Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

Hatay’da 10 DEAŞ Militanı ele geçti
Hatay’da, terör örgütü DEAŞ adına faaliyette bulundukları iddia edilen 10 zanlı gözaltına alındı. Konuya ilişkin alınan bilgiye göre, İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele ve İstihbarat Şube Müdürlükleri ekipleri, 1 Mayıs öncesinde eylem yapabilme ihtimali olan, Türkiye’de örgütsel irtibatları bulunan, eleman temini alanında faaliyet yürüten, sınırdan yasa dışı geçişleri organize eden ve bu kişilerin yurt içinde farklı illere gönderilmesini sağlayanların yakalanması için çalışma başlattı. Bu kapsamda; Antakya, İskenderun, Reyhanlı ve Dörtyol ilçelerinde eş zamanlı operasyon düzenlendi. Operasyonlarda, terör örgütü DEAŞ adına faaliyette bulundukları ileri sürülen 10 şüpheli gözaltına alındı. Şüpheliler, sorgulanmak üzere İl Emniyet Müdürlüğüne getirildi.

Bu yılki Ramazan Fitresi 23 TL
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Ramazan fitresinin bedelinin 23 Türk Lirası olduğunu söyledi.
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, açıklamasında, “Vatandaşlarımız Ramazan ayı boyunca zekat, fitre, fidye, sadaka, gıda paketi, bayramlık kıyafet gibi bağışlarını ‘www.tdv.org ve bagis.tdv.org’ adreslerinden online yapabileceği gibi; il ve ilçe müftülükleri, TDV şubeleri, tüm PTT şubeleri ve anlaşmalı bankalar aracılığıyla da yapabileceklerdir. Ayrıca, bağışçılarımız, tüm GSM operatörlerine bağlı faturalı ve faturasız hatlardan 5601’e SMS göndererek fitre bağışında bulunabilecektir. Bir SMS ücreti, bir fitre bedeli olan 23 Türk Lirası’dır” dedi.

Meclis Toplanıyor
Antakya Belediye Meclisi,
2 Mayıs Perşembe günü (yarın) saat 14.00’te Atatürk Caddesi Mahfel Meclis Salonu’nda Mayıs ayı olağan toplantısını yapacak. Yarınki meclis gündeminde; Meclis tatil ayının görüşülmesi, 2018 mali yılı kesin hesabının görüşülmesi, Belediye Başkan Yardımcısının aylık ödeneğinin tespiti ve imar tadil teklifleri bulunuyor.

Yılmaz’dan 1 Mayıs Mesajı
Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, 1 Mayıs İşçi Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Başkan Yılmaz, mesajında; emeğin, alın terinin, dayanışma ve yardımlaşmanın kutlandığı bu günde, tüm işçilerin ve emekçilerin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü kutladı.

Erhan Aksay Futbol Turnuvası Yarın Başlıyor…
Hatay Büyükşehir Belediyesi’nce (HBB) bu yıl 35’incisi düzenlenen Erhan Aksay Futbol Turnuvası’nın açılış maçı, 2 Mayıs Perşembe günü (yarın) saat 19.30’da HBB Esentepe Futbol Sahası’nda gerçekleştirilecek. Erhan Aksay Futbol Turnuvası’nın açılış vuruşunu, merhum Erhan Aksay’ın eşi Meziyet Aksay gerçekleştirecek. Turnuvaya, HBB Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş da katılım gösterecek.

DYD’nin yürüyüş etkinliği
10 Mayıs’ta…
Diyabetle Yaşam Derneği Hatay Şubesi ile Hatay İl Sağlık Müdürlüğü öncülüğünde düzenlenen “Sağlık İçin Hareket Et” adlı yürüyüş etkinliği 10 Mayıs’ta yapılıyor.
Diyabetle Yaşam Derneği Hatay Şube Başkanı Süleyman Nayman, 10 Mayıs Cuma günü saat 10.00’da kent halkını “Sağlık İçin Hareket Et” etkinliğine davet ettiklerini kaydederek, Antakya Atatürk Parkı’nda birlikte yürüyüş düzenleneceğini duyurdu.

Huzurevlerinde yaş:
“65’e çıkarılacak”
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Orhan Koç, “Huzurevlerinde 60 yaşın üstünde aktif yaşlılar kalıyor. Bunu 65’e çıkaracağız” dedi.

Bugün enerji verilemeyecek yerler
Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi, ilimize sürdürülebilir enerji temini için şehir şebekeleri ile trafolara yönelik bakım, onarım ile yenileme çalışmaları kapsamında kesinti uyguluyor. İlimizde bugünkü enerji kesintisi programı şöyle:
Antakya İlçesi Ekinci Mahallesi Cengiz ve Ak Sokaklara 8:30-16:30 saatleri arası,
Samandağ İlçesi Atatürk, Yeni, Koyunoğlu, Mızraklı ve Yeşilköy Mahallelerine 9:00-17:00 saatleri arası, Payas İlçesi Cumhuriyet Mahallesi, Fener, Varol, Tekcan, Sezen, Palmiye, Mazı, Fahrettin Altay, Emek sokaklarına 9:00-17:00 saatleri arasında AG-Hizmet Alım çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

Antakya Belediyesi’nden işçisine ödeme
Antakya Belediyesi, işçi personeli 122 kişiyi, 30 yevmiye tutarındaki ikramiye ödemesi ile sevindirdi. Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz’ın talimatıyla, ikramiye, 122 işçi personelin kıdem ve hizmet yılı esaslarına göre hesaplanarak banka hesaplarına yatırıldı.

