Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

Sözleşmeli Öğretmenlerde Mazeret Tayinleri
Başvuru 2 Eylül…
Milli Eğitim Bakanlığı, Sözleşmeli Öğretmenlerde mazerete dayalı atama isteklerinin yeni ayın ilk haftasında yapılabileceğini bildirdi. Milli Eğitim Bakanlığı duyurusuna göre, sağlık mazeretine bağlı yer değişikliği başvuruları, Sözleşmeli Öğretmenlerin kendisi eşi, çocukları ile anne veya babasının sağlık mazeretine bağlı olarak gerçekleştirilecek olup, sayılanlar dışındaki diğer aile bireylerinin sağlık mazeretine bağlı olarak yer değiştirme başvuruları kabul edilmeyecek.
Başvuruların, İl Millî Eğitim Müdürlüklerinde kurulacak komisyon marifetiyle incelenerek değerlendirileceği kaydedildi ve takvim süreci de şöyle duyuruldu:
Başvuru ve Onay:
Başlangıç 2 Eylül, Bitiş 4 Eylül
Yer Değiştirme: 6 Eylül
Ayrılma ve Başlama: 9 Eylül

Kaymakam’dan övgü
İSO listesindeki Hatay’a
İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından ilan edilen “Türkiye’nin En Büyük İlk ve İkinci 500 FİRMASI” listesinde Hatay’dan 24 Üretim İşletme Tesisi’ne yer verildiğini söyleyen İskenderun Kaymakamı İskender Yönden, “Barış ve hoşgörü kenti olarak tüm dünyaya örnek olan Hatay’ımızın, iş ve sanayi sektöründeki başarısının da harikulade olduğu aşikardır. Bölgemizdeki iş ve sanayi dünyasına yön vererek, sanayi, endüstri, ticaret, turizm, ekonomi ve istihdam açısından bölgemize değer katan, tüm üretim ve işletme tesislerimizin yöneticileri ve çalışanlarını canı gönülden tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum” dedi.

Türkiye’ye ilgi
Türkiye’ye gelen doğrudan yatırımlar, geçen yılın Haziran ayından bu yılın Haziran’ına kadar yüzde 6,3 artarak, yaklaşık 12,4 milyar dolara çıktı.

23 Ağustos son!
Sağlık hizmet sunucularının 2019 Temmuz dönemi için SGK’ye teslim etmesi gereken reçete ve faturaların teslim süresi, 23 Ağustos mesai bitiminde bitiyor.

Deprem riskinde:
Fırın UyarısI
Olası İstanbul depremine yönelik hazırlıklar tartışılırken, uzmanların dikkat çektiği bir tehdit, apartman altı fırınlar! Uzmanların, ‘Bina betonunu kolay kırılır hale getiriyor’ uyarısı yaptığı fırınların apartman altında bulunması aslında yasak. Çünkü apartman altında yüksek ısı üreten taş fırınlar, neme sebep oldukları için, zamanla beton üzerinde genleşme ve kolonlarda esneme yapıyor. Apartman altındaki fırınların ısı değişimin binanın taşıyıcı sistemlerine zarar vermemesi, gerekli teknik koşulların sağlanması amacıyla 2005 yılında fırınlara yeni standartlar getirildi.
Milliyet Gazetesi’nden Gökhan Kam’ın haberine göre, Van depreminin ardından, 2014 yılında, İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin yönetmeliğe ‘Ekmek fırınlarının, bu amaca tahsisli ayrık nizamda müstakil binalarda açılmış olması’ maddesi eklendi.

1 Milyonu aşacak
Temmuzda konut satışında 100 bin bandı aşılırken, yılın 7 ayında el değiştiren konut sayısı 587 bine ulaştı. Sektör temsilcileri, faiz indirimleri sayesinde yıl genelindeki satış adedinin 1 milyonu aşacağı görüşünde.

