Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

16-17 Ağustos’ta Türkiye geneli iş bırakma

Aile Hekimleri, Bakanlığın tutumunu

Aile Hekimleri, Bakanlığın tutumunu protesto amacıyla eylem kararı aldı.

“AHEF eylemlerinin tek nedeni, Sağlık Bakanlığının kapı duvar olması ve ‘ben yaptım oldu’ tutumudur.”

Kısa adı AHEF olan, Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu, eylem takvimini açıkladı. Eylem takvimiyle, 16 ve 27 Ağustos’ta, Aile Hekimleri tüm Türkiye’de birer gün iş bırakma kararı aldı. 28 Ağustos’ta ise Ankara’da tüm aile hekimlerinin katılacağı beyaz önlük mitingi yapılacak.
AHEF’ten, Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) Başkanı Dr. Özlem Sezen imzalı yapılan açıklama şöyle:
“18 aylık pandemi döneminde onlarca sorun yaşadık. Bunları, 3 yılda Sağlık Bakanlığı yetkilileri ile yüz yüze yapılan 9 ayrı toplantıda; Bakan Yardımcısı, Kurum Başkanı, Başkan Yardımcısı düzeyinde 6 ayrı rapor, bir miting ve yüzlerce haberle anlattık. Bakanlık, çoğu sorunu görmezden geldi. Meslek hastalığında illiyet bağı arandığı, şehitlik payesi verilmemesi, ek ödemenin 14 ayda sadece 6 ay şartlı bir şekilde ödenmiş olması, koruyucu malzeme verilmeyişi, il müdürlüklerinin yaptığı mobingler, esnek çalışmanın verilmeyişi, yıllık izinlerin engellenmesi gibi birçok sıkıntının üstüne yeni sözleşme ödeme yönetmeliği de tuz biber oldu.”
EYLEM GEREKÇESİ
Aile Hekimleri Federasyonu olarak, tüm sorunlarını defalarca muhataplarına anlatmalarına rağmen Sağlık Bakanlığının hiçbir şekilde bir çözüm üretmediğini savunan Aile Hekimleri imzalı açıklamada, eylem nedeni için de şöyle denildi:
“AHEF eylemlerinin tek nedeni, Sağlık Bakanlığının kapı duvar olması ve ‘ben yaptım oldu’ tutumudur. Eylem yapma seçeneğini 18 aydır çok zaman gündeme getirdik. Ancak gördük ki, Sağlık Bakanlığı, mesleğe olan saygımızı ve bağlılığımız kullanarak, her şeyi sineye çekeceğimizi düşünüyor.
Aile hekimliğini bu düğüm noktasına getirenler, halkımızın arasını açamayacak. Biz, mesleğimizi en zor zamanlarda dahi tutku ile yaptık, yapmaya da devam edeceğiz. Ne var ki bu, haklarımızdan ve meleğimizin onurundan vazgeçeceğimiz anlamına gelmiyor.
Sağlık Bakanlığı’na sesleniyoruz! Bu eylem takvimimiz bir başlangıçtır. ‘Ben yaptım oldu, eylem yaparsanız hain ilan edilirsiniz’ mantığını kabul etmiyoruz. 18 aydır sabrettik ve her türlü diyalog yolunu açık açık denedik. Ancak bizi yok sayamaz, hakkımızı yiyemezsiniz.
AHEF olarak, halk sağlığına katkımızdaki dik duruşumuz kadar, meslek onurunu ve haklarımızı korumadaki dik duruşumuz da sonuna kadar devam edecektir. Sağlık Bakanlığı, tüm bu eylemlerin bizzat sebebidir ve sebep olanlar Sözleşme Ödeme Yönetmeliğini geri çekip, bir an önce AHEF ve tüm sivil toplum kuruluşları ile sorunları bir çalıştayda görüşmeli, sonuçlarıyla yönetmeliği tekrar yazmalı, sorunları da bir an önce çözmelidir.” -Cemil Yıldız-