Kısa Kısa Haberler

Kısa Kısa Haberler

Bakan Koca Mesajları:
1236 Virüslü, 30 Ölüm…
Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın her gün gece yarısı açıkladığı verilere göre, ülke genelinde şimdiye kadar 20.345 kişiye test uygulandığını, 1236’sının pozitif çıktığını ve kaybedilen insan sayısının da 30’a çıktığını bildirdi.
Sağlık Bakanı Koca’nın Pazar gece yarısı açıklamaları şöyle:
-Yeni hayatlar kaybediyoruz. Vaka sayıları artıyor. Fakat mümkün olduğunca çok sayıda test yaptığımız unutulmamalı. Tedavi altına alınmış her hastayla, salgının önünü kesmiş oluyoruz. Bugün 9 yeni vefat, 289 yeni tanı var. Evimizde kalalım. Risk almayalım.
– Bugüne kadar toplam 20.345 test yapıldı, 1.236 tanı kondu, hepsi yaşlı 30 hastamızı kaybettik. Hastalık ülkemizde yokken, “yok” dedik. Şimdi gün gün durumu açıklıyoruz. Şeffaflığımızla, sizi tedbire de davet ediyoruz. Tedbirli olalım. Bu ülke, bu tehdide yenik düşmeyecek.

65 Yaş üzerindekiler için:
Sokağa Çıkma Yasağı İhlali Cezası 3150 Tl…
İçişleri Bakanlığı’nca, koronavirüs salgınına önlem olarak alınan 65 yaş üzeri kronik rahatsızlığı olanlarla ilgili sokağa çıkma yasağını ihlal edenlere verilecek ceza miktarı 3150 TL olarak belirlendi. Yetkililer, bu konudaki açıklamalarında, 65 yaş üzerindekiler için sokağa çıkma yasağı kararı sonrası, ilçelerde Kaymakamlıklar uhdesinde oluşturulan “Vefa Sosyal Destek Grubu” kapsamında, söz konusu şartlarda yaşayan vatandaşlara, “ALO 112-155-156” iletişim numaralarına ihtiyaçlarının bildirilmesi halinde yardımcı olunmak üzere koordine edildiklerini bildirdi ve şunları aktardı:
“Alınan tedbir ve kararlara uyulması konusunda çevremizdeki yaşlılarımıza sevgi, sabır, şefkat ve merhamet çerçevesinde onları incitmeden mevcut durumun hassasiyetine dikkat çekerek, bilgilenmesini sağlayalım.
Devlet erkanımız tarafından sağlığımıza yönelik alınan tedbir ve kararlara uyulmasının elzem bir vatandaşlık görevi olduğunu vurgulayarak, söz konusu yasaklara uymayanlar hakkında 3.150 TL idari para cezası uygulanacağını ve TCK’nın 195.Maddesi gereğince Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunulacağını önemle hatırlatırız.”

YAYLADAĞI’NDA
6 Kişi Karantinada
İlimiz Yayladağı ilçesindeki bir yurtta 6 Türk vatandaşın dün karantinada olduğu bildirildi. Yayladağı’nda, karantinadaki 6 Türk Lübnan’dan geldi. Açıklamayı yapan Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, yurt dışından gelen 11 bin 269 vatandaşın, 23 ildeki 36 adet Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü yurdunda karantina altında bulunduğunu bildirdi. Bakan Kasapoğlu, Hatay -Yayladağı Yurdu’nda, Lübnan’dan gelen 6 kişinin karantina altında olduğunu açıkladı.

Göz açtırılmıyor
Türkiye’de yeni tip koronavirüs vakasının ilk tespit edildiği 10 Mart’tan itibaren insanların özellikle tıbbi maske ve dezenfektan talebinde bulunmaya başlamasını fırsata çevirmek isteyen dolandırıcılara yönelik operasyonlar hız kesmiyor.

THY uçuşları
THY; Hong Kong, Moskova, Addis Ababa, New York ve Washington dışındaki tüm yurt dışı seferlerini
27 Mart itibarıyla
17 Nisan’a kadar sonlandırdı.

