Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 9,45 / Satış: 9,49
€ EURO → Alış: 10,97 / Satış: 11,02

15 Şehirde Açıktı! Hatay neden kapalıydı?

15 Şehirde Açıktı! Hatay neden kapalıydı?
  • 25.05.2021
  • 513 kez okundu

9 Eylül 2011 tarihinde Gaziantep’te açılan ve dünyanın ikinci büyük mozaik müzesi olma özelliğini taşıyan Gaziantep Zeugma Müzesi için “Pandemi döneminde açıktı” tespitinde bulunan ATSO Başkanı Hikmet Çinçin’in gündeme eklediği bir soru, cevap arıyor. 29 Nisan – 17 Mayıs tarihleri arasında 15 şehirde müzeler yabancı misafirlere açıkken, Hatay’daki Müze ve Ören Yerleri neden listede yer almadı?

Nisan ayında, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından bir açıklama yapıldı ve tam kapanma döneminde, müzelerin hizmete açık olup olmayacağı noktasında bir bilgilendirmede bulunuldu. Bakanlık açıklamasında, “Koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele kapsamında, ‘Tam Kapanma Tedbirleri Genelgesi’ gereği, 29 Nisan – 17 Mayıs tarihleri arası çalışma izni olmayan Türk Vatandaşlarına kesintisiz sokağa çıkma yasağı uygulanacaktır” denilirken, “T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı, ekte belirtilen müze ve ören yerleri ile Topkapı Sarayı Müzesi ve Galata Kulesi Müzesi dahil olmak üzere, yabancı misafirlere açık olarak faaliyetlerini sürdüreceklerdir” ifadesine yer verildi.
-HATAY YOK!-
Bakanlık tarafından, 29 Nisan – 17 Mayıs tarihleri arasında yabancı misafirlere açık olarak faaliyetlerini sürdüren “müze ve ören yerleri” arasında yer almayan kentlerden biri de Hatay oldu. Bu konuda yaşanan sıkıntılı durumu ve Hatay’a yönelik uygulamayı gündeme taşıyan isim ise Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Hikmet Çinçin oldu.
Twitter hesabı üzerinden, “Hatay’ın, turizm alanında rekabet halinde olduğu Gaziantep ve Şanlıurfa’da bulunan Zeugma-Göbeklitepe Müzeleri pandemi döneminde açık olmasına rağmen, dünyanın en önemli Arkeoloji Müzesi’nin hafta sonu kapalı olması, devlet eliyle yapılan haksız rekabettir ve Hatay’a haksızlıktır” değerlendirmesinde bulunan ATSO Başkanı Çinçin’in eleştirisi de net oldu.
“Hangi aklın ürünü olduğu konusunda tereddütlerim var. Hatay’daki otelcinin, lokantacının, memleketlimin dövize ve iş potansiyeline ihtiyacı var. Bakanlık eliyle, Hatay Müzesi kapanacak, diğer illerin müzeleri açık kalacak! Kabul edilemez!”
-HANGİ MÜZELER?-
Aralarında Hatay’ın olmadığı, 29 Nisan – 17 Mayıs tarihleri arasında yabancı misafirlere açık olarak faaliyetlerini sürdüren “müze ve ören yerleri” ise şöyle sıralandı:
ANKARA: Anadolu Medeniyetleri Müzesi
ADIYAMAN: Nemrut Örenyeri
AKSARAY: Aksaray Ihlara Vadisi Örenyeri
AYDIN: Aydın Milet Müzesi ve Örenyeri, Priene Örenyeri, Didim Apollon Tapınağı, Afrodisyas Müzesi, Aphrodisias Örenyeri.
ANTALYA: Antalya Müzesi, Aspendos Örenyeri, Perge Örenyeri, Phaselis Örenyeri, Olympos Örenyeri, Alanya Müzesi, Alanya Kalesi, Demre Likya Uygarlıkları Müzesi, Aziz (St.) Nikolaos Anıt Müzesi, Andriake Örenyeri, Myra Örenyeri, Patara Örenyeri, Xanthos Örenyeri, Side Müzesi, Side Örenyeri.
BURDUR: Burdur Kibyra Örenyeri, Sagalassos Örenyeri
DENİZLİ: Hierapolis (Pamukkale) Arkeoloji Müzesi, Hierapolis Örenyeri, Denizli Laodikeia Örenyeri.
GAZİANTEP: Zeugma Mozaik Müzesi
İSTANBUL: İstanbul Arkeoloji Müzeleri, İstanbul Havalimanı Müzesi, İstanbul Türk ve İslam Eserleri Müzesi, İstanbul Galata Kulesi.
İZMİR: Arkeoloji Müzesi, Agora Örenyeri, Teos Örenyeri, Metropolis Örenyeri, Klazomenai Örenyeri, Efes Müzesi, Efes Örenyeri, Ayasuluk – St. Jean Örenyeri, Bergama Akropol Örenyeri, Bergama Asklepion Örenyeri,
