Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

Hatay’da yakalanan
10 DEAŞ üyesi Adliyede
Hatay’da, terör örgütü DEAŞ adına faaliyet yaptıkları iddiasıyla gözaltına alınan 10 kişi Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi. Hatay İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele ve İstihbarat Şube Müdürlüğü ekipleri, 1 Mayıs öncesinde terör örgütü DEAŞ adına eylem yapabilme ihtimali olan, Türkiye’de örgütsel irtibatları bulunan, eleman temini alanında faaliyet yürüten, sınırdan yasa dışı geçişleri organize eden ve yurt içinde bunların farklı illere gönderilmesini sağladığı değerlendirilen kişilerin yakalanması için çalışma başlatmış ve 10 şüpheliyi gözaltına almıştı. Gözaltına alınanlar dün sabah Adliyeye sevk edildi.

Nisan Enflasyonu % 1,69
TÜİK verilerine göre, Nisan ayında enflasyon bir önceki aya göre %1,69, bir önceki yılın Aralık ayına göre %4,00, bir önceki yılın aynı ayına göre %19,50 ve on iki aylık ortalamalara göre %19,39 artışla gerçekleşti.
Nisan ayında en yüksek artış, %6,77 ile alkollü içecekler ve tütün grubunda oldu. Nisan ayında; ana gruplardan giyim ve ayakkabıda %5,36, ev eşyasında %2,65, çeşitli mal ve hizmetlerde %1,94 ve gıda ve alkolsüz içeceklerde %1,40 artış gerçekleşti. TÜFE’de, bir önceki yılın aynı ayına göre ev eşyası %27,64, çeşitli mal ve hizmetler %27,47, sağlık %19,75 ve lokanta ve oteller %19,58 ile artışın yüksek olduğu diğer ana harcama grupları oldu.

Kaymakam desteği
İskenderun Kaymakamı İskender Yönden, İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) tarafından düzenlenen “4.Teknoversite Günleri” açılış programına iştirak ederek, akademisyenler, mucit öğrenciler ve geleceği-mizin teminatı olan gençleri-miz ile bir araya geldi.

FETÖ Operasyonu
Jandarma Genel Komutanlığındaki FETÖ yapılanması soruşturması kapsamında 48’i görevde 53 astsubay hakkında gözaltı kararı verildi.

e-ticaret büyüyor
TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan, “Türkiye’de e-ticaretin toplam pazar büyüklüğü yıllık ortalama yüzde 31’lik artış kaydediyor. Pazar 2018 yılında 60 milyar liralık hacme ulaştı” dedi.

ALES Sınavı
ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, 5 Mayıs Pazar günü düzenlenecek olan Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı’na (2019-ALES/1) 259 bin 649 adayın gireceğini bildirdi.

Yetim aylığına onay
Hem anne hem baba
Yargıtay 21. Hukuk Dairesi, İzmir Bölge Adliye Mahkemesi’nin “Sosyal Güvenlik Kurumunun (SGK) anne ve babasından ayrı ayrı yetim aylığı alan bir kadının maaşından birini kesemeyeceği” yönündeki kararını onadı.

Gümrük Vergisi!
Yağ sanayicilerinin talebi yerine getirildi. 30 Haziran’a kadar 100 bin ton gümrük vergisiz yağlık ayçiçeği tohumu ithal edilebilecek.

Zam şampiyonu
Tüketici fiyatları bazında Nisan ayında en yüksek fiyat artışı, yüzde 31,90 ile limonda görüldü. Geçen ay fiyatı en fazla düşen ürünlerin başında ise yüzde 48,20 ile patlıcan geldi.

Nezaket ziyareti
İTSO Eğitim ve Kalkınma Vakfı yönetimi, 31 Mart Yerel seçimlerinde Cumhur İttifakı’ndan Belen Belediye Başkanı seçilen İbrahim Gül’ü makamında ziyaret ederek yeni görevinde başarı diledi.

İlk 10’da değiliz
Uluslararası Rekabet Araştırmaları Kurumu tarafından hazırlanan İllerararası Rekabetçilik Endeksi sonuçları-na göre, liste zirvesinde İstanbul, Ankara, İzmir, Kocaeli, Bursa, Eskişehir, Antalya ve Konya var. Hatay, ilk 10’da değil.

Nafaka ne olacak?
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı’nın Çalıştayı’nda, “Evlilik süresine göre nafakanın belirlenmesi” sonucu çıktı. Bazı hukukçular göre, nafakanın belirli bir sürede sabitlenmesi gerekli.

Göç halindeyiz!
Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK), “Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi-2018” sonuçları kapsamında “şehirlerdeki ikamet verileri ile göç istatistiklerine” göre, ikamet ettiği ilde doğanların oranı yüzde 64,38, ikamet ettiği ilden farklı bir kentte doğanların oranı yüzde 31,16 oldu.

FETÖ Operasyonu
Deniz Kuvvetleri Komutanlığındaki FETÖ yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında haklarında yakalama kararı verilen, 14’ü halen görevli 29 askerden 26’sı gözaltına alındı.