65 YAŞ ÜZERİ YAŞLILARA
DESTEK BAŞVURU TELEFONLARI
Koronavirüs salgını riskine karşı 65 yaş üzeri ve kronik rahatsızlığı olanlara yönelik sokağa çıkma yasağı kapsamında, ihtiyacı olanlara, dışarıdan malzeme temini noktasında başvurulabilecek telefonlar açıklandı. Duyuru şöyle:
Hatay Büyükşehir Belediyesi: 03262165620 – 03262132256
Altınözü: 0326 3114335
Yayladağı:
0326 4713304- 0505 903 4731
Dörtyol: 444 7 712
Kırıkhan: 0326 3441059
Kumlu: 0326 4612088
Belen: 0536 360 7777
İskenderun: 444 1939
Reyhanlı: 03264131010
Not: Tel numarası olmayan ilçelerde sadece 112,153 ve156’dan hizmet veriliyor.

Hatay’da 7 günlük bilanço:
79 Kaza-78 Yaralı
İlimiz Hatay genelinde son 7 günde toplam 79 trafik kazası meyana gelirken, bu kazalarda ölen olmadı. Ne var ki, 78 kişi yaralandı.
Resmi bilgilere göre, 16 ile 22 Mart tarihleri arasında ilimizde 45 yaralanmalı, 34 maddi hasarlı olmak üzere toplam 79 trafik kazası meydana geldi. Trafik kazaları neticesinde 78 vatandaş yaralandı.

Hatay Bşb’den 65 Yaş Üzerindekilere Destek
Hatay Büyükşehir Belediyesi (BŞB), 65 yaş üstü kıymetli büyükler ve kronik hastalığı olan vatandaşların ihtiyaçlarını kapılarına kadar getiriyor. Büyükşehir Belediyesi, bu konuda yaşlılara dışarıdan ihtiyaç uydukları malzemelerin temini noktasında destek olunduğunu duyurdu.
Mesaj şöyle:
“Hatay Büyükşehir Belediyesi, 65 yaş üstü kıymetli büyükler ve kronik hastalığı olan vatandaşların ihtiyaçlarını kapılarına kadar getiriyor.”
Büyükşehir Belediyesi’nden bu konuda yapılan açıklamada 65 yaş üzeri ile hastaların yardım destek isteklerini şu telefonlardan yapabileceklerini duyurdu: 0-326 216 60 49 – 216 57 20- 213 22 56

Hatay Barosu’ndan, üyesi 65 yaş üzerindekilere destek…
İhtiyaçlarınız İçin Arayın
Hatay Barosu, üyesi 65 yaş üzerindeki Avukatların sokağa çıkamayacak durumda olmaları dolayısıyla, isteklerin karşılanabilmesi ve ihtiyaçların temini bakımından bir ekip
oluşturulduğunu bildirdi.
Hatay Barosu’nun bu konudaki meslek mensubu üyelerine yönelik duyurusu şöyle:
“Koronavirüs salgını sebebiyle alınan tedbirler kapsamında, 65 yaş üzeri vatandaşlarımıza dışarı çıkma yasağı gelmesi sebebiyle, 65 yaş üzeri olan meslektaşlarımızın hem gündelik ihtiyaçlarına, hem de adli işlemlerine yardımcı olmak için, 23.03.2020 Pazartesi gününden itibaren her gün bir Yönetim Kurulu üyemiz ve bir Baro personelimiz nöbetçi olarak görev yapmaya başlamıştır. İhtiyaç duyan meslektaşlarımızın, 0326 215 18 77 nolu telefondan başvuruda bulunması halinde, gerekli destek sağlanacaktır. Meslektaşlarımıza saygı ile duyurulur.”

Hızlı Tanı Kit’leri Türkiye’de
Çin’den başlayarak dünyaya yayılan, Türkiye’de de gün geçtikçe etkisini artıran koronavirüs salgınıyla mücadele etmek amacıyla Çin’den temin edilen, 15 dakikada virüs tespiti yapan hızlı tanı kitleri Türkiye’ye ulaştı. Çin’in Şanghay kentinden alınan hızlı tanı kitlerini taşıyan Turkish Cargo’ya ait geniş gövdeli kargo uçağı, dün sabaha karşı 04:00 sıralarından Atatürk Hava Limanı’na iniş yaptı.
Burada resmi plakalı minibüsle gelen görevliler tarafından alınan kitler, aynı minibüse konularak Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne götürüldü. Çin’den temin edilen, toplamda 2 milyon adet hızlı tanı kitinin ilk partisi Türkiye’ye getirilirken, kalan kısımlarının ise parça parça getirileceği öğrenildi.
Yeni süreçte, bugüne kadar 21 bin civarında toplamda gerçekleşen kornavirüs tespiti test kitleri, bundan böyle ülke geneline dağıldığında, günde 10 bin rakamına erişilebileceği ve doktorların isteğiyle de günde 10-15 bin kişiye test uygulanabileceği belirtilmekte.