Bergama Kızılavlu.
MANİSA: Manisa Sardes Örenyeri
MUĞLA: Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi, Zeki Müren Sanat Müzesi, Mausoleum Anıtı, Bodrum Antik Tiyatrosu, Fethiye Müzesi, Gemiler Adası, Sedir Adası, Letoon Örenyeri, Kayaköy Örenyeri, Kaunos Örenyeri, Marmaris Müzesi, Knidos Örenyeri, Muğla Tlos Örenyeri, Amintas Örenyeri, Pınara Örenyeri.
NEVŞEHİR: Göreme Örenyeri, Kaymaklı Yeraltı Şehri, Zelve – Paşabağları Örenyeri, Çavuşin Örenyeri, Derinkuyu Yeraltı Şehri, Özkonak Yeraltı Şehri, Mazı Yeraltı Şehri, Tatlarin Yeraltı Şehri, Gülşehir St. Jean Kilisesi, Saratlı Kırkgöz Yeraltı Şehri, Nevşehir El-Nazar Kilisesi.
ŞANLIURFA: Göbeklitepe Örenyeri
VAN: Akdamar Anıt Müzesi
-CEVAP!-
Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin’in 23 Mayıs tarihli paylaşımı ile gündeme taşınan duruma cevap beklenirken, söz konusu paylaşım için twitter hesabı üzerinden bir bilgilendirmede bulunan Hatay İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüsnü Işıkgör, “Pandemi dolayısıyla, Türkiye genelinde yapılan bir uygulamadır. Bilgi amaçlı olarak yazdım” dedi.
-TURİST YOK!-
Konuya ilişkin konuştuğumuz bir turizmci ise şunları söyledi, eleştirilerini şu şekilde sıraladı:
“Bu konu, bizlerin de bilgisi dahilinde olan bir durum ama… Konuyu, Sayın Çinçin şehir gündeminin orta yerine koyunca, herkes de bilgi sahibi olmuş oldu.
Bakıldığında, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın, tam kapanma dönemi için açık tutulacak müze ve ören yerleri listesi çok açık. 15 şehirde, çok sayıda müze ve bir o kadar da ören yeri. Hatay İl Kültür ve Turizm Müdürü Sayın Hüsnü Işıkgör, ‘kapalı, çünkü pandemi’ demeye çalışmış da… Diğerleri neden buna rağmen açık tutulmuş, buna cevap vermeli o halde! Yoksa ‘pandemi’ demekle olmuyor. Diğerlerinde ‘pandemi’ yok mu? Müzelerin kapalı olmasını gerektirecek salgın etkisi kalmadı mı? Bir tek Hatay mı, etki altında kalan şehir? Sayın Hüsnü Işıkgör, bence kendi cevabını da gözden geçirmeli. Çünkü verdiği cevap, cevap değil! Sadece konuyu geçiştirmek!
Ya da şunu mu anlamak gerekiyor belki de… ‘Hatay’da yabancı turist yok, Hatay’a yabancı turist gelmiyor!’ Bu mudur gerçeğimiz? Aslında söylemeye çalıştığımız! Listede olmayışımız! Yoksa dünyaca ünlü bir müzeyi kapalı tutma sebebi ne olabilir ki? Demek ki bu! Turizmin geldiği nokta bu! Öyle mi?
Sayın Çinçin, Hatay’ın birçok başlıkta rekabet içinde olduğu Gaziantep ve Şanlıurfa’yı gündeme taşıyıp, örneklemede bulunmuş aslında. Ama Van da listede, Nevşehir de… İnsan, merak ediyor… Pandemi söz konusu olduğunda, Hatay, bu kadar mı kötü durumda da, müzeleri ve ören yerleri listeye giremedi? Bir başka soru da bu!
Anlayacağınız, konu çok sorulu ve bir o kadar da cevapsız! Bu konudaki cevabı Vali mi verir, yoksa bir dönem Kültür ve Turizm Bakan Yardımcılığı yapan Sayın Hüseyin Yayman mı verir, bilmiyorum. Ama birileri kalkıp da ‘konu bu’ ya da ‘sorun bu’ demeli! Böylece durum da anlaşılmalı!”
-VE ÇÖZÜM!-
Bu arada haftanın ilk günü yapılan görüşmeler ve yapılan yazışmalar sonunda, yaşanan sıkıntılı duruma beklenen nokta kondu. Sorunu gündeme taşıyan ATSO Başkanı Hikmet Çinçin, alınan kararı şöyle duyurdu:
“Hatay Arkeoloji Müzesi’nin, bölgedeki diğer müzeler gibi hafta sonları açık kalması ile ilgili ikazlarımızı dikkate alan Hatay Valiliği’ne ve Ak Parti Hatay Milletvekillerine teşekkürlerimi sunuyorum. Arkeoloji Müzemiz, hafta sonları açık olacaktır.”
-Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