Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

Ulusal Egemenlikte 99.yıl
Türkiye, ulusal egemenlikte 99.yıldönümünü kutluyor. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı bugün tüm yurtta kutluyoruz. İlimizdeki kutlama, saat 09.00’da Anıt’a çelenk sunumu ve saygı duruşu ile başlayacak. Bunu, 09.15’te, minik öğrencilerin Vali Ürgen Alanı’ndan Spor Salonu’na kadarki kortejli yürüyüşleri izleyecek. 23 Nisan kutlamaları ve gösterilerinin bundan sonraki ağırlıklı bölümü ise 10.30’da Antakya Spor Salonu’nda yapılacak.

MKÜ Paneli Cuma günü
Milli Mücadele Ve Mustafa Kemal…
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’nde, hafta sonunda Milli Mücadele ile Ulu Önder Atatürk’ün konu edileceği bir panel düzenlenecek.
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) duyurusunda, “Tarih Düşünce ve Araştırma Topluluğu tarafından, 26 Nisan Cuma günü saat 13:30’da, Üniversitemiz Ziraat Fakültesi Konferans Salonu’nda ‘100. Yılında Milli Mücadele ve Mustafa Kemal’ adlı panel düzenlenecektir” denildi.

Göçmenler sınırda
Hatay’ın Altınözü ilçesinde, yasa dışı yollardan Suriye’den Türkiye’ye geçtikleri tespit edilen 40 düzensiz göçmen yakalandı. Sınırı yasa dışı yollardan geçtikleri belirlenen Suriye uyruklu 40 düzensiz göçmen, jandarmaya teslim edildi.

Bu katkı çiftçiye
QNB Finansbank ve Opet arasındaki iş birliği kapsamında CardFinans TarımKart sahibi çiftçiler, anlaşmalı tüm Opet&Sunpet istasyonlarından 6 ay faizsiz dönem ve hasatta ödeme avantajından yararlanabilecek.

Bayilere ödül
Petrol Ofisi A.Ş., akaryakıt istasyonlarında sunulan hizmet kalitesinin gözlemlendiği “Üçüncü Göz” programı kapsamında en yüksek puanı toplayan yedi bayisine ödül verdi.

Enflasyona karşı
Ziraat Bankası, TL yatırımlarını enflasyona karşı koruyan, Enflasyona Endeksli-Faiz Korumalı Mevduat Hesabı ile Enflasyon Korumalı (3 Aylık Dönem ve Yıllık Getirili) Mevduat Hesabı ürünlerini uygulamaya aldı.

Sivrihisar’da yakalandı
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na şehit cenazesinde yapılan saldırının faillerinden O.S.’nin yakalandığı, 5 kişinin de ifade işlemlerinin sürdüğü bildirildi.

500 EURO tedavülden kalkıyor: Cuma Günü Son…
Terör örgütleri ve kalpazanlar tarafından sıkça kullanılan ve halk tarafından tercih edilmeyen 500 Euro’luk banknotların 17 yıllık varlığı, bu hafta Cuma günü son bulacak. Avrupa’nın birçok ülkesinde geçerli olmayan 500 EURO, halen sadece Almanya ve Avusturya’da kullanılabiliyor. Bu iki ülkede de son kullanım 26 Nisan Cuma günü olacak. Avrupa Merkez Bankası Konseyi, terör finansörleri ve kalpazanlarla mücadele etmek ve vergi kaçakçılığını önlemek için paranın tedavülden kaldırıldığını açıkladı. AB Merkez Bankası Konseyi, söz konusu banknotların 2019 yılı Mart ayı itibariyle kullanılamayacağını, ancak elinde 500 Euro’luk banknot bulunanların, bunları kendi ülkelerinin merkez bankalarından her zaman bozdurma ve takas yapma imkanına sahip olduğunu açıkladı.

