogüvenlik uygulamalarına hâkim olma, sağım yapabilme yeteneği kazandırılmaktadır.
İlimiz hayvancılık sektörünün gelişmesini artırmak ve kırsal alanda kalkınmayı hızlandırmak için yürüttüğümüz projemizde sertifika almaya hak kazanan 15 üreticimize sertifikalarını verirken, düzenlenen eğitimlerin ilimiz tarımına katkı sağlamasını diler emeği geçen herkese teşekkür eder hepinizi saygıyla selamlarım.”
-A. Halik Görün-

(Visited 1 times, 1 visits today)