Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Kısa kısa haberler

Uyuşturucu operasyonları sanığı 33

Uyuşturucu operasyonları sanığı
33 Kişiden 25 Kişiye Tutuklama
Hatay İl Jandarma Kaçakçılık Organize Suçlar Bürosu ekiplerince, geçtiğimiz hafta sonunda 3 ilçemize yönelik düzenlenen uyuşturucu operasyonunda gözaltına alınan 33 şüpheliden 25’i tutuklandı, 8’i adli kontrol şartıyla salıverildi. İl Jandarma Komutanlığı’na bağlı Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekiplerinin, uyuşturucu madde imalatı ve ticareti yaptığı iddiasıyla önceki gün gözaltına aldığı 33 şüpheliden 25’i tutuklanıp cezaevlerine gönderilirken, 8 kişi ise adli kontrol şartıyla tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

105’inci yılında
Sarıkamış Harekatı’nın 105. yılı anma etkinlikleri kapsamında, Kars’ın Sarıkamış ilçesinde, Soğanlı ve Allahuekber Dağları arasındaki Kızılçubuk Zirvesi’nde bir araya gelen ve yürüyüşe katılan on binlerce vatandaş, yürüyüşü tamamladı.

Umut oldular
Türk Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık, “Kızılay, 2018’de 2 milyon 571 bin 482 ünite kan bağışı almıştı. Bu rakam 2019’da 2 milyon 806 bin 336 ünite olarak gerçekleşti” dedi.

1 Milyon bebek
İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nden alınan verilere göre, Türkiye’de geçen yıl 605 bin 310 erkek, 575 bin 530 kız bebek doğdu.

Antakya’da Kadın Eylemi
Antakya’da kadınlar, bugün, Cinsel İstismara Yönelik Suçlara Af Girişimi’ni protesto etmeye hazırlanıyor.
Bugün saat 18.00’de, Antakya köprübaşındaki eylemde kadınlar bir araya gelerek,
çocuklara yönelik cinsel istismar suçunu işleyenlere infaz indirimi adı altında “af” getirilmesine karşı mesajlar verecek.

Noel Kutlaması
Dün İskenderun, bugün Samandağ’da…
İlimizdeki Ermeni vatandaşlar, dün İskenderun’da Noel kutlaması yaparken, bugünkü Noel kutlamasının adresi ise Samandağ olacak. Yapılan açıklamaya göre, 5 Ocak Pazar günü saat 17.00’de (dün) İskenderun Ermeni Kilisesi’nde Noel, yani Surp Dzununt Bayram Ayini gerçekleşti.
İlimiz Samandağ Vakıflı Ermeni Kilisesi’nde ise 6 Ocak Pazartesi günü (bugün) sabah saat 10:30’da Noel Bayramı, yani Surp Dzununt Badarak Ayini yapılıyor.
Bugün Samandağ’daki ayin sonrası, temsili vaftiz töreni ile Haç’ın sudan çıkarılışı töreni olacak. Her iki ilçemizdeki ayinleri, İskenderun ve Samandağ Vakıflı köyü Başpapazı Avedis Tabaşyan yönetecek.

Hac fiyatları:
26 bin liradan!
Hac Umre ve Seyahat Acentaları Derneği Başkanı Diyaeddin Şahin, “Geçen yıldan bu yıla artan maliyetler oldu. Ek vergiler oldu. Bu ek maliyetler ile hac fiyatlarının 26 bin liradan başlayacağını rahatlıkla söyleyebiliriz” dedi.

2019’un şampiyonu
Gıdada geçen yıl en yüksek fiyat artışı yüzde 149 ile sarımsakta, en fazla fiyat düşüşü ise yüzde 49,7 ile kuru soğanda oldu.

MEB’den adım
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Türkiye’nin Otomobili’nin üretiminde ihtiyaç duyulacak teknik elemanın yetiştirilmesi için ilk kez motorlu araçlar teknolojisi alanında elektrikli araçlar dalı açılacağını bildirdi.

İdlib’e konteyner sevkiyatı
Reyhanlı ilçesi Cilve-gözü Gümrük Kapısı’ndan İdlib’e konteyner sevk edildi. Türkiye’nin çeşitli yerlerinde imal edilen konteynırlar TIR’lara yüklendi. TIR’lar, daha sonra Reyhanlı ilçesindeki Cilvegözü Gümrük Kapısı’na geldi. Üzerlerinde ikişer adet konteyner yüklü olan TIR’lar Cilvegözü’ndeki işlemlerin ardından İdlib’e hareket etti. Konteynerlerin İdlib’de bulunan gözlem noktalarına gideceği öğrenildi.

Part-time çalışıyoruz
Türkiye İş Kurumu’nun araştırmasına göre, hükümetin 2020’de kolaylaştıracağını açıkladığı part-time (yarı zamanlı) çalışmada, oran yüzde 8’e ulaştı. 2-9 istihdamlı işyerleri içinde part-time çalışma yapma oranı en yüksek sektör, eğitim sektörü.

Kuyumda fatura
Kuyumculuk, sarraflık ve mücevheratçılık gibi işlenmiş kıymetli maden ve kıymetli taş alım satımında fatura düzenleme mecburiyetine ilişkin sınır, 4 bin 200 lira olarak belirlendi.

Araştırma istemi
CHP, ÖSYM’nin düzenlediği sınavlarda soruların çalınmasına ilişkin siyasi sorumluların tespit edilmesi ve mağdur olan öğrencilerin sorunlarının giderilmesi için Meclis Araştırması açılmasını istedi.