500 EURO tedavülden kalkıyor: Cuma günü son…
Terör örgütleri ve kalpazanlar tarafından sıkça kullanılan ve halk tarafından tercih edilmeyen 500 Euro’luk banknotların 17 yıllık varlığı, bu hafta Cuma günü son bulacak. Avrupa’nın birçok ülkesinde geçerli olmayan 500 EURO, halen sadece Almanya ve Avusturya’da kullanılabiliyor. Bu iki ülkede de son kullanım 26 Nisan Cuma günü olacak. Avrupa Merkez Bankası Konseyi, terör finansörleri ve kalpazanlarla mücadele etmek ve vergi kaçakçılığını önlemek için paranın tedavülden kaldırıldığını açıkladı. AB Merkez Bankası Konseyi, söz konusu banknotların 2019 yılı Mart ayı itibariyle kullanılamayacağını, ancak elinde 500 Euro’luk banknot bulunanların, bunları kendi ülkelerinin merkez bankalarından her zaman bozdurma ve takas yapma imkanına sahip olduğunu açıkladı.

Üniversite mezununa 2 yıl sağlık hizmeti
Yeni mezunlar 2 yıl sağlıktan ücretsiz yararlanıyor
Üniversiteden mezun olan gençlere, hayatlarına borçla başlamamaları için büyük kolaylık sağlanıyor. Yeni mezun gençler, 2 yıl boyunca Genel Sağlık Sigortası’ndan (GSS) prim ödemeden yararlanabiliyorlar. Büyük beklentilerle üniversiten mezun olan gençlerin iş bulana kadar borç sorumluluğu altına girmemeleri için büyük bir fırsat sunuluyor.
Haziran ayı ile birlikte üniversitelerin diploma törenleri başlayacak. Yeni mezunlar, sevinçle diplomalarını alıp keplerini fırlatacaklar. Diploma ile birlikte, gençlerin öğrencilik statüleri de sonlanacak. Yeni mezun gençler için Genel Sağlık Sigortası’ndan (GSS) yararlanma açısından 10 Şubat 2016 tarihinde yapılan değişiklikle, 2 yıl boyunca prim muafiyeti getirildi. Dolayısıyla yeni mezunlar, iş bulana kadar sağlık sigortasından yararlanabilecek ve hayata borç ile başlamayacaklar. Genel Sağlık Sigortası’ndan 2 yıl süresince muaf olmak, gençlerin geleceğe ilişkin planlarını yapmaları açısından son derece önemli.
Yaklaşık iki yıl önce yapılan değişiklik öncesinde, liseden ya da üniversiteden mezun olan gençler, mezuniyet sonrasında ebeveynleri üzerinden sağlık hizmeti almaya devam edemiyorlardı. Burada, yaş sınırı ve eğitime devam etme koşulu nedeniyle gençlerin gelir testine girerek, GSS (Genel Sağlık Sigortası) primini yatırması gerekiyordu. Değişiklik sonrasında söz konusu gençler için iki yıllık süreyle GSS prim muafiyeti getirildi. Böylece, liseden mezun olan bir genç 20 yaşını, üniversiteden mezun olan bir genç ise 25 yaşını aşmadığı sürece bu muafiyetten faydalanabiliyor.
Dolayısıyla, 2019 bahar döneminde mezun olan gençler için Sosyal Güvenlik Kurumu, mezuniyet tarihi itibarıyla iki yıl muafiyet tanımlayacak. Bu sayede yeni mezun gençler, bir işe girmemeleri halinde, söz konusu tarihe kadar sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanabilecekler.

Proje ertelendi
Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde 25 Nisan’da yapılacağı açıklanan Tarımda Milli Birlik Projesi’nin tanıtım toplantısı ertelendi.

‘Faiz’ çağrısı
TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Özel bankalar kamu bankaları gibi faizleri düşürerek, müteahhitler de konut stokunun azalması için konut fiyatlarını aşağı çekerek elini taşın altına koymalı” dedi.

İşçiye haber
Milyonlarca işçiye müjdeli haber Yargıtay 9. Hukuk Dairesi’nden geldi. Yüksek Mahkeme, gerçek ücret üzerinden SGK primlerinin yatırılmamasının işçiye haklı fesih hakkı vereceğine, haklı sebeple fesihte işçiye kıdem tazminatı ödeneceğine hükmetti.

Elektronik ihale
Geçen yıl 3 milyar liranın üzerinde yardım yapan, uluslararası alanda ise 45 ülkede 7 milyon 700 bin kişiye yardım ulaştıran Türk Kızılayı, elektronik ihale sistemine geçti.

SoloTürk Hatay’da
Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı akrobasi timi SOLOTÜRK, İskenderun ilçesinde gösteri uçuşu yaptı. Gösteriyi çok sayıda vatandaş sahilden izledi. Kordon boyunda binlerce vatandaş tarafından ilgiyle izlenen gösteri, yaklaşık 30 dakika sürdü.