Google’de uygulama
İnternet arama motoru Google, kullanıcılarına arama ve yer geçmişini 3 veya 18 ay geçtikten sonra otomatik silme seçeneği sunacak. Google hâlihazırda; YouTube, Maps ve Search sitelerini kullananların verilerini manuel silmelerine izin veriyor.

Yüzde 75 azalma
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Plastik poşetleri 1 Ocak itibarıyla ücretli hale getirdik ve kullanımda yaklaşık yüzde 75 azalma gördük” dedi.

Hububat alımı
Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO): “Ürün bedeli ödemeleri, ürünün TMO’ya teslim edildiği tarihten itibaren 10 gün içerisinde üreticilerin banka hesaplarına aktarılacak. Türkiye genelinde bulunan yaklaşık 270 iş yerinde ve protokol imzalanan lisanslı depolarda alım faaliyeti gösterilecek.”

Kurumlararası geçişe
Düzenleme geldi
Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelikle, kamu personelinin kurumlar arasında geçici görevlendirilmesine ilişkin usul ve esaslar yeniden düzenlendi.

İskenderun Kurtuluş Günü Festivali
5 Temmuz’da…
İskenderun Belediyesi ev sahipliğinde, ilçenin kurtuluş günü olan 5 Temmuz’da festival düzenlenmesi kararı alındı.
İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, İskenderun’un kurtuluş günü olan 5 Temmuz’da geleneksel hale gelen ve geçmiş dönem Belediye Başkanlarının yapmadığı festivalleri bu yıldan itibaren yeniden gerçekleştirme kararı aldı. İskenderun Belediye Meclisi Mayıs ayı oturumunda, 34. İskenderun Kültür ve Turizm Festival Komitesi üyelerinin belirlendiği ve çalışmalara en kısa zamanda başlanacağı kaydedildi.

Turizm %4,6 arttı
Turizm geliri; Ocak, Şubat ve Mart aylarından oluşan I. çeyrekte, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %4,6 artarak 4 milyar 629 milyon 679 bin dolar oldu. Turizm gelirinin (cep telefonu dolaşım ve marina hizmet harcamaları hariç) %80,3’ü yabancı ziyaretçilerden, %19,7’si ise yurt dışında ikamet eden vatandaş ziyaretçilerden elde edildi. Bu çeyrekte yapılan harcamaların 4 milyar 86 milyon 903 bin dolarını kişisel harcamalar, 542 milyon 776 bin dolarını ise paket tur harcamaları oluşturdu.

MKÜ çalışanı vefat etti
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde görev yapan Mehmet Ergüder vefat etti. Merhumun cenazesi önceki gün saat 13.00’te Mezarlık Kompleksi’nden kaldırılıp 14.30’da Yayladağı Olgunlar Mahallesi aile mezarlığında defnedildi.
ANTAKYA, merhuma Allah’tan rahmet, ailesine ve sevenlerine başsağlığı diler.

2018 Yılında 553 Bin 202 Kişi Evlendi
2018 yılında Türkiye’de yapılan evlilik sayıları illere göre ayrılırken, toplamda 553 bin 202 evlilik yapıldığı saptandı. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, 2018 yılında toplam 553 bin 202 evlilik yapıldığı saptandı.
En çok evliliğin yapıldığı il İstanbul olurken, böylelikle 101 bin 43 kişinin dünya evine girdiği görüldü. İstanbul’dan sonra en çok evliliğin 34 bin 566 kişi ile Ankara’da gerçekleştiği gözlenirken, 29 bin 534 ile İzmir’de, 19 bin 784 ile de Bursa’da olduğu kaydedildi. Buna karşın Türkiye’deki en az evlenme oranı Bayburt’ta gerçekleşti, geçen yıl burada evlenenlerin sayısı sadece 399 kişi oldu.

Amik’te normalleşme
Kış aylarında yaşanan sel nedeniyle bir bölümü sular altında kalan Hatay’daki Amik Ovası’nda, havanın ısınması ve ekiplerin çalışmasıyla su seviyesi düştü. Ova’da DSİ ekipleri çalışmalarını sürdürüyor.

Teravih, Pazar günü!
11 ayın sultanı, huzur ve bereket ayı Ramazan’ın ilk teravih namazı 5 Mayıs Pazar günü kılınacak. Müslümanlar için büyük öneme sahip üç aylardan ramazanın ilk orucu için pazarı pazartesiye bağlayan gece sahura kalkılacak.

Arı ölümleri
Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği açıklamasında, Türkiye’de son dönemde yaşanan arı ölümlerinin, zirai ilaçların gece kullanılmasıyla önlenebileceği bildirildi.

‘Kozmetik’ uyarısı
Türk Dermatoloji Derneği, anne adaylarının gebelikte kullandıkları kozmetiklerin bebek sağlığı üzerinde olumsuz etkileri olabileceği konusunda uyarıda bulundu.