Yeni vakamız:
Koronafobi!
Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Solunum tepkisi vermeyen kişilerden kaçınmak, solunum belirtisi vermeyen kişilerin yanında maske takmak, böyle bir durumda tamamen sosyal teması kesmek. Bu üç belirti varsa koronafobi başlamış diyebiliriz” dedi.

Kira alınmayacak
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, hazine taşınmazları üzerinde tahsisli olan ve faaliyetleri durdurulan ticari ünitelerden yeni tip koronavirüs önlemleri kapsamında kira bedeli alınmayacağını bildirdi.

Kamu personeli
Cumhurbaşkanı Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan genelgeye göre, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlara, uzaktan çalışma ve dönüşümlü çalışma gibi esnek çalışma yöntemleri uygulanabilecek.

Sadece üç yolla
Dünya binlerce kişinin ölümüne neden olan yeni tip koronavirüsün, insanların virüse bağışıklık kazanması, etkin bir aşının bulunması ya da virüsün zaman içinde mutasyona uğraması sonucu etkisini yitirebileceği bildirildi.

İhracat rakamı
Türkiye’nin 1 Ocak-19 Mart dönemindeki yaş sebze ve meyve ihracatı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 27,6’lık artışla 581 milyon dolar olarak gerçekleşti.

KARŞILIKSIZ ÇEK’E AF
Karşılıksız çeke para ve hapis cezası 3 yıl ertelenecek. Çek sahibi, tutarın en az yüzde 10’unu hemen, kalanını 3 yılda ödeyecek. Yeni kredilerde, kara liste dikkate alınmayacak.
Karşılıksız çek nedeniyle verilen hapis cezalarının ekonomik sorunlar nedeniyle ertelenmesine ilişkin çalışma tamamlandı. Bu hafta içinde TBMM gündemine getirilecek düzenleme, hapis ve para cezalarının 3 yıl süreyle ertelenmesi ve sicil affı çıkarılmasını içeriyor.
Karşılıksız çek sahibi, ceza ertelemesinden yararlanmak için, ilk etapta çek tutarının belli bir oranını ödeyecek (en az yüzde 10’u olduğu ifade ediliyor); kalan tutarı da 3 yıl içinde ödemeyi taahhüt edecek. Çek sahibi, 3 yıl sonunda tüm borcunu öderse, karşılıksız çek nedeniyle ortaya çıkan cezalar, tüm sonuçları ile birlikte ortadan kalkacak.
Çalışma, karşılıksız çek nedeniyle bankalarda tutulan kara listeleri de kapsıyor. Kara listede olanların bankalardan kredi alamama sorunu da çözülecek. Mevcut düzenlemede, kara listede olanlara kredi verilmesinde bankacılar sorumlu tutulduğu için, risk alınmıyor. AK Parti kurmayları, “Biz, yeni yasa ile kara listenin dikkate alınmayacağını belirteceğiz. Yasa hükmü haline getireceğiz” bilgilendirmesinde bulundular.
Düzenleme, koronavirüs nedeniyle yeni sorunlarla karşılaşan iş sahiplerinin rahatlaması için yeni önlem paketlerinin bir parçası olarak hayata geçirilecek. Çalışma sırasında ilgili Bakanlıklardan bununla ilgili veriler istendi. Adalet Bakanlığı, karşılıksız çek suçundan 300’ün üzerinde kişiyle ilgili kesinleşmiş hapis cezası olduğu, yüzlerce de süren dava bulun-duğu bilgisini paylaştı. Ticaret Bakanlığı da, karşılıksız çekle ilgili olarak toplam çeklerin yüzde 3’ünün karşılıksız olduğu bilgisini verdi. En fazla karşılıksız çek sorunu yaşanan yılın 2018 olduğu belirtildi.

