Savaş, Basın’la Buluşuyor…
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, bu sabah basınla bir araya geliyor. Bugün sabah 09.30’da Habib-i Neccar Sosyal Tesisleri’nde basın mensuplarını ağırlayacak olan BŞB Başkanı Lütfü Savaş’ın, 12-21 Mayıs tarihleri arasında Hatay’da yapılacak olan Akdeniz’in en büyük kitap fuarı ile ilgili kamuoyuna bilgilendirmede bulunacağı kaydedildi.

Çocuk Hakları Paneli: Bugün…
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları kapsamında bugün “Çocuk Hakları Paneli” düzenleniyor. Etkinlik, bu sabah 09.30’da Erol Bilecik konferans salonunda. Etkinliğe; Antakya Dr. M. Gencay Ortaokulu, Antakya İnönü Ortaokulu ile Defne Mehmet Rende Ortaokulu 7. sınıflarından 2 (iki) şubenin öğrencileri katılacak.

TEOG 26-27 Nisan’da:
Hatay’da 27.172 öğrenci katılıyor
2016-2017 Öğretim yılı 2. dönem ortak sınavı TEOG, önümüzdeki hafta içinde 26-27 Nisan tarihlerinde 09.00 ile 12.00 saatleri arasında yapılıyor. Hatay’da 417 okulda, 27.172 öğrenci TEOG sınavına katılıyor.
TEOG’un sonuçları; Anadolu, Fen ve Sosyal Bilimler başta olmak üzere, devlet liseleri ve kolejlere girişte kriter olarak alınıyor.

İskenderun’da cinayet…
BABA KATİLİ
İskenderun’da bir genç, tartıştığı babasını silahla öldürdü. Barbaros Mahallesi’ndeki olayda, 24 yaşlarındaki genç C.A.’nın, bahis oyunu oynayıp eve bakmadığını öne sürdüğü babasını tartışma sonrası vurduğu, olaydan sonra da pişman olduğu haber verildi. İskenderun polisinin, katil şüphelisi oğul C.A.’yı yakalayıp adliyeye sevk ettiği bildirildi.

SAVAŞ’TAN KINAMA MESAJI
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Ağrı’da gerçekleşen ve Uzman Çavuş Abdulkadir Bahçe’nin şehit düştüğü hain terör saldırısı için kınama mesajı yayımladı.
Başkan Savaş’ın mesajı şöyle:
“Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinde teröristlerce yola tuzaklanan el yapımı patlayıcının infilak etmesi sonucu ağır yaralanan Uzman Çavuş Abdulkadir Bahçe’nin şehadet haberini üzüntüyle öğrendim.
Hepimiz çok iyi biliyoruz ki, milletimizin birlik ve bütünlüğünü bozmaya çalışan ve acımasızca saldıralar düzenleyen hainler asla bu kötü emellerine ulaşamayacak ve milletimizin, vatana, bayrağa bağlılığını güçlendirecektir Bu hain saldırı sonucu şehit olan askerimize Yüce Allah’tan rahmet, kederli ailesine, yakınlarına, silah arkadaşlarına ve milletimize sabır diliyorum.”

YAMAN: HALKIMIZIN BAŞI SAĞOLSUN
Defne Belediye Başkanı Dr. İbrahim Yaman, Tunceli’de şehit düşen 12 kişi için başsağlığı mesajı yayınladı. Başkan Yaman, mesajında, “Böylesi elim bir kazada hayatlarını yitiren 12 şehidimize Allahtan rahmet, kederli ailelerine, yakınlarına ve sevdiklerine sabır diliyorum. Tüm halkımızın başı sağ olsun” dedi.

CHP İl Başkanından Başsağlığı Mesajı
CHP İl Başkanı Mehmet Güzelmansur, önceki gün Tunceli’de 12 polis, asker ve kamu çalışanının şehit olması dolayısıyla bir başsağlığı mesajı yayınladı.
CHP İl Başkanı Güzelmansur, mesajında, “Tunceli’de şehit olan 12 vatan evladımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır diliyorum.
Milletimizin başı sağ olsun” dedi.

23 NİSAN BAYRAMI PROGRAMI
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 97. Yıldönümü hafa sonunda kutlanacak.
Hatay Valiliği, Bayram kutlama programını şöyle belirledi:
23 Nisan günü saat 09.00’da Atatürk Anıtı’nda çelenk sunumu ve saygı duruşu
23 Nisan 09.30 makam ziyaretleri
Saat 10.00’da Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Yürüyüşü
Yer; Vali Ürgen Alanı, Atatürk Caddesi, Atatürk Anıtı, Antakya Spor Salonu güzergâhı.

ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI KUTLAMA TÖRENİ
Saat 10.30: Antakya Spor Salonu
Türk Çocukları adına bir öğrencinin konuşması
Şiir okunması
İl Milli Eğitim Müdürü’nün Konuşmaları
Okul öncesi öğrencilerinin gösterisi
Defne Özel Doğa Koleji Dans Gösterisi
Ortaokul öğrencileri kız grubu gösterisi
Ortaokul öğrencileri erkek grubu gösterisi
Jimnastik Grubu gösterisi
Okullararası Resim, Şiir, Kompozisyon Yarışması Ödül Töreni

MKÜ-DOĞAKA işbirliği ile;
OPERASYONAL PROGRAM
Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından 6 Nisan 2017 tarihi ile ilan edilen Rekabetçilik ve Yenilik Sektör Operasyonel Programı’nı tanıtmak ve Mustafa Kemal Üniversitesi’nin (MKÜ) bu programa yönelik proje fikirlerini değerlendirmek üzere MKÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan KAYA başkanlığında, MKÜ Rektör Yardımcıları Prof.Dr. Yusuf ÖNLEN, Prof.Dr. Veysel EREN, Prof.Dr. Mehmet Kılınç, DOĞAKA Genel Sekteri Onur YILDIZ, DOĞAKA Program Yönetim Birimi Başkanı Sayın Oğuz ALİBEKİROĞLU ve ilgili akademisyenlerin katılımı ile Mustafa Kemal Üniversitesi toplantı salonunda bir değerlendirme toplantısı gerçekleştirildi.
Programın 3 ayrı teklif çağrısına yönelik ayrıntılarını anlatmak üzere, DOĞAKA Program Yönetim Birimi Başkanı Oğuz ALİBEKİROĞLU tarafından bir bilgilendirme sunumu gerçekleştirildiği kaydedildi.
Sunumun ardından, akademisyenlerle üniversitenin sunabileceği proje fikirleri değerlendirilerek toplantı tamamlandı.

MÜZİK DİNLETİSİ BUGÜN…
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları çerçevesinde bugün müzik dinletisi yapılıyor.
Müzik dinletisi, bugün öğleden sonra 14.30’da Antakya Primemall AVM’de yerine getiriliyor. Müzik dinletisi, Antakya Bedii Sabuncu Güzel Sanatlar Lisesi Okul Müdürü Halil KAYA sorumluluğunda, müzik bölümü öğretmen ve öğrencileri tarafından yapılacak. Müzik dinletisine, Antakya ve Defne İlçe merkezindeki ilkokul ve ortaokullardan 30 öğrenci (15 kız- 15 erkek) ile katılacak.

Antakya Belediyesi Hizmeti
EBRU SANATI KURSU
Kayıtlar başladı
Antakya Belediyesi Gençlik Merkezi, sunmuş olduğu ücretsiz kurs hizmetlerine bir yenisini ekledi ve ebru sanatı kursunu hayata geçirme kararı aldı. Antakya Belediyesi’n-den konuyla ilgili yapılan açıklamada şunlar yer aldı:
“Ebru Sanatı Kursu, öğrencilere; kitre ile yoğunluğu artırılmış su üzerine özel fırçalarla, özel olarak hazırlanmış boyaları serpebilme, teknede meydana gelen damlacıkları şekillendirerek desen oluşturabilme ve bunu kağıda aktarabilme bilgi ve becerisinin kazandırıldığı eğitim programıdır. Bu kursun ardından kursiyerler mesleki yeterliliklerini kazananlar, sanat ve tasarım sektöründeki işletmelerde, turistik ve hediyelik eşya atölyelerinde, matbaacılık ve ciltçilik yapan işletmelerde çalışabilir, kendi ev ve işyerlerinde üretim yapabilirler. Kursun amacı geleneksel Türk süsleme sanatlarından olan Ebru’yu, gelecek nesillere aktarmak, gençlere vakit geçirebilecekleri sosyal beceriler kazandırmaktır.”
Kurslara kayıt olmak isteyen öğrenciler, Cebrail Mahallesi-Cengiz Caddesi üzerinde bulunan Gençlik Merkezi’ni ziyaret edebilecekleri gibi, 0326-227 22 22 numaralı telefondan da bilgi alabilecekler.

Sorunlar için 185’i arayın
Yağmursuyu hatlarında oluşan tıkanıklık, içmesuyu patlağı, kanal taşması gibi problemlerin ALO 185 ihbar hattına bildirilmesi üzerine sorunun hızlı ve kalıcı bir şekilde çözüme ulaştığını belirten HATSU, bütün ilçeler-den gelen şikâyetlere yapılan müdahalenin eşit bir şekilde ve vatandaş memnuniyetine odaklı olduğunu aktardı.