MKÜ-konservatuvara 24 Öğrenci Alınacak
Dün başlayan sınavlar bugün sona eriyorHatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Antakya Devlet Konservatuvarı’na yeni öğretim yılı öncesi 24 öğrenci alınacak. Özel Yetenek Sınavı ile gerçekleşecek alımlarla ilgili yayınlanan kılavuza göre, Türk Müziği Ana sanat Dalı Programı 2019-2020 Eğitim – Öğretim Yılı için Özel Yetenek Sınavı ile öğrenci alımına ilişkin kontenjanlar şöyle oluştu:
Türk Müziği Öğrenci Kontenjanı : 18
Engelli Öğrenci Kontenjanı : 12
Yabancı Uyruklu Öğrenci Kontenjanı : 4
Toplam : 24
2019 – 2020 Eğitim-Öğretim Yılı Antakya Devlet Konservatuvarı Türk Müziği Bölümü Türk Müziği Anasanat Dalı Özel Yetenek Sınavları dün başladı. Sınavlar, bugün tamamlanacak. Sınavlar, 09.30’da başlıyor. Dün ve bugün olmak üzere, Konservatuvar binasında gerçekleşen sınava toplam 148 öğrenci giriyor. Yapılan değerlendirme sonucunda, başvuranlar içerisinde sınava girmeye hak kazanan toplam 148 kişi olduğu, bunların bir bölümünün dün sınavca girerken, geriye kalan kısmın da bugün sınava gireceği kaydedildi. Bu arad, değerlendirme sonucunda, başvuruculardan 26 kişiye ‘red’ cevabı verildi. Yani bu kişiler sınava katılamıyor.

MKÜ-GSF’ye 60 Öğrenci
Başvurular 26 Ağustos-2 Eylül arası, Sınavlar 3-6 Eylül’de
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi’ne Özel Yetenek Sınavı ile toplam 60 öğrenci alınacağı duyuruldu. MKÜ- Güzel Sanatlar Fakültesi’ne Özel Yetenek Sınavı’yla; Grafik Bölümü’ne 30 öğrenci, Resim Bölümü’ne 20 öğrenci, Heykel Bölümü’ne 10 öğrenci olmak üzere, toplam 60 kişi alınacak. 2019-2020 Eğitim-Öğretim yılı Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik, Resim ve Heykel Bölümü’ne TYT Ön Kayıt Özel Yetenek Sınavı Sistemi ile öğrenci alınacağı kaydedilirken, sınava katılabilmek için de başvuruların 26 Ağustos’ta başlayacağı ve 2 Eylül tarihine kadar devam edeceği duyuruldu.
Bu arada sınav programı da şöyle duyuruldu:
Desen Sınavı: 3 Eylül
Sonuçların İlanı: 4 Eylül
2. Aşama (Desen Sınavı’ndan 50 ve üzeri alarak barajı geçen adaylar için)
İmgesel Tasarım Sınavı: 5 Eylül
Sınav Sonuçlarının İlanı: 6 Eylül
Sınavda başarı gösterenlerle ilgili kesin kayıt tarihleri de şöyle olacak:
Grafik, Resim ve Heykel Bölümü Asil Kesin Kayıtlar:
09-10 Eylül
I.Yedek Kayıtlar: 12 Eylül 2019

MKÜ Pedagojik Formasyon’a
112 Kontenjan…
Kurs Ücreti 2070 TL…
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’nde (MKÜ) pedagojik formasyon için 112 kişilik kontenjan ayrıldı. Sertifika programı, Hatay MKÜ tarafından belirlenen “Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programına İlişkin Usul ve Esaslar” çerçevesinde, 112 kursiyer ile yürütülecek. Açılacak program süresince oluşabilecek mevzuat değişikliklerine dayalı uygulamaların kursiyerler için zorunluluklar taşıması durumunda, güncel mevzuat hükümlerinin uygulanacağı kaydedildi.
Bu arada, PFE Sertifika Programı öğrenim ücreti toplam 2.070 TL olup, bu ücretin 1.000 TL’sinin kesin kayıt esnasında, kalan 1.070 TL’sinin ise ikinci dönemin başında (tarihi daha sonra duyurulacaktır) alınacağı duyuruldu
Başvuru kayıt programı da şöyle:
02.09.2019 Pazartesi
08.30 – 12.00: Milli adayların Asil Kayıtları (Bütün bölümler için)
13.30 – 17.00: Milli adayların Yedek Kayıtları (Bütün bölümler için)
Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü Asil Kayıtları
03.09.2019 Salı
08.30 – 12.00: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü Asil Kayıtları
13.30 – 17.00: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü Yedek Kayıtları
Antrenörlük Eğitimi Bölümü Asil Kayıtları
04.09.2019 Çarşamba
08.30 – 12.00: Antrenörlük Eğitimi Bölümü Asil Kayıtları
13.30 – 17.00: Antrenörlük Eğitimi Bölümü Yedek Kayıtları
Spor Yöneticiliği Bölümü Asil Kayıtları
05.09.2019 Perşembe
08.30 – 12.00: Spor Yöneticiliği Bölümü Asil Kayıtları
13.30 – 17.00: Spor Yöneticiliği Bölümü Yedek Kayıtları
Rekreasyon Bölümü Asil Kayıtları ise 6 Eylül’de.

