156 Ailenin Geçim Kaynağıydı…

156 Ailenin Geçim Kaynağıydı…

Arsuz-Akçalı’daki “Otel, Tatil Köyü, Günübirlik Tesis” yapımı için zeytin ağaçları kesilen sahildeki arsalar, 156 ailenin geçim kaynağıydı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı mülkiyetindeki, Arsuz ilçesi Akçalı sahil şeridindeki toplam 860 dönümlük arsalardaki zeytin ağaçlarının iş makinaları ile kök ve gövdelerinden kesilmesine tepkiler sürerken, konu, CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur tarafından TBMM’nin gündemine getirildi. Milletvekili Güzelmansur, yıllardır 156 ailenin geçim kaynağı olan zeytin ağaçlarının kutsallığı dikkate alınmadan katledildiğini savundu. Milletvekili Mehmet Güzelmansur, önergesinde şunları kaydetti:
“Hatay’da, Arsuz ilçemize bağlı Akçalı Mahallesi’nde bulunan yaklaşık 860 dönümlük Hazine arazisinde, çoğu asırlık, binlerce zeytin ağacından 156 aile doğrudan, yüzlerce insan da dolaylı olarak geçimini sağlamaktadır. Ancak bu arazilerin Kültür ve Turizm Bakanlığı’na tahsis edilmesi sonrası, tahliyenin yapılması ve arazinin temizlenerek boş bir şekilde teslim edilmesi talimatı verildiğinden, bütün inançlarda kutsal kabul edilen zeytin ağaçları sökülmeye başlanmıştır. İşsizliğin, yoksulluğun, açlığın had safhaya çıktığı Hatay, yüzlerce insanın işsiz-aşsız kalmasını kaldıracak durumda değildir.”
Milletvekili Güzelmansur’un, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un cevaplamasını istediği sorular şunlar:
1.Bakanlığınızın, mülkiyeti Hazine’ye ait olup, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na tahsis edilen Akçalı Mahallesi 515, 516 ve 2062 nolu taşınmazlarla ilgili tasarrufu nedir? Bu taşınmazlarda ne yapılacaktır?
2.Söz konusu taşınmazlardaki zeytin ağaçları sökülürken, yüzlerce insanın nasıl geçineceği, karnını nasıl doyuracağı hesaplanmış mıdır? -Cemil Yıldız-