15 Haziran’a kadar Süreç tamamlanacak

15 Haziran’a kadar  Süreç tamamlanacak

Hatay ve diğer illerde, mevsimsel etkiler nedeniyle yaşanan tarımsal zarar için harekete geçen CHP Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal, bölge illerindeki tespitlerin 15 Haziran’a kadar tamamlanacağını söyledi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal, Partisinin Mersin İl Başkanlığında düzenlendiği basın toplantısında, tarımdaki gelişmeleri değerlendirdi. Sıcak havanın tarım alanlarında hasara yol açtığını ifade eden Sarıbal, şöyle konuştu:
“15-25 Mayıs’ta, çok büyük bir coğrafyayı, hemen hemen ülkemizin her tarafını etkileyen, Afrika’dan gelen sıcakların yaşandığını gördük. Özellikle Akdeniz Bölgesi’ndeki narenciye ürünleri ve zeytinde ciddi hasarlar oluştu. Hasarın nedeni de, sıcakların bitkilerin döllenme sırasında olmasıydı.”
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun görevlendirmesiyle, aralarında Hatay’ın da olduğu çeşitli illerdeki üreticilerle görüşeceklerini belirten Sarıbal, “Doğal afetlerin yaşandığı illerden 20’sine arkadaşlarımız görevlendirmeyle gidecek. 15 Haziran’a kadar bu süreç tamamlanacak. Bugünlerde meydana gelmiş doğal afetlerle ilgili bir Türkiye haritası çıkarmış olacağız. Hem ürünlerin hem de çiftimizin durumunu göreceğiz” diye konuştu.  Tamer Yazar