Yoksuluz!
Dünyada bu yıl 42 ülkeden yaklaşık 132 milyon kişinin insani yardıma muhtaç durumda olduğu, bu kişilerin sadece 93 milyonuna yardım ulaştırılabileceği tahmin ediliyor.

21 Ağustos’a kadar
YKS sonuçlarına göre
e-kayıt yaptırmak isteyen adaylar, YÖK’ün e-devlet kapısı üzerinden “Üniversite E-Kayıt” uygulamasını tıklayarak, https://www.turkiye.gov.tr/yok-universite-ekayit adresi üzerinden 21 Ağustos gecesi saat 23.59’a kadar e-kayıt işlemlerini gerçekleştirebilecek.

Son gün 2 Eylül!
Adalet Bakanlığı’nca
24 Kasım’da yapılacak Arabuluculuk Sınavı’na başvurular başladı. Son başvuru tarihi 2 Eylül olan sınava, zorunlu arabuluculuk eğitimini tamamlayan hukuk fakültesi mezunları girebilecek.

İhracatçıya destek
Türkiye Finans, “İhracat Destek Finansmanı” kampanyası kapsamında ihracatçı firmalara uygun finansman imkânı sağlayacak.

‘Vira Bismillah’
Yeni sezona tekne ve ağlarını onararak hazırlanan gırgır ve trol balıkçıları, “Vira Bismillah” demek için 1 Eylül’ü bekliyor.

DGS tercih süreci
ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, Dikey Geçiş Sınavı tercih süreciyle ilgili çalışmaların tamamlanmak üzere olduğunu, bu hafta içerisinde kılavuzu yayımlayacaklarını ve süreci başlatacaklarını açıkladı.

Uzmanlar uyarıyor
Genetik etkenler nedeniyle uykusuzluk çekenlerde, koroner kalp hastalığı görülmesi ve inme riskinin daha fazla olabileceği belirtildi.

Sosyal Medya ‘Fevri’ yapıyor
Çocukların davranışlarının incelendiği bir araştırmaya göre, sosyal medyada günde
2 saatten fazla vakit geçiren çocuklar daha fevri oluyor.

Temmuz satışları
Türkiye genelinde temmuz ayında 102 bin 236 konut satışı gerçekleştirildi. Temmuzda satılan konut sayısı bir önceki aya göre yüzde 66,7 artış, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 17,5 düşüş gösterdi.

Emeklinin talebi
Türkiye Emekliler Derneği Genel Mali Sekreteri Ömer Kurnaz, “Emeklilere TOKİ konutlarından kontenjan ayrılmasını sağlayan uygulamanın kapsamının genişletilmesini ve yüzde 25 olan kontenjan oranının yüzde 50’ye çıkarılmasını istiyoruz” dedi.

Sonuçlar açıklandı
Polis Akademisi Başkanlığı’nca teşkilat personeli adaylar arasından ilk derece amirlik eğitimine alınacaklar için yapılan sınavın sonuçları belli oldu.

Bayramda harcadık!
Türkiye’de beş günlük Kurban Bayramı tatili süresince, 1 milyar 942 milyon 627 bin liralık benzin ve motorin satışı yapıldı.

Özel sektörün
Yurt dışı borcu
Özel sektörün Haziran sonu itibarıyla yurt dışından sağladığı kısa vadeli kredi borcu 12,4 milyar dolara, uzun vadeli kredi borcu 201,7 milyar dolara geriledi.

3’te 2’si kiraya
Hanehalkı bütçe araştırması 2018 yılı sonuçlarına göre; toplam hanehalkı harcaması içinde ayrılan pay itibarıyla
konut ve kira harcamaları ilk sırada yer aldı. Harcamaların %23,7’sinin konut ve kiraya yapıldığı görüldü.

Yargı Reformu
Ekim ayında başlayacak yeni yasama yılında Meclis’in öncelikli gündemi Yargı Reformu paketi olacak. Adalet Bakanlığı’nın yaptığı ön çalışmaya göre ceza davalarini azaltmak amacıyla ‘cezada pazarlık’ modeli hayata geçirilerek savcıların takdir yetkileri arttırılacak, basit uyuşmaz-lıklarda duruşmasız çözüm seçeneği olacak. Hafif cezayı gerektiren bazı suçlar kabahat’e dönüştürülecek.