Okul Müdürünün acılı günü
Annesi Vefat Etti
İlimiz Defne ilçesindeki Çökek Ortaokulu Müdürü acılı bir gün yaşadı. Çökek Ortaokulu Müdürü Mustafa Doğru’nun annesi geçtiğimiz hafta sonunda vefat etti. Merhumenin cenazesi, 27 Nisan Cumartesi günü öğle namazını müteakip Kisecik Mahallesi’nde defnedildi.
ANTAKYA, merhumeye Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diler.

Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin
Liselilere yönelik Projesi:
‘Genç Fikirler Yarışıyor’
Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB), hızlı ve düzensiz bir yapılaşmaya giden Hatay’da, sağlıklı kentleşmenin sağlanabilmesi için yeni bir projeye imza atmaya hazırlanıyor. ‘Genç Fikirler Yarışıyor’ adı altındaki projeyi hayata geçiren HBB, kentleşme konularından; ulaşım, atık yönetimi, kalabalıklaşma ve nüfus yoğunluğunun getirdiği olumsuzlukların giderilmesine yönelik çalışmalar ile doğal çevrenin korunması konularından birini seçerek ‘Benim Bir Önerim Var’ diyen tüm lise 1, 2, 3 ve 4. Sınıf öğrencilerinin başvurularını bekliyor. Her öğrencinin yalnızca bir fikir ile katılabileceği yarışmaya başvurmak isteyen gençler; mail ortamında adını, soyadını, okulunu, yaşını ve yaşadığı ilçeyi belirterek, en az 150 kelime ve en fazla 250 kelime olacak şekilde, başvurusunu [email protected] adresine gönderebilecek.
Fikrin son gönderim tarihinin 15 Mayıs Çarşamba günü saat 17.00, sonuçların açıklanacağı tarihin ise 19 Mayıs Pazar günü olduğunun altını çizen HBB yetkilileri, proje sonunda seçilen ve uygulanabilir 10 fikrin sahibi gencin, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’ın da katılım göstereceği, Hatay UNESCO Gastronomi Evi’nin Cumhuriyet Odası’nda gerçekleştirilecek yemek programında ağırlanacağını bildirdi.

360 bin siber atak
Kaspersky Lab Küresel Araştırma ve Analiz Ekibi Müdür Yardımcısı Sergey Novikov, “2019 yılında her gün 360 bin benzersiz siber atak yapılıyor ve bu tehditlerin yüzde 90’ı geleneksel siber suçlar” dedi.

Kanser riski
Medicana Bahçelievler Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Sarper Işıksel, meme kanserine yakalanma yaşının düştüğünü belirtti. Işıksel, erkeklerde meme kanserinin kadınlarda olduğundan daha saldırgan seyrettiğini aktardı.

Yayman’dan proje:
Yöresel pazarlar
Ak Parti Hatay Vekili Hüseyin Yayman: “Bir tane Antakya istikametine bir tane de Gaziantep istikametine çok küçük basit şirin ekolojik pazar da diyebileceğimiz yöresel ürünler pazarı yapacağız.”

Kağıtsız İhracat
Ticaret Bakanlığının dijital ihracatın kapısını araladığı “Kağıtsız Gümrük Projesi” ile ihracatta kağıt belge ibrazı bitecek, arşivleme yükü ortadan kalkacak, zaman ve maliyet kaybı sona erecek.

Fitre netleşti
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, ramazan fitresinin bedelinin 23 Türk Lirası olduğunu söyledi.

Fiyatlar düşecek
Türkiye Sebzeciler, Meyveciler ve Seyyar Pazarcılar Federasyonu (TÜSPAF)
Mayıs’ın ilk haftalarında tarla sezonu başlayacağını belirterek, “Vatandaşın mutfağına aldığı sebze ve meyvenin fiyatları yarı yarıya düşecek” dedi.

Jandarma uygulaması
Jandarma Genel Komutanlığı yurt genelin-deki sorumluluk bölgele-rinde 16 bin personel ile “Türkiye Duman” uygulaması gerçekleştirdi.

Bakan’dan kınama
Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Aksaray Barosu’na kayıtlı avukat İbrahim Ergin’in silahlı saldırıda hayatını kaybettiği olayı şiddetle kınadı.

Türkçe öğretilecek
Milli Eğitim Bakanlığı ile TRT Genel Müdürlüğü’nce, haber spikerleriyle iş birliği yaparak öğretmenlere yönelik Türkçe’nin kullanımı ve diksiyon eğitimlerini içeren “Önce Türkçe Projesi” başlatıldı.

Esnafın da çağrısı
Köye dönüş için
Köy nüfuslarının artırılması için köye dönüş projelerindeki kriterlerin cezbedici olmasının gerektiğine dikkati çeken TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ‘Kooperatiflerin etkinliği artırılmalı’ dedi.

Enflasyon tahmini
Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, “Enflasyonun, 2019 sonunda yüzde 12,1-17,1 aralığında (orta noktası yüzde 14,6) gerçekleşeceğini tahmin ediyoruz” dedi.

Mart İhracatı
Türkiye’nin ihracatı, Mart’ta, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 0,4 azalarak 15 milyar 486 milyon dolara, ithalatı yüzde 17,8 azalışla 17 milyar 622 milyon dolara geriledi.

FETÖ Operasyonu
Ankara’daki FETÖ soruşturması kapsamında, Jandarma Genel Komutanlığı’ndan 15 asker ve örgüt okullarında çalışan 16 öğretmen için gözaltı kararı verildi.

Turizm geliri
Türkiye, yılın ilk çeyreğinde 6 milyon 859 bin 710 ziyaretçi ağırladı, 4 milyar 629 milyon 679 bin dolar turizm gelirine ulaşıldı.