KOBİ Nefes Kredisi
BAŞVURULAR SÜRÜYOR
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) kanalıyla KOBİ’lere verilecek olan “TOBB Nefes Kredisi”nin başvuruları devam ediyor.
ATSO açıklamasında şu bilgiler verildi:
“Kredi üst limiti 100.000 TL, süresi 12 ay, geri ödemesi eşit taksitler halinde ve ilgili bankanın alacağı dosya masrafı ise sadece 250 TL. Kredi almak isteyen üyelerin, ATSO’dan alacakları ‘TOBB Nefes Kredisi Başvurusu İçindir’ ibareli Faaliyet Belgesi ile anlaşmalı bankalar olan Ziraat Bankası veya Denizbank şubelerinden birine ibraz etmeleri ve sonrasında bankanın talep edeceği diğer kredi evraklarını bankaya teslim etmeleri yeterli olacak.”

Polislik başvuruları uzadı
28 NİSAN’A KADAR
Polis Akademisi Başkanlığı tarafından, yoğun talep ve anayasa değişikliği halk oylaması nedeniyle 28 Nisan’a kadar uzatılan Polis Meslek Eğitim Merkezleri’ne (POMEM) öğrenci alımları için ön başvuru işlemleri sürüyor.
14 Nisan Cuma günü, Polislik başvurularında son tarih olarak duyurulmuştu. Ancak, başvuru tarihi, yoğun talep ve anayasa değişikliği halk oylaması nedeniyle 28 Nisan Cuma gününe kadar uzatıldı.
28 Nisan tarihinde sona erecek başvuruların ardından, adaylar arasından yazılı ve sözlü sınavlar ile eğitimi başarıyla tamamlayan 1000’i kadın ve 9000’i erkek olmak üzere toplam 10 bin polis adayı, ülkenin can ve mal güvenliğinden sorumlu polis teşkilatına dahil olacak.

YÖKDİL 9 Temmuz’da
İkinci YÖKDİL sınav tarihi belli oldu. Sınav, 9 Temmuz 2017 tarihinde yapılacak. Edinilen bilgiye göre, 2. YÖKDİL sınavı 9 Temmuz 2017 tarihinde yapılacak. Sınavın, İngilizce dili dışında diğer dillerde de sınavın yapılması düşünülüyor.

ÇELİKKAYA’nın acılı günü
Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü personeli Şerafettin ÇELİKKAYA, amca acısı yaşadı. Çelikkaya’nın amcası vefat etti.
Amca ÇELİKKAYA’nın cenazesi, Salı günü öğle namazına müteakip Maraşboğazı Mahallesi’nde defnedildi.
ANTAKYA, merhuma Tanrı’dan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

Mayıs Celbi Asker Adaylarına:
SEVKLER 1-9 HAZİRAN’DA
Mayıs ayında askere gitmek üzere başvuruda bulunan Mehmetçik adaylarının celplerinin, Haziran ayı ilk 9 günlük döneminde yapılacağı duyuruldu. Antakya Askerlik Şubesi açıklamasında şöyle denildi. “1997 Doğumlu ve bunlarla işleme tabi er statüsündeki yükümlülerden, kayıtlı olduğu askerlik şubesinin genel celp dönemi Mayıs 2017 olanlar, Mayıs 2017 er celbinde sevke tabi yükümlülerden birinci grupta sevke tabi olanlar sevk işlemlerini e-devlet üzerinden ve askerlik şubelerinden 14 Nisan-3 mayıs 2017 tarihlerinde yaptırabileceklerdir. İkinci grupta sevke tabı olanlar, sevk işlemlerini e-devlet üzerinden ve askerlik şubelerinden 1-9 Haziran 2017 tarihlerinde yaptırabileceklerdir. Yükümlüler, yol ve iaşe bedellerini, nüfus cüzdanlarını ibraz etmek suretiyle PTT şubelerinden veya PTT kart ile PTT matiklerden alabileceklerdir. 5 Mayıs 2017 er celbi 1’inci grupta sevke tabi olanlardan, 3 mayıs 2017 dâhil, 2’nci grupta sevke tabi olanlardan 9 Haziran 2017 dâhil tarihine kadar sevk işlemini yaptırmayanlar ile sevk evrakını aldıkları halde kendilerine tanınan yasal yol sonuna kadar birliklerine katılmayanlar, 1111 sayılı Askerlik Kanunu’nun 89’uncu Maddesi gereğince bakaya işlemine tabi tutulacaklardır.”

(Visited 1 times, 1 visits today)