Res-el Seni Kutlaması 11 Ocak’ta
Her yıl ilimiz Samandağ ilçesinde, Samandağ Kalkındırma Derneği eliyle düzenlenen “Res-el seni!” etkinliği, hafta sonunda kutlanıyor. 11 Ocak Cumartesi günkü etkinlik, saat 19.00’da, ilçenin By Aslan Sanat Merkezi’nde düzenlenirken, etkinlikler içinde Grup Asi, Mesreh el Hirri gösterileri yer alıyor.

Fadıl’ın acı günü
Ablası Vefat Etti
Hatayspor’un 50 yıl önceki şampiyon kadrosunda yer alan, eski Kaptan Fadıl Ergin, hafta sonunda abla acısı yaşadı. Fadıl Ergin’in ablası Hacı Gökçen vefat etti. Merhum Hasan Göfteci’nin eşi, Hatayspor kaptanlarından Fadıl Ergin’in ablası merhume Hacı Gökçen’ın cenazesi, 5 Ocak Pazar günü toprağa verildi.
ANTAKYA, merhumeye Tanrı’dan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

Dijital Takograf’da
Uygulama ertelendi
Kamyoncuların 1 Ocak’tan itibaren zorunlu hale getirilen “dijital takograf” uygulamasını protesto etmek amacıyla ülke genelinde başlattığı eylemler sonuç verdi, bakanlık 6 ay ek süre tanıdı.

Nafaka konusu
Adalet Bakanı Abdülhamit Gül: “Eğer bir kadının nafaka dışında bir geliri yoksa, onun da elinden alınmaması gerekir. Yeni mağduriyet oluşturmamak için, bu konuda tüm taraflar dinlendi. Tüm önerileri toparladık. Yeni mağduriyetlerin oluşmaması gerekir.”

Şüpheli ve kayıplar
İçişleri Bakanlığı’nca, 2019’da 81 ildeki uygulamalarda, çeşitli suçlardan aranan 478 bin 133 şüpheli yakalandı, 842’si çocuk 3 bin 5 kayıp kişi bulundu.

Zamlı Maaşlar
Enflasyon oranından kaynaklı ilave artışla birlikte, aile yardımı ödeneği dahil en düşük memur maaşı 3 bin 747 liradan 4 bin liraya, en düşük memur emekli aylığı ise 2 bin 523 liradan 2 bin 661 liraya çıktı.

Bilanço ağır
Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü, Suriye’de 2011’den beri devam eden iç savaşın Aralık ayı bilançosunu yayınladı. İngiltere merkezli örgütün verilerine göre, 2019’un son ayında ülkede 989 kişi hayatını kaybetti.

Yasalaşmalı!
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, en yaygın örgütün muhtarlık örgütü olduğunu belirterek, “Muhtarlığı demokrasinin temel taşı olarak görüyoruz. Muhtarlık kurumunun, mutlaka güçlendirilmesi ve yasalaştırılması lazım” dedi.

Vatandaşa uyarı
İletişim Başkanlığı, “I·letis¸im Bas¸kanlıgˆı adı ve Cumhurbas¸kanlıgˆı logosu kullanılarak sahte bir siteyle ‘elektrik ve dogˆal gaz fatura iadesi’ adı altında dolandırıcılık yapılmaya c¸alıs¸ıldıgˆı go¨zlenmis¸tir” açıklamasında bulunuldu.

15 gün içinde
Başvuru şart
Çarşı ve mahalle bekçiliği için 2019’da iki ayrı dönemde yapılan sınavların sonuçları açıklandı. Emniyet Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, adaylar, sınav sonuçlarına www.pa.edu.tr internet adresinden ulaşabilecek. Asıl adayların, atama için gerekli belgelerle ilan tarihinden itibaren 15 iş günü içinde İl Emniyet Müdürlüğü’ne başvurmaları gerekiyor.

Sektör toplanıyor
Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği’nin (TÜDKİYEB) 3. Tarım Orman Şurası, Küçükbaş Hayvancılığın Güçlendirilmesi Eylem Planı Toplantısı, 6-9 Ocak’ta Antalya’da gerçekleştirilecek.

Yüzde 4,87 arttı
Geçici dış ticaret verilerine göre, 2019 Aralık’ta ihracat, Genel Ticaret Sistemi dikkate alındığında yıllık bazda yüzde 4,87 artarak 15 milyar 385 milyon dolar, ithalat yüzde 20,05 artışla 20 milyar 105 milyon dolar oldu.

Afet Tatbikatı
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ülke geneli·nde AFAD Başkanlığı koordi·nesi·nde afet tatbi·katları yaptıklarını belirterek, “2019’da Türkiye’de il düzeyinde 88, 15 bölgesel ve bir ulusal olmak üzere, saha ve masa başı tatbikatları gerçekleştirildi” dedi.

Sigara paketleri
Bugün değişiyor
Tütün mamullerinde 5 Aralık’ta geçilen düz ve standart paket uygulaması kapsamında, dünden itibaren sadece yeni paketli ürünlerin satışı yapılabiliyor.

Ticari mesajlara
Düzenleme geldi
Ticari elektronik ileti göndermek isteyen gerçek ve tüzel kişiler, Ticari Elektronik İleti Yönetim Sistemi’ne (İYS) kaydolacak, sistem üzerinde onayı bulunmayan alıcılara ticari elektronik ileti gönderilemeyecek.

İhracatçıya destek
TSE Başkanı Adem Şahin; Mısır, Umman, Ukrayna ve Malezya’da enstitünün test raporlarının kabulüne ilişkin yetki aldıkları belirterek, “Bu sayede ihracatta zorunlu belgelendirme süreçlerinde ihracatçılarımıza zamandan ve maliyetten tasarruf sağlamış olacağız” dedi.