Sonuçlar Mayıs’ta
‘Okul yöneticiliği’ sınavı yapıldı. Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullara müdür ve müdür yardımcısı seçmek için ilk kez düzenlenen ve 56 bin adayın katıldığı 2019-MEB-EKYS sonuçlarının 16 Mayıs’ta açıklanması planlanıyor.

Fiyatlar düşecek
Türkiye Halciler Federasyonu Başkanı Tavşan, yeni mahsulle birlikte, soğan ve patates, havaların ısınmasıyla da biber ve domates fiyatlarında düşüş yaşanacağını belirtti.

Neredeyse
100 Milyar
Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de sosyal güvenlik sistemini tamamlayıcı olarak kurulan Bireysel Emeklilik Sistemi’nde (BES) katılımcıların fon tutarı ve devlet katkısı fon tutarının toplam büyüklüğü 100 milyar liraya koşuyor.

Bakan’dan Müjde
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, “Türk lirası ile ihracat yapan KOBİ’lere kredi imkanı sağlayan Türk Eximbank, KOBİ dışı firmalara da kredi kullandırılmasına başlayacak” dedi.

Bozuk para bolluğu
Yılın ilk çeyreğinde, cebimize, 67 milyon 397 bin 400 TL’lik bozuk para girdi. 2009 yılından bu yana cebimize giren bozuklukların toplamı 2 milyar 798 milyon 593 bin 768 TL’ye ulaştı.

Yüzde 9,3 getiri
Gram altın dolar kurundan bulduğu destekle yükseliş eğiliminde hareket ederken, yıl başından bu yana yatırımcısına yüzde 9,3 kazandırdı.

Hatay’dan İzmir’e
Korolar buluşuyor
Bu yıl 18’incisi düzenlenen Mersin Uluslararası Müzik Festivali kapsamında gerçekleştirilecek 20. Nevit Kodallı Çoksesli Korolar Şenliği’nde 52 koro ve binin üzerinde korist bir araya gelecek. Mersin Uluslararası Müzik Festivali kapsamında, Türk besteci Prof. Dr. Nevit Kodallı adına 26 Nisan’da başlayacak ve ücretsiz gerçekleştirilecek şenlikte, 52 koro ve binin üzerinde korist kentte misafir edilecek. Mersin Kültür Merkezi Opera Sahnesi’nde gerçekleştirilecek şenlik kapsamında, 27 Nisan’da çeşitli konserler olacak. Korolar, 28 Nisan Pazar günü saat 06.00’da ise Soli Pompeiopolis Antik Kenti’nde özel bir konser verecek ve şarkılarıyla güneşin doğuşunu karşılayacak. Konser sonunda ise katılımcı korolar “Ağacın Türküsü” eserini hep birlikte seslendirecek.

Önemli veri
25 Nisan Perşembe: 14:00/TCMB 1 Hafta Vadeli Repo Faizi (politika)/25 Nisan/Beklenti: % 24.00/Önceki: % 24.00

Savaşın izleri
Onun resimlerinde
Hatay’ın Dörtyol ilçesinde yaşayan Suriyeli Ressam Amir Beal, iç savaş nedeniyle ülkesinde yaşadığı kötü anıları resim yaparak unutmaya çalışıyor. “Acılarımı, kederlerimi, kötü anılarımı resimle silmeye çalışıyorum.”

Saldırı kınandı
Bağımsız Sağlık Sen Genel Merkez Yöneticisi, aynı zamanda Hatay İl Temsilciliği Onursal Başkanı olan Metin Yılmaz, “CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na yapılan saldırıyı kınıyor, geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum” dedi.

Konferansa davet
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Özel Eğitim Bölümü ve Özel Eğitim Topluluğu (ÖZET) işbirliğiyle düzenlenecek olan 9. Ulusal Özel Eğitim Öğrenci Kongresi, 24-25-26 Nisan 2019 tarihlerinde düzenlenecek.

Başkana tebrik
Yeni Hatay Gazeteciler Cemiyeti Başkan Ahmet Yetişen, Yönetim Kurulu ve üyelerinin, göreve başlayan belediye başkanlarına ziyaretleri devam ediyor. Cemiyet’in bu yöndeki son ziyareti, Antakya ve Defne Belediye Başkanları oldu.