ESNAF KREDİ GERİ ÖDEMESİ
Geçtiğimiz hafta açıklanan Ekonomik Teşvik Paketi kapsamında, esnaf kefalet kooperatifi kredi geri ödemelerinde süre uzatımı yapılmıştı. Hatay Esnaf ve Sanatkârları Odaları Bilik Başkanı Kadir Teksöz, bu konuda, krediyi geri ödeyecek esnafın başvuruna gerek kalmadan sürecin kendiliğinden işlemesini istediklerini, bu noktada girişimleri olduğunu bildirdi ve şu bilgilendirmede bulundu:
“Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında, Esnaf Kefalet Kooperatiflerine taksitleri olan esnaf ve sanatkârla-rımızın malumlarınız üzere bu taksitleri müracaat etmeleri durumunda faizsiz olarak 3 ay ertelenecektir denilmektedir.
Müracaat etmeden erteleme yapılması hususunda çabalarımız devam etmektedir. Merkez Birliği Genel Başkanımız Sayın Abdulkadir Akgül Bey’in çabaları neticesinde, inşallah çözüme kavuşa-caktır. Bu konuda tekrar açıklama yapacağız.”

ALES BAŞVURULARI SON
ÖSYM’nin internet sitesinden yer alan duyuruya göre, ALES’e başvurular, elektronik ortamda başvuru merkezleri aracılığıyla veya bireysel olarak ÖSYM’nin “https://ais.osym.gov.tr” adresinden gerçekleştirile-bildi ve gece yarısı itibariyel de başvurular sona erdi.
Başvurular, gece yarısı saat 23.59’da sona erdi. Adaylar, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemleri kapsamında 10 Mayıs’a ertelenen sınava ilişkin ayrıntılı bilgiye 2020-ALES kılavuzundan ulaşabildiler. Bu arada, 10 Mayıs 2020 tarihindeki bu sınava başvuracak adayların kılavuzu dikkatle incelemeleri gerekiyor.

Dua sesleri
Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, yeni tip korona-virüs salgınının bir an önce son bulması için yatsı eza-nı sonrası tüm camilerden dua edileceğini belirtti.

Bankalar devrede
Ziraat Bankası, VakıfBank ve Halkbank, müşterilerinin virüs salgını sürecini mali açıdan en az hasarla atlatabilmesi amacıyla hazırladıkları destek paketlerini devreye aldı.

İlk ders yapıldı
Yüz yüze eğitime verilen 1 haftalık aranın ardından ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri için TRT-EBA TV ile Eğitim Bilişim Ağı üzerinden yapılacak “uzaktan eğitim”, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un verdiği ilk dersle başladı.

14 bini aştı
Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) görülen ülke ve bölgelerdeki yeni vakalara ilişkin güncel verilerin derlendiği “Worldometer” internet sitesi, dünya genelinde Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısını 14 bin 704 olarak güncelledi.

El koyarız!
Dün konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Maske üreticilerini Sağlık Bakanlığımızla sözleşme yapmaları için tekrar uyardık. 10-12 saat daha süreleri var, yarın (bugün) fabrikalarına el koyarız. Hiç bundan da çekinmeyiz ve böyle bir yetkimiz var” dedi.

Ertelenebilir
Japonya Başbakanı Abe Şinzo, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nın ertelenmek zorunda kalabileceğini söyledi.

15 personel alacak
İçişleri Bakanlığı’nca, “dernekler denetçi yardımcısı” kadrosuna sözlü giriş sınavı ile 15 personel alımı gerçekleştirilecek. Başvurular e-devlet şifresi ile yapılacağından, adayların, “www.turkiye.gov.tr” hesabının bulunması ve e-devlet şifresi almaları gerekiyor.

Öğrenci yurtlarına
Yurt dışından uçakla gelen yolcuların, yeni tip koronavirüs tedbirleri kapsamında, Bolu ve Mersin’deki öğrenci yurtlarına yerleştirilme süreçleri devam ediyor.

Seferberlik
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, yeni tip koronavirüs tedbirleri kapsamında, işverenleri ve çalışanları bilgilendirmek amacıyla sahadaki tüm uzmanları, iş yeri hekimi ve iş yeri hemşirelerini seferber ettiklerini bildirdi.

100 yeni
işe alım
Verilen yoğun siparişleri online platformuyla Türkiye’nin 61 noktasına ulaştıran Migros, Sanal Market için 2 haftada 1.000 yeni işe alım yapacak. İşe alınacak kişiler, Migros Sanal Market’ten eve teslimat için verilen siparişlerin reyon ve depodan toplanması ve hazırlanmasından sorumlu olacak.

(Visited 4 times, 1 visits today)