Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

15 Temmuz Gecesi

Millet iradesinin zaferi 15

Millet iradesinin zaferi

15 Temmuz için, “Toprağını, bayrağını ve vatanın bütünlüğünü korumak için canımızı, gözümüzü kırpmadan feda edebileceğimizi bir kez daha gösterdiğimiz anlamlı bir gün” ifadesini kullanan Rektör Depci, üniversite bünyesinde dün başlayan ve bugün de sürecek etkinliklere işaret etti.

İskenderun Teknik Üniversitesi’nde (İSTE) dün başlayan 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma Etkinlikleri, bugün de çevrimiçi etkinlikler kapsamında devam ediyor.

-DARBELER TARİHİ-

Dünkü ilk gün etkinliklerinde, İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Öğretim Üyesi Harun Yılmaz, “Bir Kod Bir Ülkeyi Kurtardı” isimli bir konferans verdi. Konferansına, Mustafa Kemal Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi ile başlayan Dr. Yılmaz, Türkiye’de darbelerin tarihine kısaca değinerek, 15 Temmuz gecesinde yaşananlara değindi.

15 Temmuz gecesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Dalaman’dan İstanbul’a geliş sürecini anlatan Dr. Yılmaz, havacılıkta kullanılan uçak ve helikopterlerin son teknoloji olmasının çok önemli olması gerektiğini ifade ederek, araçların kontrolünün ülke otoritesinde olması için sistemlere ihtiyaç duyduğunun altını çizdi.

-DÜN EĞİTİMİ-

İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Barbaros Hayrettin Gemi İnşaatı ve Denizcilik Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Öğretim Üyesi Vahit Çalışır ise “15 Temmuz ve Toplumsal Travmalar İçerisinde Denizcilik Eğitimi” başlıklı bir konferans verdi.

Bugüne kadar vatanı uğruna canını feda eden tüm Şehitlerimizi rahmet ve minnetle anarak konferansına başlayan Dr. Çalışır, “Dün Eğitimi”nin önemine değindi.

Geçmişimizi bilmemizin ve anlamamızın, geleceğimizi şekillendireceğini ifade eden Dr. Çalışır, zihni hür bireylerin özgürce bilim yapabilmesi için gerekli ortamın günbegün inşa edildiğini, ferasetin bu ortam için en gerekli unsur olduğunu belirtti.

-KIRILMA ANI-

15 Temmuz gecesinin Türk Milletinin iradesinin zaferi olduğunu belirten İSTE Rektörü Prof. Dr. Tolga Depci ise bu özel günün mesajında şunları dile getirdi:

“Toprağını, bayrağını ve vatanın bütünlüğünü korumak için canımızı, gözümüzü kırpmadan feda edebileceğimizi bir kez daha gösterdiğimiz bu anlamlı günü, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nü, İSTE’de düzenlenen etkinliklerle kutluyoruz.

Gençlerimizin bilinçlenmesi ve tarihimizin kırılma anlarının farkında olarak, bizlere güvenli bir gelecek için kendini feda edenlere saygı ve minnet duyarak yetişmesi için bu etkinliklerin önemli ve gerekli olduğuna inanıyoruz.”

Bugün sona erecek olan çevrimiçi etkinlikler, www.youtube.com/c/ar-getv adresinden izlenebiliyor.

Tamer Yazar