17 Mart’tan bugüne Neler Yaşadık?

17 Mart’tan bugüne Neler Yaşadık?

Dünya genelinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tespit edilenlerin sayısı 2,5 milyonu geçerken, iyileşenlerin sayısı 667 bine, ölenlerin sayısı ise 174 bine ulaştı. Antakya özelinde Hatay ise, Türkiye’de, giriş-çıkışları kontrol altında tutulan 31 il arasında. Soru net! Normalleşme ne zaman? Ankara’nın buna dair tarihi, Ramazan Bayramı sonrasına denk geliyor. Peki, bugüne kadar neler yaşadık, biraz hatırlayalım mı?

“Hayatımda ne mi değişti? Her şey! İşimden uzağım. Sevdiklerimden uzağım. Hatta hayatta benim için ‘olmazsa olmaz’ dediğim birçok şeyden çok uzun zamandır uzağım. Amerikan filmlerinin ‘salgın’ temalı filmleri içinde, çaresiz bir figüran gibiyim. Evimin yanı başındaki markete yumurta almaya giderken bile, yüzümdeki maske yetmiyor, bir de elime plastik eldiven geçiriyorum. Asansör aynasında kendime baktığımda, istemsizce güldüğümü biliyorum. Siz ne durumdasınız bilmiyorum ama… Trajik halimizin komik taraflarını yakalayıp, durumu çekilir kılmaya çalışıyorum galiba! Ama en garibi de, dışarıda gördüğüm herkesi, potansiyel bir virüs taşıyıcısı gibi algılayıp, geri adım atıyorum! Bu kabus biter mi?”
Antakya Gazetesi’ne gelen bir okurun ifadesinde de yer aldığı gibi, Türkiye’de, koronavirüs nedeniyle yaşanan ilk ölümün açıklanmasından bu yana çok sayıda gelişme oldu. Alınan kararlar, yayınlanan genelgeler, hayata geçirilen yasaklamalar, Hatay’ın da içinde olduğu illere yönelik özel uygulamalar, karantinalar, sosyal mesafe ile dizginlenen yaşamlar, yüzlerde maskeler ve çok daha fazlası… Bugün, azı ya da çoğu, yaşadıklarımızı toparlayalım mı? Nasıl başlamışız, nereye gelmişiz, resimleyelim.

17/03/2020-Koronavirüs’ten ilk ölüm… 24.00 itibariyle; tiyatro, sinema, gösteri merkezi, konser salonu, kahvehane, internet kafe, restoran, spor salonu, düğün salonu, kır bahçesi, çay bahçesi, dernek lokalleri, lunapark, yüzme havuzu, kafeler ve AVM’lerin çalışma faaliyetleri geçici olarak durduruldu.
18/03/2020-Salgına karşı ekonomik tedbirler… Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ekonomik İstikrar Kalkanı” adıyla açıkladığı ekonomik kaynak ve teşvik paketiyle, virüsün etkileriyle mücadele için 100 milyar lira ayrıldığını söyledi. Pakette; vergi, SSK primi gibi sorunlu ödemelere erteleme, banka kredilerinde kolaylık ve işten çıkarmaların önüne geçilmesi için “kısa çalışma ödeneği” gibi önlemler yer aldı.
19/03/2020-Cuma Namazları kılınmayacak… Diyanet İşleri Başkanlığı; tüm kamu kurum ve kuruluşları, kuran kursları ve yurtlarda bulunan mescitler de dahil olmak üzere, Cuma günü ve kandil gecesi “camilerin” kapalı tutulacağını ve Cuma Namazı için sala okunmayacağını açıkladı. Diğer yandan, Gençlik ve Spor Bakanlığı da, Süper Lig (futbol) voleybol ve basketbol liglerini ileri bir tarihe erteledi.
21/03/2020-Yeni yasaklamalar… Berber, kuaför ve güzellik merkezleri geçici süreliğine kapatıldı. Restoranlarda, oturarak yemek yenmesi yasaklandı. 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı olan vatandaşlara sokağa çıkma yasağı getirildi. Tüm vatandaşların ormanlarda, park ve bahçelerde piknik ve mangal yapması yasaklandı. Uçuşların durdurulduğu ülke sayısı 68’e çıkartıldı.
23/03/2020-Uzaktan Eğitim başladı… Okulların kapanmasıyla birlikte, Milli Eğitim Bakanlığı ve TRT işbirliğiyle, televizyon üzerinden eğitim yayınları başladı. Diğer yandan kamu personelinin, hizmetleri aksatmayacak şekilde, ihtiyacı karşılayacak kadar asgari personelin bulundurulması şartıyla; uzaktan çalışma ve dönüşümlü çalışma gibi esnek çalışma yöntemleri ile çalışabileceği ifade edildi.
