Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

19.921 öğretmen alımı başvuruları
6 Ocak’ta …
Milli Eğitim Bakanlığı, yeni yılda alacağı 19.921 sözleşmeli öğretmen ile ilgili başvuruların 6 Ocak 2020 tarihinde başlayacağını duyurdu. Milli Eğitim Bakanlığı, 19.921 öğretmen kadrosu içinde 3007 kontenjan ile en fazla sınıf öğretmenliği alımı yapacağını duyurdu.
MEB’in alacağı öğretmen kadrolarından belli başlıları şöyle:
Din Ahlak Kültürü : 1836 kişi
Beden Eğitimi : 399 kişi
Fen Bilimi : 1002 kişi
Görsel Sanatlar : 443 kişi
İHL Meslek Dersi B : 394 kişi
Matematik (ilk) : 1699 kişi
İngilizce : 1731 kişi
Matematik (Orta) : 501 kişi
Okul Öncesi : 1513 kişi
Müzik : 348 kişi
Rehberlik : 1257 kişi
Sınıf Öğretmeni : 3007 kişi
Sosyal Bilgiler : 684 kişi
Türkçe : 1293 kişi

Baro 76 Yaşında
Hatay Barosu 76.yıldönümünü kutluyor. 76.yıldönümü kutlamaları kapsamında Hatay Barosu Başkanı, yöneticileri ve üye avukatlar bu sabah Atatürk anıtında toplanarak çelenk takdiminde bulunacak.
Baro Anıt töreni 09.30’da.

Hatay 5 Gün yağışlı
Meteoroloji ilimiz ve çevresinde önceki gece başlayan yağışların 5 gün süreceğini duyurdu. Meteoroloji tahminine göre, Antakya ve çevresinde bugün, yarın, Cuma, Cumartesi ile Pazar günleri hava yağışlı geçerken, hava ısısı bugün ve yarın 12 derece, Cuma günü 13 derece Cumartesi ile Pazar günleri ise 11 derece civarında olacak.

BŞB’de “Arsa satış yetkisi”
Hatay Büyükşehir Belediyesi Meclisi 2019 yılı son toplantısını Pazartesi gün gerçekleştirdi.
Başkan Lütfü Savaş’ın başkanlık ettiği toplantıda büyükşehir mülkiyetindeki Antakya-Günyazı’daki bir arsanın satışı konusunda başkanlığa yetki verilmesi teklifi oy çokluğu ile kabul edildi. BŞ Meclisinin bundan sonraki ilk toplantısı da 10 Ocak 2020’de İskenderun’da gerçekleşecek.

TED Bursluluk sınavı 9 Şubat’da
TED Okulları Öğrenci Giriş/ Bursluluk Sınavı 09 Şubat 2020 Pazar günü birinci oturum saat 09.30’da 6, 7, 8, 9 ve 10. sınıflar, ikinci oturum saat 13.30’da 4. ve 5. sınıflar şeklinde düzenlendi.
TED okullarından verilen bilgiye göre,. Katılmak isteyen öğrenciler “https://basvuruted.k12net.com” adresinden başvuru yapabilirler.
Öğrencilerin, Sınava katılım için şu an okudukları sınıf seviyesinde başvuru yapabilecekleri kaydedilerek,. 4. sınıflarda giriş ve bursluluk sınav sonuçlarına bağlı olarak burs verileceği, ayrıca 8. sınıflarda ise giriş-bursluluk sınavı sonucu ile LGS sonucuna bağlı olarak burs tanımlaması yapılacağı bildirildi.

MKÜ Akademi teşviki
Başvuru 1 Ocak’da
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi, 2019 yılı akademik teşvik ödeneği ile ilgili başvurular yeni yılda başlıyor. MKÜ’den akademisyenlere yönelik duyuruda: “1. Akademik teşvik ödemesi 1 Ocak-31 Aralık 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilen faaliyetleri kapsamaktadır. 2. Başvurular 2 Ocak – 10 Ocak 2020 tarihleri arasında yapılır. 3. Akademik teşvik ödeneği başvuruları YÖKSİS üzerinden yapılır. Bir çıktısı alınır, birim akademik teşvik başvuru ve inceleme komisyonu verilir” denilmekte.

