Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Kısa kısa haberler

Ekim Enflasyonu % 2

Ekim Enflasyonu % 2
TÜİK’e göre Yıllık Enflasyon ise % 16,8
TÜFE’de (2003=100) 2019 yılı Ekim ayında bir önceki aya göre %2,00, bir önceki yılın Aralık ayına göre %10,59, bir önceki yılın aynı ayına göre %8,55 ve on iki aylık ortalamalara göre %16,81 artış gerçekleşti. Ana harcama grupları itibariyle, 2019 yılı Ekim ayında endekste yer alan gruplardan; konutta %3,55, gıda ve alkolsüz içeceklerde %1,65, haberleşmede %1,43 ve ulaştırmada %1,17 artış gerçekleşti. Ana harcama grupları itibariyle 2019 yılı Ekim ayında endekste yer alan gruplardan sadece eğlence ve kültür grubun-da %0,59 oranında düşüş gerçekleşti. TÜFE’de, bir önceki yılın aynı ayına göre sağlık %14,24, eğitim %14,20 arttı.

Örnek Anaokulu
Şehit Mustafa Dolumay
Antakya’da, TOKİ Şehit Mustafa Dolumay Ana-okulu öğretmen, öğrenci ve velileri, yaptırdıkları konserve, salça ve turşu-ların gelirini Mehmetçik Vakfı’na bağışladı. Oluştu-rulan stanttaki ürünlerin satışından elde edilen 6000 Lira, Mehmetçik Vakfı’na bağışlandı.

Yayladağı HEM Kursları
11 Kasım’da
Çilek, Zeytin, Aromatik Bitki…
Yayladağı Halk Eğitim Merkezi, Yayladağı İlçe Tarım Müdürlüğü ve İŞKUR işbirliği çerçevesinde; Çilek Yetiştiri-ciliği, Zeytin Yetiştiriciliği, Tıbbi Aromatik Bitki Yetiştiriciliği ve Sürü Yönetimi Kursları, önümüzdeki hafta başında başlıyor. Yapılan açıklamaya göre, Yayladağı Halk Eğitim Merkezi’ndeki kurslar, 11 Kasım Pazartesi günü başlatılacak. Bu arada başvurular dün başlarken, 7 Kasım Perşembe gününe kadar süreceği duyuruldu. Başvurular, Yayladağı Halk Eğitim Merkezi ve Yayladağı ilçe Tarım Müdürlüğü’ne şahsen yapılabilecek.

Trafikte kontroller
7 Günde 1005 Araca Ceza
İlimiz genelinde trafik ekipleri tarafından 28 Ekim – 3 Kasım tarihleri arasında yapılan denetim ve kontrollerde, 18.138 araç kontrol edildi. Bunlardan kusuru tespit edilen 1.005 araç sürücüsüne, Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağı tanzim edildi. Açıklamaya göre, kontroller sırasında ayrıca 62 motosiklet de çeşitli nedenlerden trafikten men edildi.

Direksiyon başında
86 Alkollü Sürücü
İlimiz genelinde, trafik ekipleri tarafından 28 Ekim – 3 Kasım tarihleri arasında yapılan denetim ve kontrollerde toplam 86 alkollü sürücü ortaya çıktı. Trafik kontrollerinde alkollü araç kullandığı tespit edilen 72 araç sürücüsünün sürücü belgesine 6’şar ay süreyle el konulurken,1,00 promilin üzerinde alkollü olduğu tespit edilen 14 sürücü hakkında da gerekli adli işlem yapıldı.

Yakalanan DEAŞ’lılar
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Biz elimizdeki DEAŞ’lıları ister vatandaşlıktan çıkarsınlar ister çıkarmasınlar kendi ülkelerine göndeririz” derken, geri gönderme merkezlerinde de yabancı terörist savaşçılar olduğunu söyledi.

Enflasyon rakamı
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, ekim ayı itibarıyla 12 aylık ortalamalar dikkate alındığında, tüketici fiyatları yüzde 16,81, yurt içi üretici fiyatları yüzde 22,58 arttı.

Yıllık Program
403 sayfalık “2020 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı” Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlandı. 2020 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’nda; Türkiye ekonomisi, büyüme, istihdam ve yatırımlar konusunda 2020 yılı hedefleri sıralandı.

Okuma haritamız
“38. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı” kapsamında düzenlenen “Aslında Okuyoruz: Türkiye’nin Güncel Okuma Kültürü̈ Araştırması” başlıklı panelde Türkiye’de kitap okuma oranının 11 yılda yüzde 30’dan yüzde 42’ye yükseldiği açıklandı.

Ülke genelinde
Ülke genelinde Nüfus Müdürlüklerinde, vatandaşa daha iyi hizmet verilebilmesi, iş ve işlemlerin hızlı sonuçlanabilmesi için yenileme çalışması başlatıldı.

Kış uyarısı
İleri sürüş tekniği uzmanı Murat Şahin, ‘kabak lastik’ diye adlandırılan, eskimiş araç lastiklerine diş ile kanal açtırılmasının trafik güvenliğini tehdit ettiği uyarısında bulundu.

Sözleşmeli Mühendis
Türkiye Vagon Sanayi AŞ (TÜVASAŞ), Milli Tren Projesi’nde çalışacak 12 sözleşmeli mühendis alacak. Gerekli şartları taşıyan adaylar, 22 Kasım mesai bitimine kadar “www.tuvasas.gov.tr” adresi üzerinden başvuruda bulunabilecek.

7 bin 767 organ
Sağlık Bakanlığı verilerine göre, Türkiye’de Ocak-Ekim döneminde 7 bin 767 organ ve doku nakli yapıldı.

Zam Şampiyonu
Tüketici fiyatları bazında Ekim ayında en yüksek fiyat artışı, yüzde 43,70 ile erkek kazağında gerçekleşti. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, fiyat artışında erkek kazağını, yüzde 40,46 ile çocuk kazağı, yüzde 38,94 ile yünlü erkek kabanı izledi.

Sonuçlar 28 Kasım’da
Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı, 41 ildeki 47 sınav merkezinde tamamlandı. Sınav sonuçları 28 Kasım’da açıklanacak.

Obezite Planı
Sağlık Bakanlığı’nca hazırlanan “Çocukluk Çağı Obezitesinin Önlenmesi 2019-2023 Eylem Planı” ile birçok alanda hayata geçirilecek uygulamalarla obezite ve buna bağlı hastalıklarla mücadele edilecek.

TESK’ten çağrı
KOBİ’lerin rekabet güçlerini arttırmak, sanayide entegrasyonu ekonomik gelişmelere uygun biçimde gerçekleştirmek amacıyla KOSGEB tarafından girişimci KOBİ’lere yönelik olarak “KOBİ Finansman Destek Programı” hazırlandığını belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Girişimcilik eğitimi alan 70 bin kişi bu fırsatı iyi değerlendirmeli” dedi.