24/03/2020-Marketlere ve toplu taşımaya düzenleme… Marketler, 09.00-21.00 saatlerinde hizmet verebilecek. En fazla müşteri sayısı, müşteriye doğrudan hizmet sunulan toplam alanın onda biri kadar olacak. Toplu taşıma araçları (şehirler arası yolcu otobüsleri dahil), yolcu taşıma kapasitesinin yüzde 50’si kadar yolcu kabul edebilecek.
25/03/2020-Sağlık Bakanlığı, acilen 31 bin 287 personel alacak… Ekonomik tedbirler kapsamında, tıbbi malzeme üretiminde vergi düzenlemesi yapıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yerli üretimi desteklemek üzere, 6 Milyon Lira kaynak aktarılacağını belirtti. Milli Eğitim Bakanlığı ise uzaktan eğitimin 30 Nisan’a kadar uzatılmasına karar verildiğini açıkladı.
26/03/20- Üniversiteye Geçiş Sınavı 25-26 Temmuz tarihine ertelendi… Öncelikle Türkiye’nin ihtiyacına yanıt verilmesi için, tıbbi ürünlerin yurtdışı satışı konusunda şirketlere, Sağlık Bakanlığı’ndan ön izin alma şartı
getirildi. Savunma Bakanlığı’na bağlı fabrikalarda, vatandaşlar ve sağlık çalışanlarına dağıtılacak maske üretimine hız verildi. 65 yaş üzerindeki vatandaşların emekli maaşlarının ise evlerine teslim edileceği açıklandı.
27/03/20-Yurtdışı uçuşları tamamen durduruldu… Şehirlerarası seyahatler Valilik iznine bağlandı. Piknik alanlarının da hafta sonları kapalı olacağı, hafta içi de bu yerlerde toplu olarak bir arada bulunulamayacağı açıklandı. Ayrıca ilk defa Rize’deki bir belde ve civarındaki 4 köy karantinaya alındı.
28/03/20-Yurtiçi uçuş seferlerinde de kısıtlamalar… Seyahat kısıtlamaları kapsamında, Türk Hava Yolları, yurtiçi seferlerinde sadece 14 büyükşehre uçuş yapacağını açıkladı. Öte yandan Pegasus Havayolları da 28 Mart-4 Nisan tarihleri arasındaki tüm yurtiçi seferlerini iptal ettiğini açıkladı.
29/03/20-Taksilere 3 büyükşehirde düzenleme… İstanbul, Ankara ve İzmir’de, ticari taksilerin trafiğe çıkışlarında, plakasının son hanesine göre sınırlamaya gidilecek. Saat 24.00’e kadar, plakasının son rakamı “tek” olan ticari taksiler trafiğe çıkabilecek. Belirtilen saatten sonra, plakasının son rakamı çift olan ticari taksiler
trafiğe çıkabilecek. Belirlenen bu sistem, takip eden günler için de ardışık olarak devam edecek.
30/03/20- Biz Bize Yeteriz Dayanışma Kampanyası… Cumhurbaşkanı Erdoğan, dar gelirli vatandaşlara destek sağlamak amacıyla bağış kampanyası başlattıklarını söyleyerek, 7 aylık maaşını bağışladığını açıkladı. İçişleri Bakanlığı ise, Cumhurbaşkanlığı kampanyası öncesinde CHP’li belediyelerin başlattığı dayanışma kampanyalarını durdurdu. Bağış hesapları bloke edildi.
02/04/20-Bir ilçe ve köye daha karantina… Artvin’in Borçka ilçesi ve ilçeye bağlı Aralık Köyü’nün 15 gün
karantinaya alınmasına karar verildi. Diğer yandan, İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, maaş almak için PTT şubelerinde kuyruklara girenlerin oluşturduğu yoğunluğun önüne geçmek üzere önlem
alınacağı, bazı şubelerin geçici olarak kapatılacağı belirtildi.
03/04/2020- Sokağa çıkma yasağı… Türkiye’nin tamamında, 20 yaşın altındaki kişilere de sokağa çıkma yasağı getirildi. Hatay’ın da aralarında olduğu 30 büyükşehir ile akciğer rahatsızlıklarının sık görüldüğü Zonguldak ili, istisnalar haricinde 15 gün süreyle araç giriş çıkışına kapatıldı. Pazar yerleri ve marketler gibi kişilerin toplu şekilde bulunduğu tüm alanlarda maske takılması zorunlu hale getirildi.
04/04/20-Maske dağıtımı… Ankara ve İstanbul’da toplu taşıma araçlarında maske dağıtımı başladı. Toplu alanlarda maske kullanma zorunluluğunun yürürlüğe girmesinin ardından Ankara ve İstanbul büyükşehir belediyeleri harekete geçti.
05/04/20-Vatandaşların evlerine maske gönderilecek… Sokağa çıkma yasağı kapsamı dışında bulunan 20-65 yaş arası vatandaşlara maske dağıtılacağı açıklanarak, e-Devlet internet sitesi üzerinden form dolduran vatandaşların evlerine PTT yoluyla her hafta beş adet maske gönderileceği belirtildi.