TÜRMOB: İslami Usullere Göre
Etik Kurala Gerek Yok
Kısa adı TÜRMOB olan Türkiye Mali Müşavir Muhasebeciler Birliği, Kısa adı KGK olan Kamu Gözetimi Muhasebe ve Denetim Standartları Kurulu tarafından Faizsiz Finans Kuruluşlarının Bağımsız Denetimini Yürüten Denetçiler için İslami esaslara göre ayrı Etik Kuralların yayınlanmasının beraberinde çeşitli tartışmaların yaşanmasına neden olduğunu bildirdi.
TÜRMOB açıklamasında; tamamı TÜRMOB mensubu denetçiler için KGK tarafından ayrı bir Etik Kurallar setinin ve özellikle Faizsiz Finans Kuruluşlarının Bağımsız Denetimini Yürüten Denetçiler için İslami esaslara göre ayrı Etik Kuralların belirlenmesine gerek bulunmadığı, meslek mensuplarının uyacağı etik ilkelerin yürürlükte ve uygulanmakta olduğu belirtildi.
TÜRMOB’un konuyla ilgili yazılı açıklaması şöyle;
“KGK tarafından ülkemizdeki faizsiz finans sektörünün gelişimine katkı sağlamak, söz konusu sektöre özgü finansal işlemlerin kalitesini ve bu işlemler hakkında farkındalığı artırmak amacıyla faizsiz finans alanında yayımlanan uluslararası standartların mevzuatımıza kazandırılmasına yönelik çalışmalar yürütülmektedir.
Bu çerçevede, 27 Eylül 2017 tarihinde KGK ile İslami Finans Kuruluşları Muhasebe ve Denetim Kuruluşu (AAOIFI) arasında faizsiz finans sektörüne ilişkin muhasebe, denetim, etik ve yönetişim standartlarının mevzuatımıza kazandırılması amacıyla bir telif anlaşması imzalanmıştır. İmzalanan bu anlaşmayla ülkemizde faaliyet gösteren faizsiz finans kuruluşlarının finansal tablolarında gerçeğe ve ihtiyaca uygun bilginin sunulması ve bu kuruluşların finansal tablolarının faizsiz finans muhasebe standartları ile Fıkhî ilke ve kurallara uygun olarak doğru ve gerçeğe uygun bir görünüm sağlayıp sağlamadığı konusunda kullanıcılara bir güvence verilmesi hedeflenmektedir.
Ayrıca, Uluslararası Muhasebeciler Federasyonu (IFAC) bünyesindeki “Uluslararası Etik Standartları Kurulu” tarafından yayımlanan “Muhasebe Meslek Mensupları İçin Etik Kurallar El Kitabı”nın 2016 yılı baskısı Birliğimizce birebir Türkçeye çevrilmiş olup, kullanıcıların hizmetine sunulmuştur.
Son olarak anılan “Muhasebe Meslek Mensupları İçin Etik Kurallar El Kitabı”nın 2018 yılı nihai baskısının Birliğimizce birebir Türkçeye çevrilmesi çalışmalarımız devam etmekte olup, kullanıcıların hizmetine yakın zamanda sunulacaktır. Bu çerçevede; KGK tarafından tamamı meslek mensubumuz olan denetçiler için ayrı bir Etik Kurallar setinin ve özellikle Faizsiz Finans Kuruluşlarının Bağımsız Denetimini Yürüten Denetçiler için islami esaslara göre ayrı Etik Kuralların belirlenmesine gerek bulunmadığını kamuoyunun dikkatine önemle sunarız.”

MKÜ’lü Prof. MERT’in acı günü
Kayınpederi Vefat Etti
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Mert, kayınbaba acısı yaşadı. Prof. Dr. MERT’in eşinin babası vefat etti.
ANTAKYA; merhuma Allah’tan rahmet ailesi ve sevenlerine başsağlığı diler.

Motorin ve benzine zam
Akaryakıt türlerinden motorin ile benzine zam geldi. Yeni zamlı tarife dün sabahın ilk saatiyle birlikte başladı.
Önceki gece yarısından itibaren motorinin litre fiyatına 28 kuruş, benzinin litre fiyatına ise 16 kuruş zam yapıldı- Motorine zam pompa fiyatlarına 6 kuruş olarak yansıyacak, 22 kuruşluk artış vergiden karşılanacak.

Kırıkhan’da eğlence mekanlarına denetim …
Kırıkhan İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, kent genelinde bulunan eğlence mekanlarına yönelik asayiş uygulaması gerçekleştirdi. Uygulamada eğlence mekanlarında kimlik kontrolü, üst araması yapıldı.
Yeni yıl öncesi gerçekleştirilen uygulamanın devam edeceği belirtildi.

HBB’den üstyapı çalışmaları
Hatay Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Dairesi Başkanlığı, İskenderun ilçesinde gerçekleştirdiği yol bakım ve onarım çalışmalarıyla ulaşım sorunlarına kalıcı çözümler üreterek vatandaşların yüzünü güldürüyor.
İskenderun Meydan Mahallesi Şehit Jandarma Er Veysel Aktı Caddesi’nde beton asfalt çalışmasına başlayacak olan HBB ekipleri, öncesinde PMT (temel tabaka) serimi gerçekleştirdi.
Vatandaşların ulaşım sıkıntısı yaşamaması için beton asfalt öncesi caddede zemin iyileştirme çalışması gerçekleştiren ekipler, yapılan çalışmaların en kısa sürede tamamlanacağını belirtti.

Hatay merkezli FETÖ/PDY operasyonu:
9 GÖZALTI …
Hatay merkezli 2 ilde, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’na (FETÖ/PDY) yönelik operasyonda 9 şüpheli gözaltına alındı.
Hatay Cumhuriyet Başsavcılığının FETÖ/PDY soruşturmaları kapsamında İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekiplerince Hatay ve Mersin’de belirlenen adreslere eş zamanlı operasyon düzenlendi.
Operasyonda, aralarında eski polis ve halen görevde olan öğretmenlerin de bulunduğu 9 şüpheli yakalandı.
Gözaltına alınan şüphelilerin emniyetteki işlemlerinin sürdüğü bildirildi.

Semt pazarlarında temizlik çalışmaları
Antakya Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri, şehir genelinde bulunan tüm pazar yerlerini periyodik program çerçevesinde temizliyor.
Konuyla ilgili yapılan açıklamada, şehrin muhtelif yerlerinde bulunan pazar yerlerinin Antakya Belediyesi Temizlik İşleri ekiplerince belirlenen program çerçevesinde temizlendiği belirtildi. Açıklamada pazar kurulduğu günlerde önce süpürge ve tasfiye ardından gece yıkama çalışmalarının yapıldığı ifade edildi.
Ekiplerce yürütülen hizmet kapsamında, geçtiğimiz gün Narlıca Mahallesi’nde semt pazarında temizlik çalışması yapıldığı belirtildi.

(Visited 1 times, 1 visits today)