Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Kısa kısa haberler

Öğretmenlerde il dışı atamaları

Öğretmenlerde il dışı atamaları
Başvurular Cuma Günü Başlıyor
MEB tarafından, Öğretmenlerin 2019 il dışı atama duyurusu yayımlandı. Bakanlığın eğitim kurumlarında görev yapan kadrolu Öğretmenlerin, 2019 yılı iller arası isteğe ve zorunlu çalışma yükümlülüğüne bağlı yer değiştirme işlemleri ile ilgili takvim belirlendi. Buna göre, Öğretmenler, il dışı tayin istemine 14 Haziran ile 20 Haziran tarihleri arasında başvurabilecekler. Atamalar ise 24-25 Haziran tarihlerinde yapılacak.

MKÜ-YT Konferansı 11 Temmuz’da
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Yeniler Topluluğu tarafından 11 Temmuz 2019 tarihinde saat 15:00’te “Milli Birlik ve Beraberlik” adlı söyleşi gerçekleştirilecek. Atatürk Konferans Salonu’ndaki etkinliğin, MKÜ Akademisyenleri, personeli ve öğrencilere açık olduğu duyuruldu.

Savaş, hafta sonu İstanbul’da
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Hatay Dernekler Federasyonu’nun davetlisi olarak hafta sonunda İstanbul’a gidiyor. Savaş’ın, 14 Haziran Cuma günü İstanbul Maltepe Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde saat 19.00’da, 16 Haziran Pazar günü saat 18.00’de de Küçükçekmece’deki Sefaköy Kültür Merkezi’nde İstanbullu hemşerileri ile buluşacağı duyuruldu.

Esnafın talebi
ÖTV başlığında
Ticari araçların ÖTV’siz olarak yenilenmesine ilişkin kanunun süresinin 30 Haziran’da dolacağını hatırlatan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ‘Ticari araçların ÖTV’siz yenilenmesi teşviğinin süresi uzatılmalı, uygulamada karşılaşılan sorunlar da çözüme kavuşturulmalı. Tüm esnafın bu haktan yararlanması sağlanmalı’ dedi.

Tokdemir ve Güzelmansur’dan
Şehit Mesajları
Hatay’ın CHP’li 2 Milletvekili, Mehmet Güzelmansur ile İsmet Tokdemir, ayrı ayrı yayınladıkları mesajlarla, Suriye’nin Azez kentinde Türk Askeri hemşerimizin Şehit edilmesiyle sonuçlanan saldırı olayını kınadı.
Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir’in mesajı şöyle:
“Suriye’nin Azez kentinde bulunan Türk Silahlı Kuvvetleri üssüne PKK ve PYD’li teröristlerce yapılan saldırıda Şehit olan Hataylı hemşehrimiz Uzm. Çvş. Halil Kurt’a Allah’tan rahmet, ailesi ve milletimize sabır diliyorum. Başımız sağ olsun.”
Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur’un da terörü kınayan, Şehidimize rahmet, ailesi ile Türk Milletine başsağlığı içeren mesajı şöyle:
“Suriye’nin Azez kentinde PKK ve PYD’li teröristlerce düzenlenen hain saldırıda Şehit olan hemşehrimiz Uzman Çavuş Halil Kurt’a Allah’tan rahmet, yaralı askerlerimize acil şifalar dilerim. Milletimizin başı sağ olsun.”

Sağlıkta 3000 Doktor bekliyor
Sınav Tarihi Hala Açıklanmadı
Sağlık Bakanlığı, 16 Temmuz 2018 tarihinde, eğitim ve araştırma hastanelerinde 1527 başasistanlık kadrosu için internet sitesinden başvuru ilanı yaptı. Bu ilanda, 900 TL başvuru ücreti ile başvuru evrakları, belirtilen adrese 31 Temmuz 2018 tarihine kadar gönderilmesi istenildi. Komisyon kararınca, başvuru süresi 31 Aralık 2018 tarihine kadar uzatıldı. Bu süre içerisinde, Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından 5 Eylül 2018 tarihinde 21.Başasistanlık Sınavı Bilimsel Danışma Komisyonu oluşturuldu. Sağlık Bakanlığı, yaklaşık 11 ay önce ilanı yapılan başasistanlık sınavının tarihini hala açıklamazken, sınava başvuran yaklaşık 3000 uzman hekim mağdur durumda. Uzman hekimler, başasistanlık sınavının bir an önce yapılmasını bekliyor.

Yıldırım-İmamoğlu
16 Haziran’da TV’de
Binali Yıldırım ile Ekrem İmamoğlu’nun tüm kanallara açık ortak yayını, 16 Haziran’da İsmail Küçükkaya’nın moderatörlüğünde Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda yapılacak. Moderatör, her bir adaya eşit soru ve eşit süre ilkesine göre sorular soracak.