06/04/20-İstanbul’un iki yakasına salgın hastanesi yapılacak… Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul’daki iki bölgeye bin yataklı hastane yapılacağını açıkladı, Atatürk Havalimanı ve Sancaktepe’de yapılacak
hastanelerin inşaatının 45 günde bitirileceğini söyledi. Erdoğan, maskelerin ücretli satışının ise yasaklandığını, salgın bitene kadar vatandaşların tamamına yetecek maske stoku ve üretim planı olduğunu belirtti.
08/04/20-İçişleri Bakanlığı’ndan karantina açıklaması… İçişleri Bakanlığı, koronavirüs tedbirleri kapsamında, 45 ildeki toplam 156 yerleşim yerinde karantina tedbiri uygulandığını ve 6 yerleşim
yerindeyse karantinaya son verildiğini açıkladı.
09/04/20-Özel hastanelere koronavirüs düzenlemesi… Pandemi vakalarının tanı ve tedavi hizmetlerinin, acil durum kapsamına alındığı açıklandı. Bu kapsamda özel hastaneler koronavirüs tedavisinde katılım payı ve ilave ücret isteyemeyecek.
10/04/20-31 İl’de sokağa çıkma yasağı… İçişleri Bakanlığı, gece yarısından itibaren, 12 Nisan Pazar gece
yarısına kadar 30 büyükşehir ve Zonguldak’ta sokağa çıkma yasağı ilan etti. Yayınlanan genelgede, bazı işyerleri ve vatandaşlar ise yasak kapsamı dışında bırakıldı. Diğer yandan vatandaşlara maske dağıtımının eczanelerden yapılacağı açıklandı.
12/04/20-Ücretsiz izne çıkarılanlara maaş desteği verilecek… Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ücretsiz izne çıkarılan vatandaşlara 1.170 lira maaş desteği ödeneceğini açıkladı. Diğer yandan Ankara Valiliği, toplu taşıma araçlarında maske kullanılması ve genel hijyen için sıvı dezenfektan bulundurulmasının zorunlu olacağını bildirdi.
13/04/20-Sokağa çıkma yasağı tekrar uygulanacak… Cumhurbaşkanı Erdoğan, 17 Nisan Cuma saat 24.00’ten 19 Nisan Pazar saat 24.00’e kadar 31 ilde sokağa çıkma yasağı uygulanacağını açıkladı. 11-12
Nisan tarihleri için geçerli olan sokağa çıkma yasağı geç açıklanmış, halkın market ve fırınlara akın etmesine yol açılmıştı.
14/04/20-THY, uçuşları durdurduğu tarihi uzattı… Türk Hava Yolları (THY), uluslararası uçuşlarını durdurma kararını 20 Mayıs tarihine kadar uzattığını açıkladı. İç hat uçuşları da 20 Nisan tarihine kadar durduruldu.
15/04/20- Yaklaşık 90 bin hükümlü ve tutuklunun tahliyesi başladı… Salgın nedeniyle cezaevlerindeki doluluğu azaltmayı amaçlayan infaz düzenlemesinin ardından, mahkum ve tutuklarının tahliyelerine tüm illerde başlandı.
16/04/20-Özel sektörde işten çıkarma yasağı… TBMM Genel Kurulu’nda oylanarak kabul edilen düzenlemeye göre, özel sektör firmaları 3 ay süreyle işçi çıkaramayacak. Bu süre gerekli görülmesi halinde Cumhurbaşkanı tarafından uzatılabilecek.
17/04/20-Yeniden sokağa çıkma yasağı… 48 saat süreyle sokağa çıkma yasağı uygulaması, 30 büyükşehir ve Zonguldak’ta hafta sonu boyunca tekrar uygulandı. Yasak süresince fırınlar, su bayileri, eczaneler ve hastaneler hizmet vermeye devam etti. Bu kez tarım faaliyeti yapan kişiler de yasak kapsamı dışında bırakıldı.
18/04/20-“Hayat Eve Sığar”… Sağlık Bakanlığı, ‘Hayat Eve Sığar’ adında bir mobil uygulama yayınladı.
Uygulama, hem enfekte olan kişileri takip edebilme, hem de yaşadığınız çevredeki koronavirüs salgınına yakalanmış kişi yoğunluğu konusunda bilgi alınabilmesini sağlıyor. Diğer yandan giriş çıkış kısıtlaması getirilen 31 ilde uygulamanın 15 gün daha uzatılmasına karar verildiği açıklandı.
20/04/20-4 gün sokağa çıkma yasağı uygulanacak… Cumhurbaşkanı Erdoğan, “23-24-25-26 Nisan tarihleri arasında, günlük hayata etkisini en az düzeyde tutma konusunda 31 ilimizde sokağa çıkma kısıtlaması yapmayı planlıyoruz” dedi. Diğer yandan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş da, koronavirüs salgını nedeniyle bu sene Ramazan ayında camilerde teravih namazı kılınmayacağını söyledi.  Tamer Yazar