15 Temmuz unutulmadı…

15 Temmuz unutulmadı…

Sunumlar ve müzik dinletisi

İskenderun Teknik Üniversitesi’nde, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü kapsamında özel bir anma ve saygı etkinliği düzenlendi.

İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) ve İskenderun Kaymakamlığı tarafından ortaklaşa gerçekleştirilen 15 Temmuz etkinliklerinin 1.günü geride kaldı. Şehitliğe gerçekleştirilen ziyarete, İSTE Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli ve üniversite yönetimi yanı sıra, İskenderun Kaymakamı İskender Yönden, İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı ve ilçe protokolü katıldı.
Sonrasında, İSTE Merkez Kampüs’te Yasin-i Şerif ve Mevlit okutulurken, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Konferans Salonu’nda İskenderun Meslek Yüksekokulu (İMYO) Öğretim Görevlisi Dr. Yahya Yılmaz tarafından, “Türk demokratikleşmesinde müdahaleler sürecinde 15 Temmuz’da halkın gösterdiği direnişin öneminin anlatılması” konulu bir konferans düzenledi. Dr. Yılmaz, sunumunda, 15 Temmuz’un, Türk tarihinde halkın direndiği ilk darbe girişimi olması nedeniyle önemli olduğunun altını çizdi. Programın devamında, İSTE Mustafa Yazıcı Devlet Konservatuarı Öğretim Görevlisi Candan Işık Yüce tarafından, 15 Temmuz Şehitleri anısına tasavvuf türünden oluşan bir müzik dinletisi gerçekleştirildi.
İlk gün programında son olarak, İskenderun Meslek Yüksek Okulu (İMYO) Geleneksel El Sanatları Bölüm Başkanı Öğretim Görevlisi Adem Çolak ve İMYO Güzel Sanatlar Bölüm Başkanı Öğretim Görevlisi Merve Düzağaç Çolak tarafından tertiplenen ve çevrimiçi olarak açılan “II. Ulusal Davetli Jürili 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” karma sergisinin açılışı; İSTE Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, İskenderun Kaymakamı İskender Yönden ve İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı ile ilçe protokolü tarafından gerçekleştirildi. Sergi, https://iste.edu.tr/sanat/15-Temmuz-2020 adresi üzerinden ziyaret edilebiliyor.
İkinci günün programındaysa, İSTE Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yakup Kutlu ve Adana Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Dr. Öğretim Görevlisi Fatih Kılıç bir panel gerçekleştirdi, akabindeyse, Mustafa Yazıcı Devlet Konservatuvarı tarafından bir müzik dinletisi sunuldu.
-Tamer Yazar-