Gülen’in iadesi için
Ankara’nın girişimi
Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün Washington’da ABD’li mevkidaşı Barr ile yapacağı görüşmeyle, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in iadesine ve örgüte yönelik ABD’li ve Türk yetkililerin bir araya geldiği görüşme sayısı 7’ye yükselecek.

Savaş’tan Şehit Mesajı
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, bir mesajla, Suriye’nin Azez kentinde Türk Askeri hemşerimizin şehit edilmesiyle sonuçlanan saldırı olayını kınadı. BŞB Başkanı Doç. Dr. Savaş’ın mesajı şöyle:
“Suriye’nin Azez kentinde bulunan Türk Silahlı Kuvvetleri üssüne PKK ve PYD’li teröristler tarafından düzenlenen saldırıda Şehit olan hemşehrimiz Uzm. Çvş. Halil Kurt’a Allah’tan rahmet, ailesine sabır diliyorum. Başımız sağ olsun.”

CHP’den başvuru
CHP, “31 Mart seçimleri öncesi farklı siyasi partilerden belediye meclis üyesi adaylarının kişisel verilerinin servis edildiği” iddiasıyla ilgili Kişisel Verileri Koruma Kuruluna ikinci kez başvurdu.

Bugün başlıyor
MKÜ’den yapılan açıklamada, “11-12 Haziran tarihlerinde Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Sökmen Kampüsünde gerçekleştirilecek olan Teknouzay Bilim Şenliği’ne katılımlarını dileriz. Etkinlik, Atatürk Konferans Salonu’nda saat 09.00’da başlayacaktır” denildi.

Çevre Haftası
Hatay Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı tarafından her yıl bir haftaya yayılan etkinlikler ile kutlanan Çevre Haftası, bu yıl da düzenlenecek etkinliklerle kutlanacak.

Sonuçlar 24’ünde
Ortaokul son sınıf öğrencileri, Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında yapılan merkezi sınav sonuçlarını 24 Haziran’da öğrenecek.

Can kaybı azaldı
Son 10 yılda motorlu araç sayısındaki yüzde 61’lik artışa rağmen aynı dönemdeki bayram tatillerinde meydana gelen trafik kazalarında bir güne düşen can kaybı 20 düzeyinden, 10 düzeyine indi.

Faiz bekleniyor
Küresel piyasalarda pozitif seyir devam ederken, yurt içinde yeni haftanın odağında TCMB’nin çarşamba günü gerçekleştireceği PPK toplantısı yer alıyor.

Dolar kazandırdı
En yüksek aylık reel getiri, yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) ile indirgendiğinde %2,38, tüketici fiyat endeksi (TÜFE) ile indirgendiğinde ise %4,12 oranlarıyla Amerikan Doları’nda gerçekleşti.

Ülkenin % 17’si
Türkiye ve içinde bulunduğu bölgenin ekosistem bütünlüğü ile biyolojik çeşitliliğinin korunması amacıyla korunan alanlar, 2023 yılına kadar ülke yüzölçümünün yüzde 17’sine ulaştırılacak.

FETÖ Davaları
Darbe girişimi ve Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’na (FETÖ/PDY) ilişkin, Haziran ayında 9 ildeki 26 davada 1626 sanığın yargılanmasına devam edilecek.

Tünel yoğunluğu
Ramazan Bayramı tatilini memleketleri ya da tatil beldelerinde geçirmek isteyenlerin yoğun kullandığı Anadolu Otoyolu’nun Bolu Dağı Tüneli kesiminden, 10 günde 710 bin araç geçiş yaptı.

Zil çalıyor
17 Eylül 2018 Pazartesi başlayan 2018-2019 eğitim öğretim yılı, 14 Haziran Cuma günü sona erecek. Bu arada, Milli Eğitim Bakanlığı’nın yeni çalışma takvimine göre, 2019-2020 eğitim öğretim yılı bir hafta öne çekilerek 9 Eylül 2019’da başlatılacak.

Tüberküloz ‘sorun’
Sağlık Bakanlığı verilerine göre, Türkiye’de tüberküloz hasta sayısı, her yıl yaklaşık yüzde 4-5 oranında azaldı. Tüberküloz insidansı 2005’te yüz binde 29,4 iken, bugün yüz binde 14,6’ya düşürüldü.

MEB araştırması
Milli Eğitim Bakanlığı’nca, Türkiye genelindeki 82 Güzel Sanatlar ile 76 Spor Lisesinin 9. sınıflarına özel yetenek sınavıyla 11 bine yakın öğrenci yerleştirilecek.

Meclis gündemi
TBMM Genel Kurulu, yeni askerlik sistemini kapsayan Askeralma Kanunu Teklifi’nin görüşmeleri için mesai yapacak

‘Uçuşa’ geçti
Türkiye’nin 2018 yılı hava kargo ile yaş meyve sebze ihracatı, önceki seneye göre yüzde 71 artarak 18 milyon 58 bin dolara yükseldi.
.